23 listopada 2012

Wiersze i romowanki polskie


Klasycy polscy dzieciom

wydawnictwo: MAK Verlag
ilość stron: 224
format: 16,5x24 cm
rok wydania: 2012
cena: 39,90 zł


"Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież wam powiadam:
Krasnoludki są na świcie."
Maria Konopnicka

Znacie ten fragment? Ja bardzo lubię ten wiersz i możliwe, że właśnie dzięki niemu bardzo długo wierzyłam w krasnoludki :) Budowałam im w lesie domki z patyczków i mchu. A teraz gdy wracam do tego utworu wszystkie wspomnienia wracają. Zresztą nie tylko te. Wiersze Marii Konopnickiej, Aleksandra Fredro, Ignacego Krasickiego i wielu wielu innych polskich poetów są mi doskonale znane. Wam pewnie także, prawda?

Seria klasycy polscy dzieciom nawiązuje właśnie do takich utworów. Tu znajdziemy wiersze bardziej i mniej znanych twórców, z którymi wielokrotnie spotykaliśmy się zarówno w dzieciństwie jak i obecnie. Niektóre towarzyszyły nam podczas zabaw na podwórku, inne recytowały nasze babcie i mamy. Są też takie, które znamy, bo służyły jako teksty do wielu piosenek dla dzieci śpiewanych przez nas z rówieśnikami, a teraz z naszymi dziećmi :) Ech... nic dodać, nic ująć - klasyka!

Ale chyba po raz pierwszy spotkałam się z publikacją, która właśnie poza wierszami polskich poetów jak Adam Mickiewicz czy Stanisław Jachowicz prezentuje także całe mnóstwo znanych nam doskonale rymowanek i wyliczanek. Tymczasem tutaj jest ich ... moment liczę... 46!!! Między innymi "siała baba mak", "na górze róże", "sroczka kaszę warzyła", "ele mele dudki", "Misia A, Misia B" i wiele wiele innych. Niektóre z nich pamiętałam, inne przypominałam sobie podczas czytania... znalazły się też takie, które znałam jedynie we fragmentach lub wcale. Jak dla mnie - super!

Na uwagę zasługuje także wygląd tej książki. Jest to wydanie ekskluzywne wyłącznie dla sieci sklepów EMPIK. Twarda aksamitna w dotyku okładka z lekko tłoczonymi literami i błyszczącym obramowaniem zapewnia nas, że jest to lektura dopracowana w każdym calu. A po jej otwarciu nie czujemy się zawiedzeni. Gruby, dobrej jakości papier z licznymi kolorowymi ilustracjami autorstwa Magdaleny Kozieł-Nowak zachęcają do lektury. Nie zabraknie także cieniutkiej tasiemki służącej nam jako zakładka, by móc bez kłopotu wrócić, do miejsca, w którym zakończyliśmy lekturę poprzednio. Jednym słowem z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że jest to książka z tak zwanej górnej półki ;)

Czytanie wierszy to chyba dla każdego dziecka ogromna przyjemność. Ja mojej Ali czytałam już ich całe mnóstwo, ale to nie zmienia faktu, że i tak często wracamy do takich utworów. Wesołe i ciekawe rymowanki wspaniale nadają się zarówno jako lektura przed snem jak i w czasie zabawy w ciągu dnia. Teraz dodatkowo dzięki tej właśnie książce mogłam także opowiedzieć mojemu dziecku jak niektóre z rymowanek, które czytamy służyły mi w dzieciństwie podczas zabawy. Bawiłyśmy się w "Chodzi lisek koło drogi" czy "mam chusteczkę haftowaną". Recytowałyśmy wyliczanki i śpiewałyśmy piosenki. Dla mnie to było trochę jak powrót do przeszłości, dla mojego dziecka fantastyczna zabawa.

Ta książka to dla nas bardzo ważna pozycja na półeczce mojej córci. Dzięki naszej zabawie mała z miejsca pokochała wierszyki w niej zawarte. A ja miałam okazje powspominać... Jestem zachwycona i gorąco ją wszystkim polecam!


5 komentarzy:

 1. Fajna! I jakie piękne ilustracje:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna książeczka. Czego takiego właśnie szukałam, gdyż mój mały berbeć jest na etapie mówienia krótkich rymowanek, więc zapewne będzie zadowolony z powyższych wierszyków.

  OdpowiedzUsuń
 3. musi być świetna!
  My mamy z Empiku "Wiersze i rymowanki polskie" ale wydawnictwa SBM. Też jest fajna, bo są w niej nie tylko wierszyki, ale też wyliczanki i piosenki dla dzieci :) Tak więc i tę pozycję polecam.

  OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)