22 marca 2017

Labirynty. 45 podróży w czasie i przestrzeni


ANASTASIA ZANONCELLI

wydawnictwo: Jedność
ilość stron: 96
format: 16,5x23,5 cm
rok wydania: 2016
dostępna: TUTAJ


Czy Wasze dzieci lubią labirynty? A czy interesuje je historia? Jeśli chociaż na jedno z powyższych pytań odpowiedź brzmi "tak" to mam dzisiaj coś co z pewnością się im spodoba. Jest to bowiem połączenie labiryntów i historycznych podróży po całym świecie. Zainteresowani? Zapraszam do dalszej lektury :)

Poznamy tutaj sympatycznego kosmitę o imieniu Auro, który pochodzi z planety Grosco. Przybył na Ziemię, aby poznać jej historię. Dzięki specjalnemu mechanizmowi, który znajduje się w jego statku kosmicznym Auro może podróżować w czasie. Odwiedzi on aż 45 różnych miejsc i w każdym z nich będzie inna epoka, wiek, rok... Czas wiec wyruszyć w podróż!

Zaczynamy od prehistorii. Najpierw epoka lodowcowa i miejsce, które dopiero za trzy miliony lat stanie się Włochami. Następnie wizyta w neolitycznej osadzie w Turcji około 7000 lat p.n.e. Dalej mamy egipskie piramidy, a dokładniej piramidę Cheopsa, której budowa zakończyła się w 2560 roku p.n.e. Nie wymienię Wam w taki sposób wszystkich miejsc opisanych tutaj, bo byłoby tego zdecydowanie za dużo. Ale na pewno jesteście ciekawi co znajduje się dalej więc jeszcze tylko kilka losowo wybranych, dobrze ;) ?

Chiny 2000 lat p.n.e., Kreta 1400 rok p.n.e., Galia 57 rok p.n.e., obóz Atylli nieopodal miasta Akwileja rok 452, osada wikingów IX wiek, turniej rycerski w Europie wiek XI, Mongolia i pałac Dżyngis-chana rok 1206, Florencja we Włoszech XV wiek, Ocean Atlantycki karawela Krzysztofa Kolumba rok 1492, Paryż rewolucja francuska 14 lipca 1789 roku, Moskwa w Rosji rok 1916, Europa pierwsza wojna światowa rok 1914, Tokio w Japonii rok 2000...

To oczywiście nie wszystkie miejsca i nie wszystkie czasy. Jest tego jeszcze trochę. Teraz pewnie zastanawiacie się o co chodzi z tym połączeniem historii i labiryntów? Otóż wygląda to mniej więcej tak, że na jednej stronie mamy labirynt dotyczący danego miejsca i czasu, a na odwrocie kilka informacji historycznych. Opisane jest w nich miejsce, które odwiedził nasz kosmiczny bohater, epoka w jakiej się znalazł, a także kilka ciekawostek i ważniejszych informacji. Pod spodem, pod każdym z tekstów jest także rozwiązanie labiryntu.

Trzeba przyznać, że czytania jest sporo, ale większość ciekawostek zawartych na stronach tej książeczki może okazać się naprawdę przydatna podczas dalszej nauki w szkole. Historia nie jest bowiem zbyt łatwym przedmiotem i zapamiętywanie tych wszystkich dat i wydarzeń to wcale nie taka bułka z masłem. Może dzięki takiemu zbiorowi gdzie zabawa połączona jest z nauką nasze dziecko podłapie co nieco i coś z tego zapamięta ;)

Moim zdaniem nie wszystkie te informacje są szczególnie potrzebne. Myślę, że widziałabym tutaj jeszcze kilka istotnych dat i wydarzeń, o których dzieciaki powinny pamiętać. Ale to wcale nie oznacza, że te co są już tutaj umieszczone nie są ciekawe czy przydatne, myślę że wręcz przeciwnie. Ciekawostek w końcu nigdy za wiele nawet jeśli połowa miałaby wylecieć z głowy zawsze ta druga połowa ;)

Pozostaje mi napisać jeszcze kilka słów na temat wyglądu tej książeczki. Powiem Wam, że jest raczej przeciętna jak to bywa często w "zadaniówkach". Miękka okładka, matowe strony, ilustracje z labiryntami czarno białe. I tutaj powstaje nam kolejne zastosowanie tej niepozornej książeczki, a mianowicie może stać się ona kolorowanką ;) Jest ona klejona, ale za to otwierana do góry, a nie w bok i co dla mnie jest dużym plusem, nie zamyka się ona sama. Jest to sporym ułatwieniem przy rozwiązywaniu zadań ;) To byłoby na tyle. U nas spotkała się ona ze sporym entuzjazmem mojego dziecka. Nikodem uwielbia labirynty i zawsze mu ich mało więc ucieszył się na nową porcję ;)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)