28 grudnia 2014

Czy słonie boją się myszy? Historyjki dla ciekawskich dzieci.CHRISTIAN DRELLER

wydawnictwo: Prószyński i s-ka
ilość stron: 128
format: 20x24,5 cm
rok wydania: 2014
cena: 28 zł

Alicja to wyjątkowo ciekawskie dziecko, Stale zadaje nam jakieś pytania, a ja niejednokrotnie mam z nimi nie lada kłopot. Myślałam, że to przejściowe. Że mała zacznie pomału z tego wyrastać, ale nic z tego. Nawet fakt, że Ala całkiem ładnie radzi sobie z czytaniem nam nie pomógł. Nasze dziecko, po przejrzeniu jakiejś ciekawej lektury - pytań ma jeszcze więcej. Wierzcie mi - nie przesadzam. Ona po protu taka jest! Na szczęście ja nie jestem mamą, która uważa się za alfę  i omegę. Potrafię przyznać się do tego, że czegoś nie wiem lub nie pamiętam. I co wtedy? W takich sytuacjach razem poszukujemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. W końcu od czego mamy tak obszerną biblioteczkę?

Skoro zatem mam w domu taką dociekliwa pannę muszę także zadbać o to, by nasze książki odpowiadały na możliwie jak największą ilość pytań. W dodatku ich tematyka musi być bardzo różnorodna, bo nie wiadomo co tym razem zainteresuje moją dziewczynkę. Nie będę Wam teraz wypisywać jakie książki już mamy, bo sporą ich część doskonale znacie. Powiem Wam lepiej czego nam w niej brakowało i co tym razem trafiło na nasze półeczki.

Kilka tygodni temu znalazłam w ofercie wydawnictwa Prószyński i S-ka książkę, w której znajdziemy szereg krótkich, ale za to bardzo ciekawych opowiadań. Zostały one wymyślone po to, by odpowiedzieć naszym dzieciaczkom w prosty i ciekawy sposób na nurtujące ich pytania. Dzięki nim wiele wątpliwości rodzących się w małych główkach naszych pociech na pewno się rozwieje, a na bardzo wiele nurtujących pytań - znajdzie się odpowiedź. A o co konkretnie chodzi?

Czytając tę lekturę nasze dzieciaczki dowiedzą się między innymi tego, czy Ziemia jest kulą, skąd pochodzi keczup, czy szczypawki szczypią w uszy a guma do żucia może się przykleić do żołądka, po co wikingom hełmy z rogami, czy kosmos jest pusty a pszczoły żądlą tylko jeden raz i wiele wiele więcej... Tych opowiadań znajdziemy tu aż 20. Każde z nich jest dość krótkie, a temat poruszany w danym momencie jest bardzo fajnie wpleciony w opisywaną właśnie historię. Dzięki temu dzieciaczki nie tylko chętnie przeczytają je wszystkie, ale także z cała pewnością będą się przy nich fantastycznie bawić. A wiedza, którą właśnie zdobędą trafi do ich małych główek zupełnie niepostrzeżenie i zostanie na bardzo długo.

Jak zapewne pamiętacie - to nie pierwsza książka tego typu w naszej kolekcji. Już kilka razy sięgałyśmy po lektury odpowiadające na nietypowe pytania naszych brzdąców. Jednak ta pozycja jest ciut inna. Tam wiedza ta była przekazana dość bezpośrednio. Pytanie i konkretna odpowiedź. Tutaj autorka wszystkie te informacje ukryła w opowiadaniu. I przekazuje je naszym dzieciaczkom na konkretnych przykładach. Który z tych sposobów jest lepszy? Hm... naprawdę trudno powiedzieć, bo podobają mi się oba. Tyle tylko, że po te poprzednie książki sięgałyśmy szukając konkretnej odpowiedzi lub chcąc się dowiedzieć czegoś nowego. Tymczasem tutaj jest zupełnie inaczej. Tą książkę możemy czytać od tak, dla rozrywki. Czytać ją jak każdy inny zbiór opowiadań - dla zabicia czasu. A wiedza w nich zawarta po prostu sama do nas trafi :)

Powiem Wam, że naprawdę bardzo lubię takie książki. Są one nie tylko fajne, ale również bardzo ciekawe i mądre. Muszę przyznać, że na kilka pytań zadanych w tej książce sama nie znałam odpowiedzi. Na przykład wiecie może dlaczego byki szaleją na widok czerwonej płachty? Albo czy słonie rzeczywiście boją się myszy? Tak naprawdę nad wieloma tymi rzeczami nigdy się nie zastanawiałam. Ktoś kiedyś coś takiego wymyślił, a my teraz to powtarzamy bez zastanowienia. A przecież warto wiedzieć ile w tym wszystkim jest prawdy, czyż nie? Dlatego tym bardziej zachęcam Was do tej lektury. Jestem pewna, że nie będziecie żałować :)

1 komentarz:

  1. Świetne rozwiązanie dla ciekawskich dzieci :) chociaż na pewno sprawdzą się i przy tych mniej ciekawskich! Zapamiętam ją, może kiedyś się przydać. Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)