16 czerwca 2014

Ludność świata, Środowisko naturalne, Klimat i pogoda


Geografia praktyczna

wydawnictwo: MD
ilość stron: 32
format: 21x28 cm
rok wydania: 2014
cena: 6 zł, 6 zł, 6 zł

Czas na ostatnią dawkę geografii praktycznej. Choć nie ukrywam, że mam nadzieję na powiększenie się tej serii. Warto byłoby jeszcze trochę pogłębić tę swoją wiedzę. Ale z drugiej strony, jest coś jeszcze co nie zostało ujęte w tych 10 tomach? Oj, chyba ciężko byłoby coś takiego znaleźć... 

 W książce zatytułowanej Ludność świata znajdziemy dokładne dane związane z mieszkańcami poszczególnych kontynentów oraz niektórych krajów. Wśród tych drugich wymienić możemy na przykład Chiny, Kanadę, Argentynę, Francję i Niemcy, i wiele wiele innych. A co wśród tych wiadomości znajdziemy? Dane związane z liczbą ludności, religii, grup etnicznych itp. Są tu także wiadomości o największych i najniższych punktach itp. Poza tym znajdziemy tu także ciekawostki o jedzeniu w danym rejonie, rolnictwie, klimacie, ukształtowaniu terenu, zasobach naturalnych, zwyczajach, tradycjach. Hm... mogłabym tak długo wymieniać, bo tak w zasadzie to jest tu chyba wszystko :) Nawet styl życia, obchody ważniejszych uroczystości. No po prostu wszystko!

Teraz czas na część o środowisku naturalnym. Ten tom najbardziej kojarzy mi się z lekcjami geografii w podstawówce. Jest tu kompleksowa wiedza na temat biomów, ekosystemów i tego typu rzeczach. Poznamy w nim różne rodzaje lasów i ich cechy charakterystyczne. Poczytamy na temat lasów deszczowych oraz sposobu życia w nich. Dowiemy się czym są lasy mangrowe, tajga itp. Przeczytamy wiele ciekawostek związanych z regionem polarnym, życiu w morzach i wodach słodkich. Nie zabraknie tu także wiadomości związanych z obiegiem w przyrodzie wody, węgla, azotu czy tlenu. Poznamy łańcuchy i piramidy pokarmowe. A także przeczytamy o rolnictwie, zanieczyszczeniach, zagrożeniach i ochronie środowiska naturalnego. Myślicie, że czegoś brakuje? Bo ja wątpię :)

Ostatnia już część, którą chciałabym dziś omówić to Klimat i pogoda. W tej części opisane zostały pod tym kątem poszczególne pory roku. A także zawarte zostały kompleksowe informacje na temat chmur i ich rodzajów, opadach, wiatrach, burzach, suszach, powodziach, mgłach i zamgleniach itp. Z tej lektury dowiemy się wiele rzeczy związanych z strefą tropikalną, klimatem umiarkowanym i śródziemnomorskim, strefie polarnej czy suchym klimatem. Ta książka opisuje również to jak klimat wpływa na człowieka, na jego strój, pożywienie, domy czy migracje. Dowiemy się także wszystkiego na temat globalnego ocieplenia czy efektu cieplarnianego. Nauczymy się na czym polega prognozowanie pogody, czym zajmuje się meteorologia albo co to są ekstrema pogodowe. Ech... naprawdę więcej nie można by nawet sobie wymarzyć. :)

W tych trzech recenzjach opisałam Wam 10 tomów tej wspaniałej serii. Nie ukrywam, że jestem z niej bardzo zadowolona i bardzo się cieszę, że trafiła ona do biblioteczki moich dziewczynek. Natalka jest na nie zdecydowanie za mała, ale Alicja pomału zaczyna się nimi interesować. Chętnie do nich zagląda i podziwia wszystkie ilustracje, których nawiasem mówiąc jest tu ogrom! Alicja często każe czytać sobie niektóre fragmenty, docieka na czym polega to czy tamto. Na razie te książki traktuje jako ciekawostki, ale wiem, że już za kilka lat staną się one źródłem wiedzy, którą mała z przyjemnością będzie pochłaniać.

Te lektury uczą i bawią. Sprawiają, ze maluchy z przyjemnością pogłębiają swoją wiedzę na tematy, które w normalnych okolicznościach z pewnością, by ich nie zainteresowały. Ciekawe tematy, fajnie przedstawione informacje, piękne ilustracje, ładne i kompleksowe schematy. To wszystko sprawia, ze zw mgnieniu oka znajdujemy tu interesującą nas w danym momencie informację. Dużym plusem jest także bardzo dokładny spis treści, słowniczek i indeks. Wierzcie mi, ze korzystanie z tych książek to czysta przyjemność.

No proszę, i kto by pomyślał, ze na 32 stronach znajdziemy tyle ciekawostek. Ja nie przypuszczałam i jestem bardzo mile zaskoczona. Gorąco polecam całą serię :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)