10 marca 2012

Bitwa o Kozi Dwór


JÓZEF HEN

wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza G&P
ilość stron: 108
format: 16,5x23 cm
rok wydania: 2011
cena: 17,90 złJest to typowo chłopięce opowiadanie o młodych chłopcach i piłce nożnej...


Wszystko rozgrywa się jeszcze przed wojną. Grupa dzieciaków z ulicy Żytniej codziennie bawiła się na swoim małym, ciasnym podwórku. Zazwyczaj grali w piłkę, a raczej w zwykłą szmaciankę, bo wtedy o prawdziwą piłkę było bardzo ciężko.

Postanowili jednak zdobyć piłkę z prawdziwego zdarzenia. Uzbierali z wielkim trudem złoty czterdzieści i wybrali się do rynarza. Ale on, twardy i nieugięty za piłkę koniecznie chciał całe trzy złote. Zgodził się jednak za złotówkę wypożyczyć dzieciakom piłkę na tydzień. Szczęśliwi od razu pobiegli na pole zwane Kozim Dworem, aby pograć.
Niestety przyszli tam również chłopcy z ulicy Obozowej twierdząc, że jest to ich miejsce.
Tak właśnie rozpętała się "wielka" bitwa o Kozi Dwór...


Narratorem w tym opowiadaniu jest Franek, jeden z chłopców należących do paczki. Opowiada on nam dokładnie jak wyglądała ich ulica, podwórko, zabawy oraz starania o zdobycie prawdziwej piłki, bitwy z Obozowiakami, mecze z Paniczykami...


Opowiadanie jest typowo chłopięce, dużo informacji na temat piłki nożnej, opis meczów, do tego ta bitwa między chłopakami. Na pewno każdego chłopaka zainteresuje ta książeczka... Ja również czytałam ją z zainteresowaniem. Opisane jest w niej zupełnie inne życie. Mimo, że piłką nożna się nie interesuje to czytało mi się ją bardzo fajnie. Ma sporo tekstu, a przeczytanie jej zajęło mi niewiele czasu, bo to opowiadanie naprawdę wciąga :)

Ilustracje nie są może bardzo urokliwe ponieważ są bez koloru, ale i tak dzięki nim książka wydaje się jeszcze ciekawsza.

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od OFICYNA WYDAWNICZA G&P, dziękuję :)


1 komentarz:

  1. I kolejny raz czuję się zachęcona. Patryczek będzie zachwycony:)

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)