2 lutego 2013

Zwierzęta. Encyklopedia dla dzieci 7-10 lat


MARIUSZ LUBKA

wydawnictwo: Siedmioróg
ilość stron: 64
format: 23,5x29 cm
rok wydania: 2010
cena: 24,99 zł  21,24 zł


A dziś czas na... Na kolejną encyklopedię oczywiście :) Niedawno Ania pisała Wam o bardzo bardzo podobnej publikacji, wiele zawartych tu informacji się pokrywa się z tymi z książki, którą prezentowała Wam Ania, jednak ta dzisiejsza jest o wiele bardziej rozbudowana. Ja uwielbiam wszelkiego rodzaju książki, z których można dowiedzieć się tak wielu ciekawych rzeczy. Książek, a dokładniej encyklopedii o zwierzętach mamy już kilka, ale każda jest jednak zupełnie inna. Jedne mają prawdziwe zdjęcia, inne rysunki, w jednych tekstu jest dużo w innych mniej, jednak wszystkie są ciekawe, zawierają interesujące informacje i z każdej zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego o czym do tej pory nie miało się pojęcia. Ja bardzo lubię odkrywać takie nowe ciekawostki ;)

Ta encyklopedia nie jest zbyt gruba, ponieważ ma zaledwie 64 strony. Jednak w brew pozorom w środku znajduje się naprawdę cała masa przeróżnych informacji na temat zwierzaków. Na początku jest oczywiście spis treści, który podzielony jest na kilka głównych działów, a w każdym z nich są jeszcze mniejsze podrozdziały. ŚWIAT ZWIERZĄT, a tam: co to jest zwierzę?, Drzewo rodowe zwierząt i człowieka, zwierzęta kopalne. Następnie mamy GRUPY ZWIERZĄT czyli standardowo: owady i pajęczaki, ryby, płazy, gady, ptaki oraz ssaki. Kolejny rozdział to TAM ŻYJĄ ZWIERZĘTA czyli podział na miejsca zamieszkania: Afrykańska puszcza równikowa, Sawanna, nad Nilem, pod prażącym słońcem, tropikalne lasy Azji, Amazonia, lasy i prerie Ameryki północnej, wysokie góry, lasy strefy umiarkowanej, pod ziemią, Australia, Rafa koralowa, otwarte wody oceanu, morskie głębiny, na biegunach. Dalej są SPOSOBY NA PRZETRWANIE, a w nich: jak stać się niewidzialnym?, strach ma wielkie oczy, ja to nie ja, zwierzęta jadowite. Na samym końcu znajduje się jeszcze słowniczek oraz indeks.

To by było na tyle jeżeli chodzi o podział. Przeczytać tutaj możemy zarówno o całych grupach zwierząt jak i o pojedynczych gatunkach. Informacji jest naprawdę wiele, na dodatek są ciekawe i napisane w sposób przystępny dla dziecka, dzięki czemu zdecydowanie szybciej pozwoli mu to na ich zapamiętanie. 

Bo czy wiedzieliście na przykład, ze serce największego zwierzęcia na ziemi czyli płetwala błękitnego waży ponad 600 km? Albo to, że najbliższymi żyjącymi krewnymi krokodyla są ptaki? A wiecie po co małemu liskowi fenkowi takie wielkie uszy? Po to, żeby pozbywać się przez nie nadmiaru ciepła :) A zaglądając w głębiny oceaniczne dowiedziałam się, że istnieje taka dziwna ryba jak wstęgor, który osiąga nawet do 10 metrów długości i pływa pionowo, albo to, że 20-metrowe kaszaloty to najgłębiej nurkujące ssaki, schodzą na głębokość do trzech tysięcy metrów i polują tam na kałamarnice, których długość dochodzi do 13 metrów! Oj mogłabym Wam tak wymieniać bez końca, uwielbiam takie ciekawostki z życia zwierząt chociaż nie tylko. Bardzo często całą rodzinką oglądamy różne programy przyrodnicze i naukowe, ponieważ zarówno ja jak i mąż bardzo to lubimy, a Nikodem zdecydowanie załapał bakcyla - tak jak rodzice :)

Podsumowując książka ta jest zdecydowanie na plus. Duża dawka informacji, z których dowiedziałam się wielu ciekawostek dotąd mi nie znanych. Do tego fajny podział oraz całą masa kolorowych ilustracji pomieszana z kilkoma prawdziwymi zdjęciami zwierząt oraz otoczenia w którym żyją. Wszystko dosyć przejrzyste, opisy nie są jakieś rozwlekłe i nudne, wręcz przeciwnie są dosyć krótkie, zwięzłe i na temat. Ja z przyjemnością przeczytałam wszystkie zawarte tu informacje, Nikodem za to bardzo lubi przeglądać obrazki i wypytywać mnie na temat wszystkich zwierzaków. Książka przeznaczona jest dla dzieci od 7-10 lat. Hmm ja bym zdecydowanie poszerzyła ten zakres, sama byłam nią zainteresowana, a mam nieco więcej niż 10 lat ;)

3 komentarze:

  1. encyklopedii zwierząt mam w domu chyba z 10 z lat dziecięcych. to była świetna sprawa jak byłam dzieckiem :) ta wydaje się naprawdę fajna i ciekawie opisana, ale myślę, że dla dziecka w takim wieku można umieścić trochę więcej informacji :)

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)