28 grudnia 2012

Jane Austen ukradła mi chłopaka


SEKRETNY PAMIĘTNIK

CORA HARRISON

wydawnictwo: Drzewko Szczęście
ilość stron: 384
format: 13,5x20,5 cm
rok wydania: 2012
cena: 34,90 zł


Kilka miesięcy temu miałam okazję zaprezentować Wam pierwszą część przygód Jane Austen i jej rodziny "BYŁAM NAJLEPSZĄ PRZYJACIÓŁKĄ JANE AUSTEN", napisaną w formie pamiętnika. Jego autorką jest kuzynka słynnej Jane Austen - Jenny Cooper. Tak naprawdę książka ta to nie jest oryginalny pamiętnik. Został on napisany przez Core Harrison, jak sama wspomina na końcu książki, niektóre z wydarzeń opisanych tutaj wydarzyły się naprawdę, inne prawdopodobnie są bardzo zbliżone, a jeszcze inne są całkiem zmyślone przez autorkę. Widać, że życie Jane Austen fascynowało autorkę tych książek. Zadała sobie tak wiele trudu, aby dokopać się do przeróżnych oryginalnych listów i pamiętników z XVIII wieku. Właśnie na podstawie tych informacji powstały te dwie wspaniałe książki... Bo pewnie każdy doskonale kojarzy kim była Jane Austen :) ?

W tej części, tak jak i w poprzedniej, akcja toczy się w 1791 roku. Jenny Cooper, kuzynka Jane Austen, nadal mieszka w domu swojego wujka i cioci, dzieli pokój ze swoją kuzynką i jednocześnie najlepszą przyjaciółką. Ma niewielki kontakt ze swoim bratem i jego okropną żoną, co bardzo ją cieszy. I jest po uszy zakochana w kapitanie Thomasie Williamsie, oczywiście z wzajemnością. Wszystko pięknie się układa, Thomas oświadcza się swojej ukochanej i wszystko byłoby jak w bajce gdyby nie jej straszny brat i jego wredna żona. Nie chcą zgodzić się na ten ślub. Podają jakieś bezsensowne wytłumaczenia, a tak naprawdę Augusta - szwagierka Jenny - chce zrobić wszystko aby ta była nieszczęśliwa. Po prostu jej nienawidzi... Thomas jest jednak dobrej myśli i nie ma zamiaru przyjąć tej odmowy do wiadomości. Musi jednak wypłynąć w prawie roczny rejs do Indii. Jenna wraz ze swoją ukochaną kuzynką oraz całą resztą rodziny bierze sprawy w swoje ręce. Czy uda im się przekonać jej brata do tego, aby wyraził zgodę na ślub siostry? I co za przygody jeszcze spotkają te dwie młode dziewczyny? Koniecznie przeczytajcie sami!

Jak widzicie książka ta jest bardziej poświęcona Jenny Cooper niż tytułowej Jane Austen. Napisana jest w formie pamiętnika. Z datami zapisów, opowieściami o minionych dniach, przemyśleniami Jenny, fragmentami listów oraz szkicami rysunków. Przeczytamy tutaj o jej miłości, radości, smutku, planach, o pięknych sukniach, balach, o rodzinie i ich życiu... Znajdziemy tutaj wiele ciekawych historii i opisów na przykład wyglądu sal balowych czy też wymyślnych i wspaniałych sukien...

Książka ta jest naprawdę ciekawa. Mimo, że ma prawie 400 stron czyta się ją niesamowicie szybko i z dużą lekkością. Jest kilka interesujących wątków i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Znajdziemy tutaj naprawdę sporą dawkę informacji na temat tamtych czasów, dzięki temu możemy też wzbogacić nieco swoją widzę o XVIII wieku :) Historia ta jest naprawdę bardzo klimatyczna, czytając ją można się poczuć jakby uczestniczyło się w tych wydarzeniach... Nie będę się już za wiele rozpisywała, ale powiem Wam, że moim zdaniem książka jest naprawdę wciągająca. Warto jednak przed sięgnięciem po ten tytuł zapoznać się z pierwszą częścią. Polecam :)


2 komentarze:

  1. Z chęcią przeczytam, ta seria od dłuższego czasu już mnie intryguje :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię takie właśnie książki dzięki którym mogę poznać nie tylko wymyśloną przez autora historię ale również realne fakty i wydarzenia z przeszłości.

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)