7 września 2012

Wynalazki

 
CHRIS OXLADE

wydawnictwo: Debit
ilość stron: 14
format: 27,5x29 cm
rok wydania: 2012
cena: 43 zł


Jeśli w waszym domu jest choć jeden mały ciekawski człowieczek, to mam dla niego książkę, która z całą pewnością wpadnie mu w oko. To pozycja idealna dla każdego malucha rządnego wiedzy.  Bo wartościowych informacji znajdziecie tu całe mnóstwo, a oprócz tego wiadomości te przedstawione są w wyjątkowo atrakcyjny sposób. Ale po kolei.

Książka Wynalazki to jak sam tytuł wskazuje zbiór informacji o wynalazkach i ich twórcach. Te wszystkie wspaniałe projekty posegregowane są tu tematycznie, a do tego każde dzieło jest pokrótce opisane i zobrazowane. Dowiemy się więc kto i kiedy wynalazł zapałkę lub kto jest twórcą żarówki. Poznamy historię powstania samochodu oraz wszelkich udoskonaleń związanych z medycyną. W książce znajdziemy także wynalazki związane z podbojem przestworzy a nawet kosmosu i wiele wiele innych.

Informacje znajdujące się w tej lekturze są kompleksowe i bardzo interesujące. W zasadzie na tych kilku stronach zawarta jest bardzo pożyteczna wiedza na temat wynalazków, której nie powstydziłaby się nawet najlepsza encyklopedia. Wszystkie projekty posiadają ciekawy i jednocześnie bardzo łatwo zrozumiały dla małego człowieka opis. A dodatkową atrakcją jest sam pomysł wykonania ów książeczki. Bowiem tutaj wszystko jest jak prawdziwe i wydawałoby się, że informacje te wręcz wychodzą do czytelnika zachęcając go do lektury. Część ilustracji jest trójwymiarowych. Już na samym początku otwierając książkę na środku pojawiają się dwaj nasi przodkowie, którzy próbują rozniecić ogień za pomocą łuku. Ale to oczywiście nie wszystko. Na tej samej stronie znajdziemy też mini książeczkę z kilkoma wynalazkami Leonarda da Vinci oraz możemy sprawdzić jak działa Śruba Archimedesa.

I tak jest w całej książce. Raz na samym środku pojawia się pociąg w innym rakieta kosmiczna. Możemy też zajrzeć do lodówki lub mikrofalówki, zobaczyć jak wygląda telegraf czy gramofon, a także sprawdzić na czym polega animacja. Zatem ciekawych informacji jest tu całe mnóstwo, a oprócz tego książka jest wręcz nafaszerowana różnego rodzaju niespodziankami, które zachęcają malucha do zagłębiania się w treść tej lektury.

Gdy sięgałam po tę pozycje byłam pewna, że moje dziecko jest za małe na takie wiadomości. Tymczasem ów ciekawe przedstawienie zawartych w niej informacji sprawiło, że mała chłonęła wiedzę jak gąbka. Ala zadawała całe mnóstwo pytań, na które odpowiedzi bez kłopotu znalazłam w książce. A do tego z przyjemnością zaglądała w każdy zakamarek, przyglądała się wszystkim konstrukcjom i starała się dowiedzieć na ich temat jak najwięcej. Wiem, że wielu rzeczy nie jest jeszcze w stanie zrozumieć. Ale jestem pewna, że wiele też się dowiedziała i zapamiętała.


Ta książka jest naprawdę fantastyczna. Zabawa i nauka w jednym pokazana w bardzo interesujący sposób. Jestem pewna, że każde dziecko i nie jeden rodzic poprze moją opinię. Jeszcze nie spotkałam się z tego typu publikacją. Znany nam i jak dotąd wykorzystywany w różnego rodzaju bajkach sposób przekazuje naszym dzieciaczkom wiedzę encyklopedyczną. Brawa dla ich twórców za fantastyczny pomysł! Jestem naprawdę pod ogromnym wrażeniem. Zatem wszystkich Was zapraszam teraz na stronę wydawnictwa DEBIT lub do najbliższej księgarni, gdyż tę książkę po prostu warto mieć. Polecam!


5 komentarzy:

 1. Znakomita pozycja dla ciekawskiego malucha.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, ja jestem zachwycona! :)

   Usuń
 2. już nie mogę się doczekać kiedy będę kupowała Igiemu takie książeczki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mamy więc nadzieję, że nasz blog w swoim czasie będzie dla was przewodnikiem po literaturze dziecięcej :)

   Usuń
 3. Bardzo ciekawa i rozwijająca książka. Takie najbardziej lubię kupować swojemu chrześniakowi:)

  OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)