28 września 2016

Historia Polski do kolorowania / Zamki w Polsce do kolorowania


KRZYSZTOF WIŚNIEWSKI

wydawnictwo: Olesiejuk
ilość stron: 48
format: 28,5x40 cm
rok wydania: 2016
cena: 12,99 zł / 12,99 zł

Nigdy nie byłam zbyt wielką fanką historii. W szkole na lekcjach okropnie nudziły mnie te wszystkie daty, a uczenie się ich na pamięć doprowadzało mnie do rozpaczy. Ale z wiekiem zaczęło się to zmieniać. Wiadomo, co to takiego dzieciaka małego obchodzi jakaś bitwa, która odbyła się setki lat temu? W jakim celu trzeba wykuwać na pamięć daty, które tydzień później i tak wylecą dziecku z głowy? 

Powiem Wam jednak, że z czasem kiedy stawałam się coraz starsza (możliwe, ze wtedy kiedy skończyłam szkołę i nie musiałam przyswajać już na pamięć całej tej obszernej historycznej wiedzy) coraz bardziej interesowałam się historią Polski. Nadal nie przepadam za odległymi czasami pełnymi królów i bitew, grodów, zamków, dworów, rycerzy... Ale już na przykład czasy wojenne ogromnie mnie interesują. Wszystko to jednak dotyczyło Polski, kraju w którym żyjemy, naszej ojczyzny. Więc sądzę, że warto zapoznać dzieciaki nawet z tymi zupełnie odległymi czasami, z legendami i dziejami naszego kraju :) 

I tutaj z pomocą przybywa nam wydawnictwo Olesiejuk ze swoimi wielkimi kolorowankami. Jakiś czas temu pokazywałam Wam inną książkę z tej serii. Wtedy była to "Polska" - mogliśmy poczytać tam o województwach, miastach, zabytkach, strojach ludowych itp. Tym razem mam dla Was dwie kolejne części czyli "Historia Polski" oraz "Zamki w Polsce".

Jak łatwo się domyślić obie te książki, a właściwie kolorowanki są typowo historyczne. W pierwszej z nich znajdziemy opisy oraz obrazki dotyczące zarówno bardzo odległych czasów sięgających początków naszego kraju, jak i nieco bliższych czasów opisujących wojny, Rzeczpospolitą czy sławnych polskich noblistów. Zresztą dokładniej Wam to przedstawię, bo może akurat ktoś się treścią tej książki zainteresuje i zechciałby wiedzieć co w niej jest :)

Mamy tutaj takie rozdziały : Piastowie - pierwszy władcy, Rozbicie dzielnicowe i odbudowa państwa, Dynastia Jagiellonów, Królowie elekcyjni, Sto lat wojen, Koniec świetności Rzeczypospolitej, Koniec królestwa, Legiony - Księstwo Warszawskie, Królestwo Kongresowe, Powstanie listopadowe, Wielka Emigracja, Powstanie styczniowe, Po powstaniach, Do wolnej Polski, Druga Rzeczpospolita, II wojna światowa, Polskie Państwo Podziemne, Państwo "ludowe", Powstaje opozycja, Nowa Reczpospolita, Polscy nobliści, Granice Polski się zmieniały, Najważniejszy pałac, Władcy, których poznaliście.

Druga kolorowanka opisuje nam różne zamki w Polsce. Mamy ich w naszym kraju bardzo wiele, bo podobno aż ponad 400. Myślę, że to imponująca liczba :) Niestety w książce nie zmieściły się one wszystkie więc dzieciaki poznają ich tylko 22. Ale sądzę, że to i tak sporo, tym bardziej, że są wśród nich te najbardziej znane, może i najważniejsze (przynajmniej w teraźniejszych czasach).

Oczywiście i tutaj spis treści Wam przybliżę, abyście dokładnie wiedzieli czego się spodziewać. Wspólnie z tą książką odwiedzimy: Wawel, Zamek olsztyński, Książ, Bolków, Zamek w Niedzicy, Zamek w Kórniku, Ogrodzieniec, Zamek w Golubiu, Zamek w Piaskowej Skale, Zamek w Malborku, Zamek w Łańcucie, Gniew, Zamek w Będzinie, Zamek w Łagowie, Zamek w Ciechanowie, Zamek w Czersku, Zamek w Tucznie, Zamek w Oporowie, Reszel, Zamek w Łęczycy, Zamek Czocha, Zamek Królewski w Warszawie.

Wiecie już co się znajduje wewnątrz tych książek, ale nie wiecie jak to dokładnie wygląda. Na każdej ze stron jest krótki opis danego tematu czy też zamku, do tego są oczywiście różne ilustracje. To nie tak, że na jednej stronie jest jeden obrazek i koniec. Tutaj jest taki miszmasz, tych obrazków jest dużo, są tak pomieszane, do każdego zamieszczony jest także dodatkowy opis. Niektóre ich części są już wypełnione kolorami, większość jednak musi pokolorować dziecko. W przypadku tych dwóch książek większość tych ilustracji to oczywiście różni żołnierze, rycerze, władcy, królowe, zamki itp. Jest to taka książka dla dzieci lubiących kolorować, bo kolorowania naprawdę jest tutaj dużo. Ale oprócz zwykłej kolorowanki mamy tutaj połączenie zabawy z nauką. Wiadomo, że takie połączenia są najlepsze :) Do tego ten format! Jest spory więc wszystko jest dobrze widoczne i obrazki oraz tekst nie są miniaturowe. I mimo tego, że wszystko na stronach jest tutaj tak pomieszane to i tak da się zrozumieć o co chodzi :) Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)