18 lutego 2017

Dentysta w paszczy krokodyla


i inne historie z Doliny Bagiennej Trawy

PAWEŁ WAKUŁA

wydawnictwo: Literatura
ilość stron: 160
format: 17x22,5 cm
rok wydania: 2016
dostępna: TUTAJ

Tak mnie zaciekawił tytuł tej książki, że postanowiłam bliżej się z nią zapoznać. Dopiero w domu stwierdziłam, że o przyjaciołach z Doliny Bagiennej Trawy powstało już kilka innych książek. Obawiałam się, że może nie będziemy wiedzieli o co chodzi, że będzie to jakaś kontynuacja, ale na szczęście przygody głównych bohaterów są bardzo różne więc bez problemu można się połapać o co chodzi ;)

Tym razem zawitamy w Dolinie Bagiennej Trawy, gdzie dookoła otoczy nas piękna przyroda i mnóstwo różnych zwierząt. Jest tam leśniczówka Klechda, a w niej mieszka opiekun doliny - Fryderyk Piątek, który często pomaga naszym głównym bohaterom w różnych sprawach. A główną rolę odrywają tutaj szczurek Ogryzek i skrzat Maurycy. Dwaj leśni detektywi, którzy rozwiążą każdy problem. Czasem wychodzi im to lepiej, czasem gorzej, ale bardzo się starają ;)

Nasza trójka bohaterów zna w lesie praktycznie wszystkie zwierzęta. Zwierzaki z tej pięknej doliny mają typowo ludzkie cechy więc leśniczy Piątek także bez problemu się z nimi komunikuje. Wspólnie przeżywają przeróżne przygody, w szczególności Ogryzek i Maurycy. Ta dwójka to najlepsi przyjaciele, którzy wszystko robią razem choć wiecznie sobie dogryzają i się o coś kłócą.

Nie opiszę Wam dokładnie wszystkich historyjek, o których mamy okazję przeczytać w tej książce, bo byłoby ich zbyt wiele. Podzielona jest ona bowiem na 50 krótkich rozdziałów, a każdy z nich powiada o innej przygodzie, także sami rozumiecie ;) Jednak z pewnością doskonale wiecie, że nie byłabym sobą gdybym nie opowiedziała Wam chociaż odrobinę o tym co znajdziemy w tej książce.

Poznamy tutaj bardzo wiele zwierząt, na przykład bohaterskiego bociana o imieniu Gerwazy, który wyrusza w daleką podróż do Afryki, a po powrocie opowiada naszym przyjaciołom o niebezpieczeństwach, które czyhają na niego na czarnym lądzie. Razem z Maurycym i Ogryzkiem przeprowadzimy śledztwo, aby złapać przebiegłą kukułkę na gorącym uczynku. Przeprowadzimy poszukiwania haczyka, który zgubił się wodnikowi Mokrzykowi. Wraz z Ogryzkiem zapatrzymy się w mrowisko i będziemy podziwiać ciężką pracę malutkich mrówek. Dowiemy się też co ze strony lochy Gertrudy spotkało biednego Maurycego, odwiedzimy gąsienicę Józefinę, która zmieniła się w pięknego motyla. Razem ze zwierzaki zagramy mecz piłki nożnej. 

Oj mogłabym Wam tak wymieniać i wymieniać te przygody, jedna lepsza od drugiej. Każda z nich jest naprawdę niedługa, każda bardzo, ale to naprawdę bardzo ciekawa i co najważniejsze pouczająca! W takim ciekawym towarzystwie spędzimy cały rok w Dolinie Bagiennej Trawy. Od wiosny, aż do zimy :) Wszystko o czym czytamy, każda z przygód opowiada o czymś przydatnym. To taka nauka o leśnej przyrodzie zawarta w zabawnych i ciekawych historyjkach. Mali czytelnicy dowiedzą się na przykład dlaczego nie wolno rozpalać w lesie ogniska, gdzie mają swoje gniazda czajki, co rośnie wiosną na wierzbie, kto podrzuca innym ptakom swoje jaja, dlaczego bobry cały czas gryzą drewno, czy istnieje czarna odmiana wiewiórek, jaka jest różnica między żółwiem błotnym, a amerykańskim żółwiem czerwonolicym, dlaczego brudnica nieparka nazywana jest strasznym szkodnikiem, gdzie zakłada gniazdo myszka badylarka, jak niebezpieczne są dla zwierząt śmieci pozostawiane przez ludzi w lesie... 

Książka ta jest bardzo ciekawa, jest zabawna, pomysłowa i naprawdę młody czytelnik czy też słuchacz dowie się z niej bardzo wielu ciekawych rzeczy o życiu zwierząt i roślin zamieszkujących nasze Polskie lasy, łąki, bagna. A skoro już wiecie, że jest ona świetna pod względem treści to muszę Wam jeszcze powiedzieć, że pod względem wyglądu także niczego jej nie brakuje. Sztywna okładka, matowe strony, krótkie rozdziały, które czyta się bardzo szybko, a także wiele kolorowych i śmiesznych ilustracji stworzonych przez samego autora książki - moim zdaniem jest ona godna poznania :) 


4 komentarze:

 1. Super! Sama z chęcią bym poczytała takie bajeczki :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie bajeczki są bardzo fajne do czytania dzieciom.Takie książki można kupić dzieciom.

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiednia bajka dla dzieci, którą warto im przeczytać. Dzieciom trzeba czytać, one się przy tym bardzo dobrze bawią i wiele uczą. A do tego dzieci mają świetne wspomnienia z rodzicami.

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie bajki są przydatne dla dzieci, żeby zrozumiały gdzie idą i że to nic strasznego. Aczkolwiek, najważniejsze jest żeby za pierwszym razem udać się do takiego stomatologa, który nie zniechęci dziecka. Dlatego wybór jest taki ważny.

  OdpowiedzUsuń