5 maja 2014

Niebieskie okno, czyli o Dekalogu, dzieciach i Świętym Janie Pawle IIINES KRAWCZYCH MCHR

wydawnictwo: Święty Wojciech
ilość stron: 48
format: 19,5x19,5 cm
rok wydania: 2014
cena: 18 zł

Beatyfikacja Jana Pawła II to w zasadzie formalność. Nikt chyba nigdy w to nie wątpił, że ten Wielki Polak jest święty. A nas napawa jeszcze większą dumą fakt, że pod naszym patronatem znajdują się już dwie książki ze Świętym Janem Pawłem II. To dla nas ogromny zaszczyt. 

Tym razem nie jest to historia życia naszego Papieża. Tylko szereg krótkich i bardzo mądrych opowiadań, które dają przykład naszym maluszkom jak należy postępować, by nasze życie toczyło się zgodnie z 10 Przykazaniami Bożymi. Każdy doskonale je zna, bez kłopotu potrafimy wymienić wszystkie w mgnieniu oka. Ale czy umiemy je zastosować w naszym życiu? Czy postępujemy zgodnie z Dekalogiem? Hm... z tym już znacznie trudniej. Tym bardziej, że często dzieciaczki nie do końca go rozumieją. Co więc znaczy na przykład "Nie będziesz  brał imienia Pana Boga twego nadaremno"? Wiecie? Jeśli nie, to ta książeczka Wam wszystko wyjaśni :)

"Niebieskie okno" to przede wszystkim lektura skierowana do naszych najmłodszych domowników. Nawet tych, którzy jeszcze nie wiedzą nawet o istnieniu takich przykazań. Bowiem każdy przykład jest tu opisany bardzo łatwym językiem, a przytoczonych historyjek nie sposób nie zrozumieć. Dzieci czytając, bądź słuchając opowiadań o swoich rówieśnikach bez kłopotu pojmują znaczenie słów zawartych w Przykazaniach Bożych i znacznie łatwiej stosują je na co dzień. Tym bardziej, że opowiadania te łatwo wpadają w ucho i co najważniejsze, zostają w pamięci na długo. 

Ale według nas nie jest to lektura wyłącznie dla maluszków. Starsze dzieci, a także dorośli powinni choć raz ją przeczytać. A dlaczego? No cóż, warto sobie przypomnieć o tym, że takie Przykazania w ogóle istnieją. A poza tym sposób wyjaśnienia ich znaczenia jest tak prosty, że aż trudno uwierzyć, że czasem trudno jest nam się do nich stosować. Słynne "O Jezu!", "O Matko Boska!" itp. słyszymy niemalże za każdym razem, gdy coś nam spadnie, przewróci się itd. A po co? Czy nie ma ważniejszych spraw na świecie, niż wzywanie Boga do rozlanego mleka?

Ta książeczka uświadamia nam jak ważne jest znać i rozumieć Dekalog. Co więcej, lektura ta pomaga nam wyjaśnić maluchom znaczenie i sens poszczególnych przykazań w bardzo prosty i łatwo zrozumiały nawet dla bardzo małego dziecka sposób. Otwiera nam ona również oczy na nasze własne błędy i uświadamia, że stosowanie się do tych zasad wcale nie jest trudne. Wystarczy tylko czasem się zatrzymać i zastanowić nad sobą. 

Oczywiście nie byłybyśmy sobą, gdybyśmy nie zwróciły Wam uwagi na to, jak pięknie jest ta książka wydana. Gruba sztywna okładka z prawdziwym niebieskim okienkiem, przez które zerka na nas Święty Jan Paweł II. Kredowy papier, wszywane kartki, duża, wesoła i czytelna czcionka z wytłuszczonymi fragmentami, które powinny najbardziej rzucać się w oczy i oczywiście najbardziej utkwić w naszej pamięci. I na koniec śliczne, kolorowe i zabawne ilustracje, które wspaniale uzupełniają nam czytany tekst. Cudo!

Szalenie podoba nam się również to, że pod każdym opowiadaniem jest krótki tekst o tym, jak Święty Jan Paweł II patrzy zadowolony na postępowanie małych bohaterów każdego z nich i cieszy się, że są one tak blisko Boga. Że mają w sobie wystarczająco dużo siły i rozsądku, by w swoim życiu kierować się zgodnie z Przykazaniami Bożymi. Święty Jan Paweł II jest i mamy nadzieję - zawsze będzie - autorytetem każdego małego człowieka. Więc Jego poparcie takiego a nie innego zachowania na pewno jeszcze bardziej utwierdzi małego człowieka o tym, że właśnie tak należy postępować. Że to właśnie jest ta właściwa droga.

Ta lektura jest nie tylko bardzo mądra, ale i piękna. Nam szalenie się podoba i cieszymy się, że dołączyła ona do grona książeczek, które z duma reprezentujemy. Polecamy gorąco!


I przy okazji, jeśli jeszcze macie możliwość zdobycia kwietniowego numeru "Małego przewodnika Katolickiego", to polecamy. Dołączony jest do niego superdodatek w postaci wyżej wymienionej książki (w miękkiej oprawie). 

4 komentarze:

 1. Świetna książka dla dzieciaczków.
  Ps. Byłam na kanonizacji Jana Pawła II. To, co przeżyłam... nie da się tego z niczym porównać!

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluję objęcia kolejnego patronatu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Super lektura :) Mądra, edukacyjna i pięknie wydana :)

  OdpowiedzUsuń