16 stycznia 2012

Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?

 
NATALIA MINGE,
KRZYSZTOF MINGE

wydawnictwo: samo sedno
ilość stron: 224
format: 15x21 cm
rok wydania: 2011
cena: 29,90 zł


Tym razem przedstawię Wam pozycję, która powinna zainteresować rodziców. To książka nie dla dzieci, ale o dzieciach.  A dokładniej o tym, jak możemy w prosty sposób wpływać na rozwój naszych maluchów.

"Do czwartego roku życia mózg wykształca się w 40 procentach, do szóstego roku życia - w 80 procentach. Oznacza to, że w wieku ,w którym dzieci zwykle idą do szkoły i zaczynają podlegać formalnej edukacji jest już właściwie za późno na wyrównywanie szans."

W tej książce znajdziemy wiele podstawowych informacji dotyczących rozwoju zmysłów tego jaki wpływ mają one na rozwój naszego dziecka. "Wczesna stymulacja oczu nie tylko przyśpiesza rozwój kory wzrokowej, a zatem umiejętności postrzegania, lecz także sprawia, że dziecko będzie lepiej widziało przez całe życie." Dobrze rozwinięty słuch oraz słuchanie różnych języków we wczesnym dzieciństwie może pomóc maluchom w nauce języków obcych. Podobnie jest ze zmysłem węchu, dzięki któremu dziecko w przyszłości może lubić znacznie więcej potraw. Zmysł smaku rozwijany do 5-go roku życia wpływa na [preferencje pokarmowe na resztę życia. Zmysł dotyku obniża poziom stresu itd. itp.

Ta książka uczy nas dorosłych co robić, by nasze maluchy od urodzenia w pełni wykorzystywały swój potencjał. Odpowiednio zorganizowany czas, gdy nasze dziecko jest maleńkie wpływa na całe jego życie.

W książce obalane są również różnego rodzaju mity. Gdy potrzeby dziecka często są interpretowane jako próby wymuszenia czy "rządzenia rodzicem". Do nich często zaliczamy dylemat rodziców pomiędzy wózkiem a łóżeczkiem dziecięcym, czy tez spory czy dziecko należy często nosic na rękach.

Nie będę tu opisywać treści całej książki, bo nie o to tu chodzi. Zresztą nie byłabym w stanie przekazać Wam wszystkich informacji, z którymi na pewno warto się zapoznać.

Dodam jednak, że każde zagadnienie jest bardzo szczegółowo i ciekawie opisane. Często w treści znajdziemy różnego rodzaju wskazówki, które warto zapamiętać, ciekawostki oraz ćwiczenia.

"ĆWICZENIE
Pozwól dziecku wymyślić własne zakończenie
Zanim przeczytasz zakończenie, przerwij czytanie i zapytaj dziecko, jak jego zdaniem opowiadanie się skończy i jakiego zakończenia by oczekiwało. Skłoni je to do przemyślenia treści i rozwinie jego wyobraźnię."

W tej książce znajdziemy także informacje jak ważna jest aktywność fizyczna w życiu dziecka., jak rozwijać malucha mózg, jakie zalety p[osiada głośne czytanie książek.

Poleca unikalne i sprawdzone pomysły wspólnych gier i zabaw, dzięki którym nauka czytania, matematyki czy języków obcych to fantastycznie spędzony razem czas. Uczy jak wspomagać pamięć i koncentrację, czym są emocje.

Na końcu wymienione są także zagrożenia dla rozwoju małego dziecka.

Ta książka to encyklopedia wiedzy o naszych maluchach. Wspomaganie rozwoju dziecka w pierwszych latach życia to wykorzystywanie dzieciństwa do tego, do czego zostało stworzone, a nie odbieranie go.

"Jeżeli coś nazwać można odbieraniem dzieciństwa, to jest nim sadzanie malucha przed telewizorem, ograniczanie pobytu na świeżym powietrzu, skazywanie dziecka na samotne spędzanie czasu w towarzystwie hałaśliwych zabawek, które edukacyjne są głownie z nazwy."

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od wydawnictwa EDGARD, serdecznie dziękuję :)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)