11 października 2015

Opowiadania z kluczem


POLSCY PISARZE DZIECIOM

wydawnictwo: Literatura
ilość stron: 304
format: 17x22 cm
rok wydania: 2015
cena: 39,90 zł

Lubicie się bać? Ja lubię! Choć tyczy się to wyłącznie książek i filmów - na żywo nie mam zamiaru doświadczać niczego dziwnego i strasznego, aż tak bardzo bać się nie lubię ;) Ale jeśli chodzi o horrory to jestem ich fanką. 

Niedługo Halloween, niektórzy je obchodzą, inni nie. My z Nikodemem bardzo lubimy to święto. Nikodem co roku się przebiera i jeździmy po najbliższej rodzinie i kilku znajomych i dziecko moje zbiera cukierasy. Co prawda nie odważyłabym się chodzić po obcych domach i prosić o słodycze, chyba spaliłabym się ze wstydu, ale po rodzince czemu nie ;) Tym bardziej, że wszyscy są już przyzwyczajeni, że Nikodem co roku w Halloween ich odwiedza. Ale nie o tym miałam pisać, a o książce. Nawiązałam do Halloween, bo ta książka będzie idealną lekturą na ten dzień, choć w każdy inny czyta się ją równie dobrze ;)

"Opowiadania z kluczem" to zbiór opowiadań napisanych przez różnych polskich autorów. Osiemnaście opowiadań, osiemnastu autorów. Renata Piątkowska, Beata Ostrowicka, Joanna Papuzińska, Marcin Szczygielski, Anna Czerwińska-Rydel, Tomasz Trojanowski, Małgorzata Strękowska-Zaremba - to tylko niektórzy z pisarzy, których znajdziemy w tej książce...

Tak jak wspominałam, opowiadań jest osiemnaście i nie będę Wam ich wszystkich dokładnie opisywała, bo odebrałabym Wam całą radochę z czytania. Nie mogłabym Wam tego zrobić ;) Przybliżę tylko kilka z nich, żebyście wiedzieli czego się spodziewać. Przeczytamy tutaj na przykład o zimnym, mokrym zamku i zaginionej urnie z prochami cioci. O chudym chłopcu, grubej dziewczynie i nowym lokatorze w mieszkaniu od lat opuszczonym. O dwójce młodych chłopców, którzy postanowili zostać detektywami i już przy swojej pierwszej sprawie rozwiązali zagadkę tajemniczych odwiedzin wnuka u pewnej Pani. Jest też opowieść o dziewczynce, która zatrzymała się na kilka dni u cioci w górach, w jej starym domu, na strychu znalazła pełno niemieckich pamiątek, a dookoła domu krążył jakiś podejrzany typ. Przeczytamy o dwójce rodzeństwa, które poszukuje podejrzanego złodzieja w zoo gdzie pracuje ich tata. Poznamy Nikę, której tata jest prywatnym detektywem, a mama ich zostawiła i mieszka za granicą, jednak Nika postanawia ją odnaleźć...

Tych historii jest oczywiście więcej, ale nie będę już przesadzała z tymi opisami, bo jeśli zechcecie to sami chwycicie po tę książkę i przekonacie się co jeszcze w niej znaleźć można :) Ja Wam mogę powiedzieć jedynie, że moim zdaniem wszystkie te opowiadania są ciekawe. Każde ma w sobie atmosferę grozy, czuć dreszczyk napięcia, tyle zagadek do rozwiązania, tyle podejrzanych typów, tajemniczych spraw. 

Jest to książka dla dzieciaków, starszych dzieciaków, które lubią się trochę bać, które lubią rozwiązywać zagadki i różne tajemnice i które potrafią usiedzieć trochę czasu przy słuchaniu czy też czytaniu, ponieważ każde z tych opowiadań ma po kilkanaście stron więc czytania jest sporo. Jest też trochę ilustracji, ale raczej niewielkich, czarno-białych, idealnie pasujących do takich nieco mrocznych tekstów. 

Do książki est też płyta, o której powinnam Wam co nieco napisać, ale niestety nie mogę ponieważ nie chce mi się odtworzyć :( Nie wiem czy to wina płyty czy może mojego napędu w laptopie, ale nie jestem w stanie jej niestety odsłuchać. Ale domyślam się, że są na niej te same opowiadania co w książce tylko w wersji do słuchania - idealne rozwiązanie dla dzieciaków, które nie potrafią jeszcze czytać lub nie radzą sobie z czytaniem tak dobrze, aby zabrać się za taki długi tekst, albo po prostu nie mają ochoty czytać i wolą posłuchać :) Także jak sami widzicie jest to bardzo ciekawa książka, pełna różnych historii, nieco strasznych, tajemniczych, czekających aż młody czytelnik je rozwiąże. Polecam!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)