31 lipca 2016

Bractwo-piractwo. Przygoda przyrodnicza


NATALIA USENKO

wydawnictwo: Nasza Księgarnia
ilość stron: 48
format: 20,5x26 cm
rok wydania: 2016
cena: 23,90 zł

Pamiętacie książkę "Bractwo-piractwo", o której pisałam Wam rok temu? Była to książka o pewnej rodzice, która postanowiła rzucić wszystko i zostać rodziną piratów. Wtedy ich przygody były matematyczne, teraz poczytamy o przygodach przyrodniczych :) Jesteście ciekawi co tym razem spotka naszą nietypową, zwariowaną rodzinkę? To zapraszam do dalszej lektury ;)

Nasza piracka rodzinka mieszka już na swojej bezludnej wyspie tyle czasu, że zgodnie stwierdzili, że najmłodsze dzieciaki zaczynają coraz bardziej dziczeć. Konieczna jest im jakaś nauka, ale nie ma szkół więc muszą zająć się tym sami. Wyruszają więc na wyprawę poświęconą nauce o przyrodzie. Odwiedzają różne wyspy, na każdej z nich spędzają trzy dni ucząc się o tym co jest tam najważniejsze. Mamy wyspę Wiosenną, Letnią, Jesienną i Zimową. Kiedy wyruszyli w dalszą podróż spotkały ich kolejne przygody - morska i słodkowodna. A potem odwiedzili kolejne wspaniałe wyspy - Wyspę Ptasią, Wyspę Zwierząt Domowych, Wyspę Grzybową, Wyspę Owadów i Pajęczaków oraz Wyspę Zmiennej Pogody. 

Na każdej z nich dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy. Jak i z czego rosną roślinki, co to jest słońce, jak powstaje tęcza, co się robi ze słoneczników, jak powstają motylki, jakie są skarby jesieni, z czego powstaje śnieg, szron, lód, jakie leki są dobre na przeziębienie, jak wygląda rafa koralowa, jakie są ssaki morskie, jaka jest różnica między morzem, a oceanem, co to są kijanki i jak rosną, jak żyją poszczególne ptaki, jakie są zwierzęta domowe, jak należy zbierać grzyby, jakie są rodzaje owadów, jak powstają pioruny, czego nie można robić podczas burzy. 

To oczywiście nie wszystko, opisałam Wam to tylko tak ogólnikowo. Ale jak z pewnością zauważyliście wszystko to jest naprawdę bardzo ciekawe, bardzo przydatne, pouczające, warte poznania. Wszystkie zawarte w tej książce informacje przekazane są małemu czytelnikowi w fajny sposób. Nie ma tutaj żadnych długich nudnych tekstów, ani opisów. Rodzinka piratów prowadzi dziennik i opisuje w nim to co się działo i to czego się nauczyli danego dnia w danym miejscu. Właśnie w taki sposób zaprezentowane są te wszystkie wiadomości.

Na końcu każdego dnia z opisaną przygodą jest także "zadanie domowe" do odrobienia. Czytelnicy muszą pomóc bohaterom książki w odnajdywaniu różnych rzeczy na ilustracji. Poza tym  są także rymowane zgadywanki, kropkowanki, nakrapianki, domalunki, poszukajki na przykład:


"Co rośliny robią wiosną?
Rosną... rosną... rosną... rosną!
Aż urosną wielkie tak, 
że na grządce miejsca brak.
Co tu robić? Co poradzić?
Trzeba szybko je przesadzić!
Czym? Nie powiem!
Myśl na zdrowie!
Połącz kropki, to się dowiesz..."

"Tyle jest zwierzaków  lesie,
każdy z nich chce napchać brzuch. 
Po to właśnie przyszła jesień, 
żeby najeść się za dwóch!
Tłuszczyk sobie wyhodować
i do ciepłej norki wleźć.
Zima strasznie jest surowa
i zwierzętom nie da jeść...
Teraz policz, jak należy -
ile widzisz w krzakach jeży?


Jak widzicie są tu nie tylko ciekawe i mądre informacje, ale także trochę zabawy. A wiadomo, że nauka poprzez zabawę zawsze jest najlepsza :) Dziecko spędza mile czas przy słuchaniu jak czyta mama czy też tata, albo może przy samodzielnym czytaniu, a jednocześnie dowiaduje się wielu ciekawostek, które opisane są w tak fajny sposób, że z pewnością nie znudzą małych słuchaczy. Do tego głównymi bohaterami książki jest rodzinka zwariowanych piratów! Nie da się ich nie lubić :) Mega zabawa i mega nauka i to wszystko w jednej książeczce :) Jak najbardziej polecam! Jestem pewna, że kolejne przygody bractwa-piractwa będą równie fajne jak te dotychczasowe i już nie mogę się ich doczekać :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)