13 stycznia 2016

Dobre maniery Cecylki Knedelek


JOANNA KRZYŻANEK

wydawnictwo: Jedność
ilość stron: 129
format: 22x22 cm
rok wydania: 2015
cena:  29 zł  24,65 zł

Lubimy Cecylkę Knedelek, a Wy? Mamy już kilka książek z tą małą dziewczynką w roli głównej, a Wy? Jeśli choć na jedno z powyższych pytań odpowiedź brzmi "tak" to z całą pewnością spotkaliście się już z książką o dobrych manierach właśnie z serii o Cecylce Knedelek :)

Książka, którą dzisiaj Wam prezentuje jest wznowieniem z 2011 roku. Nie miałam okazji oglądać na żywo poprzedniego wydania, ale wydaje mi się, że niewiele różniło się od tego ;) 

Jeśli nie znacie jeszcze Cecylki Knedelek to czas najwyższy to zmienić! Nie ma na co czekać, trzeba to nadrobić, bo książek o tej dziewczynce jest już kilka i każda z nich jest jak najbardziej warta poznania :) Ta dzisiejsza także! Tym razem nasze dzieciaki dowiedzą się jak w różnych sytuacjach wypada się zachować, "czyli o tym, że wypada wiedzieć, co wypada"!

Na początku znajdziemy opowiadanie o tym jak to się stało, że gąska o imieniu Waleria poznała Cecylkę. O tym jak dziewczynka znalazła tajemnicze jajeczko, jak Waleria się wykluła, jaka była gadatliwa, jak od początku pokochała jedzenie, jaka była z niej psotnica, jak nie ładnie się zachowywała, przeczytamy też o pierwszej jeździe autobusem, o pierwszej wizycie gąski w teatrze, o przyjęciu i przygodach jakie ją tam spotkały. A wszystko to działo się w pierwszym dniu znajomości Cecylki Knedelek i jej przyjaciółki gąski Walerii :)

Waleria wcale nie jest zbyt grzeczna, lubi psocić, ale często po prostu nie wie jak powinna się w danej sytuacji zachować. Z naszymi dziećmi z pewnością jest podobnie. Nie zawsze wiedzą jakiego zachowania się od nich oczekuje, co w danym miejscu i czasie mogą zrobić, a co nie, co powinni, co wypada. I ta książka jest własnie po to, aby nasze maluchy dowiedziały się jak należy zachowywać się będąc w różnych sytuacjach.

Książka ta podzielona jest na ciekawe działy. Pierwszy z nich to "Dzień dobry i do widzenia, czyli: Gęsi przodem!". Drugi rozdział to "Kwiatuszki płatkami do góry i lody malinowe, czyli: Proszę nie siorbać!". Trzeci to "W sklepie zakupy w teatrze brawa, czyli: Klapki i smoking". Czwarty to "Czysty pyszczek i schludne spodnie, czyli: Brudasom dziękujemy!". Piąty dział to "W tramwaju i na hulajnodze, czyli: Och, jaka miła podróż!". Rozdział szósty to "Na plaży i na parkiecie, czyli: Nie żyjemy na bezludnej wyspie!". I ostatni czyli siódmy dział to "Dzwoni telefon i ławka w parku, czyli Etykieta nie tylko na słoiku".

W każdym z tych działów jest po kilkadziesiąt krótkich porad dotyczących odpowiedniego zachowania. Jest tutaj przedstawionych wiele różnych sytuacji. Co zrobić kiedy kogoś spotkamy, kiedy mówi się dzień dobry, kiedy cześć, co mówi się do księdza, co mówi się wieczorem na przywitanie i pożegnanie, kto komu pierwszy podaje rękę, po której stronie chodnika powinno się chodzić, po której stronie powinien iść pan, a po której pani, kto powinien zdjąć nakrycie głowy podczas powitania, a kto nie itp. To tylko tak na początek, dalej są oczywiście inne przykłady. Jest też sporo o przyjmowaniu gości, o przyjęciach, o zachowaniu przy stole, o zakupach, o wizycie w kinie, teatrze, o higienie, o szkole, o jeździe autobusem, tramwajem, pociągiem, o wakacjach nad wodą, o telefonowaniu, o zwierzakach, placu zabaw i całej masie innych rzeczy...

Uwielbiam książki Cecylki Knedelek ponieważ każda z nich jest bardzo wartościowa i uczy małych czytelników czegoś ciekawego i przydatnego. Miałam już okazję zaprezentować Wam słownik ortograficzny, elementarz, książkę kucharską oraz opowiadania z nutką kulinarną - oczywiście wszystko Cecylkowe. Teraz do naszej ciekawej i jakże edukacyjnej serii dokładamy naukę o manierach :)

Książka ta jest bardzo pouczająca, ciekawa, pomocna. Porady na temat zachowania są bardzo różnorodne i dotyczą bardzo wielu rzeczy, sytuacji. Dzięki nim nasze dziecko dowie się co wypada, a co wręcz przeciwnie, a to przecież bardzo ważne, świadczy o wychowaniu małego człowieka. Jest to super książka o nauce dobrych manier. Sztywna okładka, kwadratowy format, wewnątrz wszystko bardzo czytelne i przejrzyste, podzielone na różne działy dzięki czemu łatwiej będzie odkryć co gdzie się znajduje. Są także fajne, zabawne, kolorowe ilustracje z gąską Walerią w roli głównej :) Całość jest jak najbardziej godna polecenia więc nie ma na co czekać, koniecznie zapoznajcie Wasze dzieciaki z Cecylką Knedelek!


1 komentarz:

  1. Książki, które nie tylko bawią, ale i uczą są najbardziej wartościowe. Na szczęście takich jest coraz więcej. Treść faktycznie wydaje się być ciekawa a ilustracje są po prostu fantastyczne.

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)