20 marca 2016

Lektury w klasie I


NASZA SZKOŁA

wydawnictwo: Siedmioróg
ilość stron: 216
format: 17x25 cm
rok wydania: 2012
cena: 10 zł

Nikodem jest w klasie pierwszej i trochę mnie dziwi fakt, że nie miał dotychczas ani jednej lektury do przeczytania. Nie ubolewam nad tym jakoś specjalnie, bo dziecko moje jeszcze ma pewne kłopoty z samodzielnym czytaniem (całe szczęście idzie mu już coraz lepiej). Jednak koniec roku szkolnego już niebawem, wydaje mi się, że lektur już przerabiać nie będą. Jednak mimo tego bardzo zainteresowała mnie książka, którą dzisiaj mam przyjemność Wam zaprezentować :)

Książka ta jest z 2012 roku i nie wszystkie zawarte w niej lektury są nadal obowiązkowymi lekturami w szkołach, ale z tego co wyczytałam w internecie kilka z pewnością tak. Nie jestem tylko pewna czy wszytskie szkoły mają identyczne wytyczne dotyczące lektur czy mogą to modyfikować według własnego uznania. Z naszego przykładu wynika, że nasza szkoła raczej nie trzyma się sztywno reguł, bo lektur narazie nie mamy wcale ;) 

Wewnątrz tej książki znajdziemy: "Brzechwa - wiersze", "Co słonko widziało", Cudaczek - Wyśmiewaczek", "Czarna owieczka", "Jacek, Wacek i Pankracek", "Jak Wojtek został strażakiem", "Kopciuszek", "Kto ty jesteś? Polak mały!", "Kukuryku na ręczniku", "Nasza mama czarodziejka", "Plastusiowy pamiętnik", Wiersze dla dzieci Tuwima", "Wierszykarnia", "Zaczarowana zagroda", "120 przygód Koziołka Matołka".

Jak widzicie sama klasyka więc moim zdaniem nawet jeśli okaże się, że części z tych tytułów nasze dzieci wcale nie będą przerabiać w szkole to i tak warto mieć taką książkę. W końcu klasykę powinno znać każde dziecko bez wyjątku :) Nie będę opisywała Wam każdego opowiadania i wiersza zamieszczonego w tej książce, bo nie widzę w tym sensu, część, albo może i wszystko z pewnością sami doskonale znacie, albo kojarzycie, sami to przerabialiście lub po prostu czytaliście prawda? Ja doskonale znam większość, nawet Nikodem zna już kilka z nich. Teraz z pewnością pozna i resztę tych opowieści ;)

Jednak same opowiadania i wiersze to nie wszystko co tutaj znajdziemy. Na końcu każdego rozdziału znajduje się bowiem krótki opis biograficzny autora oraz kilka pytań dotyczących tekstów, które dziecko właśnie poznało / przeczytało / przerabiało. Jest to bardzo fajne uzupełnienie lub też zakończenie danego tytułu. Zazwyczaj w szkole także po przeczytanej lekturze nauczyciel zadaje różne pytania czy też w późniejszych klasach robi sprawdzian. Dzięki temu nasze dzieci mają okazję zapoznać wykazać się z czytania ze zrozumieniem czy też słuchania ze zrozumieniem. Dobry test przed tym co czeka ich w szkole :)

Wiecie już, że to typowa polska klasyka, wiecie że to lektury szkolne, przynajmniej część z nich, bez wątpienia wiecie też, że to bardzo ważne, aby dziecko znało choć odrobinę naszej polskiej wspaniałej klasyki, chociażby wiersze Brzechwy i Tuwima - tego po prostu nie można nie znać! To teraz czas, abyście dowiedzieli się co nieco o wyglądzie tej książki, bo choć nie powinno oceniać się książki po wyglądzie to jednak jest to dosyć ważne prawda? 

Okładka jest miękka i normalnie może trochę bym ubolewała nad tym ponieważ zbiór takiej wspaniałej klasyki powinien mieć naprawdę piękną oprawę, ale tym razem przyznam, że z taką okładką jest lepiej, poręczniej, wygodniej i lżej. Taką książkę łatwiej się trzyma, czyta czy też przenosi, a lektura zawsze powinna być pod ręką ;) Książka ta jest klejona i tutaj znowu mogłabym ponarzekać, bo zszywana byłaby mocniejsza, pewniejsza, ale ta także wydaje się mocna więc wcale nie obawiam się o jej wytrzymałość. Jestem pewna, że przetrwa przez długi czas :) Książka jest też czytelna, czcionka jest duża i wszystko jest przejrzyste, nic się nie miesza, wiadomo co gdzie się zaczyna i kończy. No i ilustracje. Tutaj mamy zbiór różnych utworów, autorów i ilustratorów więc obrazki są w różnym stylu, ale jest ich sporo i wszystko jest bardzo kolorowe :) Całość jest ciekawa, ładna i co bardzo ważne - tania! Spójrzcie na cenę. Tyle tak ważnej treści dosłownie za grosze! Polecam!1 komentarz:

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)