25 marca 2016

Polska do kolorowania


Z KREDKAMI DOOKOŁA POLSKI

ANNA WIŚNIEWSKA, JOANNA BABULA

wydawnictwo: Olesiejuk
ilość stron: 48
format: 28,5x40 cm
rok wydania: 2016
cena: 12,99 zł

Wydaje mi się, że zbyt małą uwagę poświęcamy temu, aby nasze dzieci znały swój ojczysty kraj. Czy często nie jest tak, że widza na temat Polski kończy się na tym, że Warszawa to nasza stolica, na północy mamy morze, a na południu góry? Czy Wasze dzieci wiedzą jakie są województwa, albo chociaż w którym województwie mieszkają? Czy wiedzą z czego słyną poszczególne województwa? Czy znają kraje z którymi sąsiadujemy? Czy znają najważniejsze zabytki? Ja przyznam się Wam, że Nikodem nie zna tego wszystkiego, to znaczy dotychczas nie znał, teraz już powoli poznaje :) Oczywiście ma jeszcze czas, pewnie o niektórych z tych rzeczy będą uczyć się na lekcjach w dalszych klasach, ale jeśli teraz ma okazję przyswoić nieco wiedzy poprzez zabawę to ja z ogromną przyjemnością skorzystam.

Może zacznę od tego, że książka ta to połączenie nauki z zabawą czyli mnóstwo wiedzy na temat naszej pięknej polski w obrazkach do kolorowania. Format tej kolorowanki jest naprawdę spory więc informuję, abyście się nie zdziwili - nie jest to mała książeczka co ja uważam za wielki plus! Dzięki temu wszystko jest wspaniale widoczne, czytelne i dziecko ma zapewnione masę kolorowania :) Obrazków jest bardzo dużo więc kolorowanka ta bez wątpienia starszy na bardzo długi czas.

Zaczęłam trochę na odwrót bo opisałam Wam już jej wygląd, a nie zdążyłam jeszcze dokładnie opowiedzieć co znajdziemy wewnątrz. Jak się łatwo domyślić jest tutaj Polska i wszystko co z nią związane. Na początku jest cała mapa z podziałem na województwa jednak bez podpisów z ich nazwami. Ale to nic, bo wszystko to znajduje się na kolejnych kartkach. Następnie mamy obrazki i nazwy kilku bardziej znanych legend polskich. Niestety nic więcej na ich temat się tutaj nie dowiemy, a szkoda...

Dalej zaczyna się już podział na wszystkie województwa po kolei. Są to zbliżenia na poszczególne części polski. Od zachodniopomorskiego, aż do podkarpackiego. Na każdej ze stron znajduje się jedno z nich, są zaznaczone granice, po kilka większych i nieco mniejszych miast oraz obrazki przedstawiające różne charakterystyczne miejsca, rzeczy, zabytki. I właśnie te wszystkie ilustracje są do pokolorowania. Wszystko jest także podpisane dzięki czemu podczas kolorowania nasze dziecko dowie się co to takiego, jak mniej więcej wygląda i gdzie się znajduje :)

Na przykład w województwie pomorskim zobaczymy zamek krzyżacki w Malborku, zamek krzyżacki w Gniewie, zamek krzyżacki w Kwidzynie, pierwszy żelazny most na Wiśle (1857) w Tczewie, Krzywy Domek w Sopocie, fontannę Neptuna w Gdańsku, żeglowiec "Dar Pomorza" w Gdyni, Park Narodowy "Bory Tucholskie", Słowiński Park Narodowy, haft kaszubski, kaszubski strój ludowy i wiele wiele innych rzeczy. A ponieważ ja także pochodzę z pomorza trochę mi przykro, że Kociewie zostało pominięte i stolica Kociewia także. Ale to nic, jest tego tutaj tak dużo i wiadomo, że nie wszystko może się zmieścić ;)

Oczywiście dalej są pokazane kolejne województwa i wszędzie w ten sam sposób wyszczególnione są różne ważne miejsca i inne rzeczy. Jedynym wyjątkiem są dwa miasta, które zasłużyły sobie na własną stronę. Są nimi Warszawa oraz Kraków. Tam w podobny sposób zaprezentowane są te najważniejsze i najbardziej charakterystyczne rzeczy. Natomiast na samym końcu znajdują się trzy strony z sześcioma strojami ludowymi. Są mniejsze wypełnione kolorami obrazki oraz większe czarno-białe czekające na pokolorowanie przez dziecko. 

Całość prezentuje się bardzo fajne. Pierwsze co bez wątpienia przyciąga wzrok jest spory format i duży napis "Polska do kolorowania". Mnie od razy by skusiło, aby zaglądnąć do środka :) Kolejnym plusem są walory edukacyjne. Myślę, że to wspaniały pomysł aby już od najmłodszych lat uczyć dziecko naszego ojczystego kraju, zapoznawać go z tym co się tutaj znajduje, pokazać mu jak wiele się tu wydarzyło, jak wiele można zobaczyć, zwiedzić, już od najmłodszych lat uświadamiajmy masze dzieciaki jaka piękna jest Polska! Nie da się temu zaprzeczyć, ja bezustannie zachwycam się moim krajem, podziwiaj jego piękno i marze o tym, by móc zobaczyć jak najwięcej! Polska to kraj z historią i jej także warto uczyć nasze dzieci... Następnym walorem tej kolorowanki jest to, że kartki są naprawdę porządne, grube, a ilustracje zajmują tylko jedną ze stron, na odwrocie jest ona pusta. Na samym końcu znajduje się także tekturowe usztywnienie, dzięki temu kolorowanka ta mimo swoich gabarytów nie wygina nam się, a dodatkowo wcale nie potrzeba stołu do jej wypełniania. Wystarczy na przykład kolano ;) Moim zdaniem jest to bardzo pomysłowa i bardzo wartościowa pozycja obowiązkowa w domu każdego małego polaka!


2 komentarze: