7 kwietnia 2014

To nie do wiary!


VALENTIN VERTHE

wydawnictwo: Olesiejuk
ilość stron: 110
format: 16x21 cm
rok wydania: 2013
cena: 39,99 zł

Pamiętacie może jak kilka miesięcy temu prezentowałam Wam książkę "Powiedz mi DLACZEGO" ? Jeśli nie to zapraszam do zapoznania się z nią, jestem pewna, że Wam się spodoba ;) Ja tymczasem pozachwycam się kontynuacją tej świetnej serii "Powiedz mi!".

Będę się powtarzała, do znudzenia powtarzała się jak bardzo lubię książki naukowe. To się tyczy zarówno tych dla dzieci jak i tych dla dorosłych, ale także wszelkiego rodzaju czasopism czy też programów telewizyjnych. Nasz świat jest tak fascynujący, tak nieprzewidywalny, tak dziwnie i jednocześnie wspaniale funkcjonujący, że samą przyjemnością jest odkrywać te wszystkie rzeczy, dowiadywać się tylu ciekawostek, a nawet uczyć tylu nowości! 


Dziedziny, w które możemy się zagłębiać także są przeróżne. W tej książce znajdują się one cztery: zwierzęta małe i duże, porady i sztuczki, ludzkie ciało oraz nauka. W każdym z tych działów znajduje się około czterdziestu pytań oraz odpowiedzi na nie. Ile mierzy najmniejszy koń świata? Które zwierzę nigdy nie pije wody? Ile lat żył najstarszy pies na świecie? Co zrobić, żeby nie płakać podczas krojenia cebuli? Jak odkleić od materiału gumę do żucia? Z jaką prędkością powietrze wydostaje się z ust, kiedy kichamy? Czy z pomarańczy możemy uzyskać paliwo? Skąd pochodzi szum w muszli, którą przykładasz do ucha? Ciekawe pytania prawda? A jest ich tutaj całe mnóstwo!

Niektóre z ich są naprawdę zaskakujące. Ja momentami otwierałam oczy ze zdziwienia ;) Co z tego, że to książka dla dzieci, w końcu człowiek uczy się przez całe życie, a jestem pewna, że Wy również o wielu z tych rzeczy nie mieliście pojęcia ;) Bo czy wiedzieliście na przykład, że ośmiornica ma trzy serca? Albo, że w ciągu całego około 80-letniego życia serce wykonuje około 3 miliardów uderzeń? Albo, ze w ciągu całego życia człowiek poświęca około 23 lat na sen? Albo, że nasza planeta waży około 6 tryliardów ton? A w pestce jabłka występuje znikoma ilość cyjanku? 


Mogłabym Wam tak pisać i pisać bez końca ponieważ ja jestem tym wszystkim bardzo zafascynowana :) Ale, aby dowiedzieć się więcej będziecie musieli już sami zajrzeć do tej książki, a zapewniam, że warto! Jednak wspomnieć muszę jeszcze o tym, że pod koniec książki zamieszczony jest także quiz dla bystrzaka więc nasze dziecko może także sprawdzić swoją wiedzę na różne tematy :) Dalej jest także alfabetyczny indeks, a na samym końcu trzy strony ze świetnymi naklejkami, do przyklejenia w tej książce.

Ale dość już o treści, czas po zachwalać także jej wygląd ;) Pierwsze co rzuca się w oczy jest z pewnością duża sprężyna na której umieszczone są kartki. Jest to naprawdę super rozwiązanie, bardzo poręczne i przydatne ponieważ dzięki temu książka nie zamyka się nam co chwile, łatwiej ją przeglądać i czytać... Gruba okładka zamykana za pomocą gumki to również ciekawe rozwiązanie. Kolejnym plusem są śliskie strony, które nie są ani miękkie, ani też sztywne. Są takie elastyczne co zapobiegnie zarówno zagięciom jak i ich pobrudzeniu :) No i na koniec wspaniałe obrazki, których jest tutaj cała masa. Każde pytanie zaopatrzone jest w odpowiednią, zabawną ilustrację. Całość nie tylko wygląda świetnie, ale też takie właśnie jest! Ja uwielbiam i już jestem ciekawa czy powstaną kolejne książki z serii "Powiedz mi!" :)


4 komentarze:

  1. W sam raz dla mojej córeczki. Bajeczna!! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawa propozycja. My również lubimy książki naukowe :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Posiadam książkę "Czy wiesz jak?" z tej samej serii. Jestem z niej baaardzo zadowolona! :D

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)