8 stycznia 2014

Atlas naszego świata


PRZEWODNIK PO KRAJACH I KULTURACH SZEŚCIU KONTYNENTÓW

wydawnictwo: Olesiejuk
ilość stron: 224
format: 22x27 cm
rok wydania: 2013
cena: 34,90 zł

Niedawno pisałam Wam, że dotychczas nie mieliśmy w domu żadnego atlasu, teraz za to mamy aż dwa :) Jeden dla nieco młodszych dzieci i drugi i dla młodych i dla starszych, a nawet i dla tych zupełnie starych :P Dzisiaj opiszę Wam coś z czego można dowiedzieć się masy informacji. Informacji na temat naszego świata, poszczególnych kontynentów, ludzi, kultur, zwierząt, krajobrazów...

Na początku (jak to często bywa) znajduje się spis treści. Jest on bardzo przejrzysty i czytelny i z łatwością powinniśmy znaleźć wszystko co w danym momencie szukamy lub co nas najbardziej interesuje. Na początku małe wprowadzenie, dalej mapy świata, trochę informacji na temat ruchów ziemi, jej budowy, skorupy ziemskiej, mórz i oceanów, klimatu, flory i fauny, ludności, współczesności. 

Dalej zaczyna się podział na poszczególne kontynenty. Jakie kontynenty mamy na świecie każdy z pewnością wie, więc zapisywać ich nie będę jednak opowiem Wam jak to wygląda z informacjami umieszczonymi w tych rozdziałach. Każdy z tych kontynentów opisany jest na kilkunastu kartkach. Na zobaczymy mapy - fizyczną i polityczną. Dalej informacje są różne. Poczytamy o ukształtowaniu tereny, cudach natury, o klimacie, o ciekawych i ważnych miejscach, miastach, o ludziach, gospodarce, językach, o zwierzętach i roślinności... Mnóstwo pożytecznej wiedzy :)

Kolejnym działem w tej książce jest "świat w liczbach" czyli coś co mnie od zawsze bardzo ciekawi. Dowiemy się tutaj z jakimi niezwykle ważnymi problemami boryka się nasza planeta, będzie też kilka ciekawostek na jej temat oraz trochę licz. Przeczytamy o powierzchni jaką zajmują poszczególne państwa, o długości wybrzeży, o strefach klimatycznych, o przeludnieniu, rolnictwie, rybołówstwie, hodowli zwierząt, braku wody pitnej, o ropie naftowej, oświetleniu naszej planety. Na końcu umieszczony jest również słowniczek oraz indeks.

Cóż ja mogę powiedzieć. Czytając powyższe sami przekonaliście się jak wiele rzeczy zostało tutaj opisanych, ile wspaniałej i jakże ciekawej wiedzy zostało nam przekazane ze stron tej książki. Mogę jedynie ją zachwalać i podziwiać to w jaki interesujący sposób wszystkie te informacje zostały nam przekazane. Z tej książki można dowiedzieć się naprawdę dużo na temat naszej planety. 

Jeśli chodzi natomiast o wydanie... Nie mam żadnych zastrzeżeń. Książka jest naprawdę potężna. Duża i dosyć ciężka, ale co się dziwić, taka wiedza na temat naszego świata musi trochę ważyć ;) Oprawa twarda, strony śliskie i zszywane. A w środku ładny i czytelny podział, ramki, pogrubienia, powiększenia tekstu. I cała masa pięknych zdjęć. Naprawdę duuużo zdjęć :)

Polecam wszystkim nie tylko tym młodszym i tym uczęszczającym do szkoły. Każdy bez wyjątku powinien poznać swój świat, swoją planetę. To co się na niej dzieje, do czego to dąży, jak wygląda, co zawiera... Warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z różnymi informacjami. To nie jest nudne gadanie. To wiedza przekazana w bardzo ciekawy sposób. Ja z przyjemnością zapoznaje się z takimi książkami. Wam również radzę :)


3 komentarze:

  1. Mnie raczej nie interesuje, ale moich potomków zainteresuje za kilka lat:P

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj ja również bardzo chwalę sobie wydawnictwo Olesiejuk :) Piękne książki warte polecenia!

    OdpowiedzUsuń
  3. Moja córka byłaby zachwycona, uwielbia takie książki.

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)