2 lutego 2013

Świat. Encyklopedia dla dzieci w wieku 7-10 lat


BARBARA MAJEWSKA, RYSZARD PRZYBYŁ

wydawnictwo: Siedmioróg
ilość stron: 72
format: 23,5x29 cm
rok wydania: 2010
cena: 24,99 zł  21,24 zł


Książek nigdy dość - jak ja to mawiam, a jeżeli chodzi o encyklopedie... Zresztą sami wiecie jak bardzo je lubię :) Dlatego były już Zwierzęta, a teraz czas na kolejną Encyklopedie dla dzieci w wieku 7-10 lat. Seria ta liczy sobie kilka tytułów, w moje ręce narazie wpadły dwa :) Tym razem dla odmiany od tych wszystkich zwierzaków czas na trochę informacji o świecie. Powiem szczerze, że encyklopedii o takiej tematyce jeszcze nie posiadaliśmy dlatego bardzo cieszy mnie to, że trafiła ona do Nikusiowej biblioteczki, a może to już biblioteka ;) ?

Książka ta podzielona jest ze względu na kontynenty, a w każdym z nich znajdziemy informacje na temat kilku wybranych państw i miejsc:

- EUROPA - Grecja, Włochy, Francja, Niemcy, Belgia, Hiszpania, Portugalia, Wielka Brytania, Norwegia, Polska, Rosja
- AZJA - Japonia, Korea, Chiny, Mongolia, Indie, Indonezja
- AFRYKA - Sahara, Egipt, Lasy deszczowe, Kenia, RPA, Madagaskar
- AMERYKA PÓŁNOCNA I ŚRODKOWA - Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk, Wielkie Antyle
- AMERYKA POŁUDNIOWA - Peru, Boliwia, Brazylia, Argentyna
- AUSTRALIA I OCEANIA - Oceania, Australia
- ANTARKTYDA - Antarktyda
- WIEM WIĘCEJ - Świat, Europa, Polska, Mam pytanie, Indeks

Na początku każdego rozdziału pokazany jest widok kuli ziemskiej z kosmosu z widocznym wybranym kontynentem. Obok wymienione są wszystkie państwa oraz ich flagi. Znajduje się też krótki opis kontynentu.  Dalej na każdej stronie przedstawione jest jedno państwo. Malutka mapa oraz kilka informacji na temat powierzchni oraz ludności, a także stolicy i ogólnie najistotniejszych faktów i ciekawostek. Pod koniec znajduje się mapa świata gdzie podane są dokładne dane na temat powierzchni oraz ludności wszystkich kontynentów, zaznaczone są tutaj również strefy klimatyczne. Jest też kilka tabelek gdzie wypisane są rekordy takie jak największe państwa, największe miasta, największe jeziora, najdłuższe rzeki oraz najwyższe szczyty. Dalej pokazane są flagi wszystkich europejskich państw,  mapa polski z podziałem na województwa oraz ich herby, stolice, powierzchnie i ludność. Na koniec znajdziemy kilka stron z pytaniami i odpowiedziami na nie.

Z książki tej dowiemy się na przykład tego, że Wieża Eiffla składa się z 18 038 części metalowych oraz około 2,5 miliona nitów. W samej Szkocji znajduje się około dwóch tysięcy zamków. W Chinach żyje 1330 milionów mieszkańców co w porównaniu z Polską (38 milionów) daje naprawdę niezły efekt :) Budowa chińskiego muru trwała 1700 lat. Oczywiście mogłabym długo wymieniać wszystkie interesujące informacje, jednak jest tego zdecydowanie za dużo jak na jeden post :)

Moim zdaniem jest to kolejna bardzo wartościowa pozycja, która zamieszkała na półce mojego synka. Wszystkie podane tutaj informacje są napisane w prosty i przystępny sposób, ilustracje oraz zdjęcia są bardzo kolorowe i pięknie przedstawiają to o czym możemy przeczytać. Mimo ilości zawartych tu opisów wszystko jest przejrzyste i czytelne. Sądzę, że dziecko w łatwy sposób będzie mogło przyswoić sobie te wszystkie ciekawostki na temat świata. Mimo, że Nikodem jest jeszcze trochę za mały na to, aby poznawać stolice wybranych państw czy tez ich liczbę ludności to i tak z chęcią zagląda do tej encyklopedii. Oboje z wielkim zainteresowaniem zagłębiliśmy się w nią i teraz Nikuś z łatwością potrafi pokazać kilka flag i powiedzieć do których krajów one należą. Po charakterystycznych ilustracjach poznaje też niektóre z Państw. Dzięki tej książce zaczęliśmy rozmawiać na temat świata i zaczynam tłumaczyć małemu jaka jest różnica między naszą ulicą, miastem, krajem, a kontynentem. Dotychczas Nikodem nie bardzo potrafił to pojąć, dla niego inna ulica była już jak inne miasto ;) Wracając do książki i nie przedłużając zbytnio napiszę Wam tylko, że jak najbardziej polecam!

1 komentarz:

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)