6 października 2016

Sprężynek na tropie tajemnic. Ekologia


AGNIESZKA FRĄCZEK

wydawnictwo: Bis
ilość stron: 96
format: 20x25 cm
rok wydania: 2016
cena: 26 zł


Ekologia i recykling to ogromnie ważny temat w naszych czasach. Czasach kiedy świat zaczyna być zasypywany przez tony śmieci. Świat ten sam przez setki, albo i tysiące lat nie poradzi sobie z pozbyciem się tego co wyrzucamy. W głowie się nie mieści, ze to właśnie my ludzie sprawiamy naszej planecie największą krzywdę... Moim zdaniem bardzo ważne jest, aby już od najmłodszych lat zapoznawać dzieciaki z tematem ekologii. Dlatego też chwyciłam z zainteresowaniem po książkę, którą dzisiaj Wam przedstawię.

Po tym wstępie możecie pomyśleć sobie, że taka zapalona ze mnie ekolożka. Niestety nie, sama nie jestem ideałem jeśli chodzi o ochronę środowiska i nie będę się tutaj wybielać w tym temacie. Jednak staram się choć odrobinkę dodać mój wkład w to co się dzieje dookoła. W moim przypadku jest to na przykład segregacja śmieci.

Krew mnie zalewa kiedy słyszę "nie segreguję śmieci, co się będę wysilać kiedy inni też tego nie robią" Gdyby tak wszyscy przestali myśleć coś takiego to nagle okazałoby się, że segregowaniem śmieci w domach zajęłoby się 3/4 ludzi... Tak, ja śmieci segreguje, uczę też tego moje dzieci. U nas jest już nawet tak, że starszak uczy wszystkich kto nas odwiedzi gdzie co należy wrzucić ;) Cieszy mnie to. Wiem, że rozumie, że jest to ważny element dbania o środowisko. Choć to tylko malutka kropelka w oceanie problemów...

Ale ja jak zwykle się rozpisałam, a przecież o książce miało być, a nie nas. Choć nie odbiegłam zbyt mocno od tematu, bo oczywiście dzisiejsza książka jest własnie o ekologii. Nasz mały bohater książkowy to Antoś. Ma akurat ospę więc przymusowo musi siedzieć w domu. Nudzi mu się okropnie, a z tych nudów zaczął przeszukiwać szuflady ze starymi, zapomnianymi drobiazgami. Odkrył tam kilka skarbów, ale najciekawszym okazała się stara sprężyna od zegara. Antek szybciutko stworzył sobie z niej przyjaciela, którego nazwał Sprężynek.

I właśnie ten mały recyklingowy stworek oraz chłopiec o imieniu Antek są naszymi głównymi bohaterami. Chłopiec opowiada swojemu metalowemu koledze o różnych zagadnieniach takich jak na przykład sortowanie śmieci, recykling, oszczędzanie wody, sprzątanie na dworze po psie, zachowywanie ciszy w lesie, smog, polowania na zwierzęta, susza w Afryce, efekt cieplarniany i dziura ozonowa, kleszcze, detergenty, elektrośmieci, marnowanie jedzenia, oszczędzanie energii, spaliny i jeszcze o kilku innych...

Wszystkie te zagadnienia nie są opisywanie jakoś naukowo, tylko tak prosto, zrozumiale, Opowiedziane są one przez Antka lub jego rodziców podczas zwyczajnych rodzinnych rozmów między sobą. Sprężynek oraz młodsza siostra naszego bohatera dowiadują się dzięki nim o co chodzi w tej całej ekologii, w dbaniu o środowisko naturalne. W zrozumieniu tego wszystkiego jeszcze lepiej pomagają także fajne, zabawne rymowanki. Przy każdym rozdziale jest jedna taka tematyczna rymowanka :)

Całość jest naprawdę ciekawa, mądra, zrozumiała, pomocna, zabawna i bardzo ładna. Sztywna okładka, rozdziały króciutkie, czcionka duża, czytelna i oczywiście kolorowe, ładne ilustracje, które idealnie dopełniają całość... Uwielbiam książki Agnieszki Frączek i bardzo się cieszę, że tę konkretną stworzyła właśnie ona :) Dzięki jej poczuciu humoru i wspaniałym rymowankom każde dziecko z łatwością zrozumie na czym polega ochrona środowiska i jak ważna ona jest :)


3 komentarze:

  1. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak najbardziej sama świadomość o ekologii jest bardzo ważna i ja również muszę przyznać, ze niedawno zlecałem wykonanie dobrych analiz środowiskowych. Muszę dodać, że właśnie firma http://eco-expert.eu/ wykonała je po prostu najlepiej.

    OdpowiedzUsuń