2 grudnia 2014

Tajemnice matematyki. Książka z okienkami. Sprawdźcie sami...


MINNA LACEY, COLIN KING, ALEX FRITH

wydawnictwo: Olesiejuk
ilość stron: 14
format: 22,5x28,5 cm
rok wydania: 2013
cena: 34,99 zł

Wiem, że o tej serii pisałam Wam już nie raz, ale będę o niej wspominać tak długo, jak długo będą powstawać kolejne części. Uwielbiam książeczki z cyklu "Sprawdźcie sami". Są zabawne, ciekawe, wesołe, kolorowe i bardzo mądre. A poza tym ich niecodzienny wygląd i pomysłowość sprawiają, że dzieciaki same po nie sięgają i z przyjemnością poznają poukrywane wewnątrz tajemnice. A co za tym idzie? Uczą się nowych rzeczy poprzez fantastyczną zabawę. Nie wierzycie? Sami zobaczcie :)

Tym razem do naszej serii dołączyła książeczka o matematyce. To coś nowego, bo jak dotąd w  naszej domowej biblioteczce nie było lektury dotyczącej liczenia. Było coś tam o cyferkach itp, ale to było dla maluszków i zupełnie nie przypominało tej książki.Tutaj temat ten jest znacznie bardziej rozwinięty. Dotyczy nie tylko liczb, ale i liczenia, figur geometrycznych, mierzenia, dzielenia na części itp. Znajdziemy tu także sporo informacji przydatnych w życiu codziennym oraz sporą porcję zabawy.

Ale może zacznę od początku, czyli od tego czym w zasadzie jest matematyka. Według tej książki to sposób na rozwiązywanie różnego rodzaju problemów oraz możliwość znalezienia odpowiedzi na trudne pytania. Dlaczego? Bo dzięki niej możemy mierzyć, liczyć, porównywać, szacować, analizować itp. Matematyka jest wszędzie. Bez niej trudno byłoby nam było żyć. Więc... warto ją znać! I dlatego tym bardziej polecam Wam tą książkę.

Bowiem z niej dowiecie się wielu ciekawych rzeczy, a nauka z tą lekturą będzie z pewnością znacznie przyjemniejsza. Na początku więc nasze dziecko pozna liczby. Jaki jest ich graficzny zapis, co oznaczają, do czego służą itp. Ta książka pokaże nam, że liczbami można się bawić, a matematyka wcale nie musi być nudna! Potem nasz mały czytelnik pozna figury geometryczne. Dalej dowie się jak za pomocą matematyki mierzyć lub dzielić na części. I co najważniejsze, pozna role tej nauki w naszym codziennym życiu. Bo pewnie nie wielu modych ludzi zdaje sobie sprawę z tego, ze z matematyki korzystamy w zasadzie przez cały czas. Licząc pieniądze, mierząc czas itp.

Bardzo podoba mi się również to, że w tej lekturze znajdują się także zabawy! Pierwsza polega na znalezieniu bezpiecznego wyjścia z nawiedzonego domu. Aby tego dokonać, trzeba rozwiązać kilka matematycznych zagadek typu: "Wpisz 6 liczb do kółek, tak by ich suma na każdym boku wynosiła 9", albo " Zbuduj czterościan, by złapać potwora z pułapkę" itp. Oczywiście te zadania nie wymagają od nas dodatkowych materiałów, wszystko co jest nam potrzebne do jego wykonania mamy w tej książce. Wystarczy tylko chwilkę pomyśleć :)

Do kolejnej zabawy potrzebne są pionki i kostka. Jest to zatem zwykła gra planszowa. Choć... może nie taka zwykła. Bo aby dotrzeć do końca - trzeba wykazać się wiedzą matematyczną i stając na odpowiednich polach rozwiązywać, krótkie zadania wymagające dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia. W tej lekturze nie zabraknie także działu dotyczącego rachunku prawdopodobieństwa. A na samym końcu znajdziemy także dwie ciekawe zagadki.

Jak zwykle książka z serii "Sprawdźcie sami" mnie nie zawiodła. Ta cześć jest równie ciekawa co jej poprzedniczki i z przyjemnością do niej zaglądamy. Uwielbiam takie lektury i chce ich więcej i więcej! Ale zanim się ich doczekam gorąco Wam polecam te co już zdążyłam poznać. Są fantastyczne!

1 komentarz:

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)