28 marca 2015

Biblia dla dzieci w obrazkach


ELŻBIETA KIDACKA

wydawnictwo: Nasza Księgarnia
ilość stron: 16
format: 23,5x31,5 cm
rok wydania: 2015
cena:  29,90 zł  23,90 zł

Odkąd moje dziecko chodzi do zerówki i raz w tygodniu ma zajęcia z księdzem, zaczął interesować się religią i różnymi kwestiami z nią związanymi. Sporo pamięta z tego co opowiada im ksiądz, widać, że naprawdę słucha i go to interesuje. Cieszy mnie to, bo w końcu raz dwa zleci, a tu czas będzie na Pierwszą Komunię Świętą. Mam nadzieję, że z radością i bez żadnego przymusu będzie się do niej przygotowywał :)

I właśnie dzięki temu zainteresowaniu pomyślałam, że nowość wydawnictwa Nasza Księgarnia z pewnością idealnie sprawdzi się teraz w naszym domu. Nikodem jest jeszcze na tyle mały, że podstawowe informacje dotyczące Boga, Jezusa i ogólnie religii wystarczająco go satysfakcjonują. Co prawda czasem zagaduje o szczegóły jednak jeszcze nie zawsze potrafi to pojąć. Nie dziwię się, bo niektóre wydarzenia opisywane w Piśmie Świętym są trudne do pojęcia przez racjonalnie myślący umysł, a taki dzieciaczek z pewnością myśli dosyć racjonalnie. No, ale nie o tym miała być dyskusja :)

Dzisiaj chciałabym Wam po prostu przedstawić książkę, a mianowicie Biblię dla dzieci. W środku znajdziemy naprawdę niewiele jeśli chodzi o czytanie. Jest tam opisanych dosłownie w kilku zdaniach osiem różnych biblijnych opowieści. "Świat stworzony przez Boga", "Arka Noego", "Budowa wieży Babel", "Mądry król Salomon", "Narodziny Jezusa", "Cud w Kanie Galilejskiej", "Rozmnożenie pokarmu", "Wjazd Jezusa do Jerozolimy". 

Powiem Wam, że na moje jest tego odrobinę za mało. Takich ważnych momentów w religii znalazłoby się o wiele wiele więcej i ja nie miałabym wcale nic przeciwko, aby dołożyć ich tutaj chociaż kilka. Ale nie mnie o tym decydować ;) Każda z tych opowieści biblijnych streszczona jest do kilku zdań, co akurat jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Kilka podstawowych informacji z pewnością na początek wystarczy dziecku. Zamieszczone są one w małych ramkach, całą resztę stron stanowią ilustracje. 

Jednak oprócz opisu tych religijnych opowieści, za każdym razem znajdziemy jedno zadanie do wykonania, a właściwie jakąś rzecz do odszukania na tych dużych ilustracjach. Na przykład "Na pokładzie arki znalazły się między innymi kogut i kura. Wyszukaj je na obrazku". "Policz dzieci znajdujące się wśród gości weselnych", "Również fontanna tryskała radośnie. Potrafisz ją znaleźć?

Takie krótkie, łatwe zadania także są fajnym pomysłem. W taki sam sposób możemy sami bawić się z dzieckiem, wymyślając mu inne rzeczy do odszukania czy policzenia. Obrazki są fajne, szczegółowe więc sporo można na nich znaleźć :)

Jeśli już o szacie graficznej mowa to jest ona naprawdę ciekawa. Format książki jest duży, kartki są sztywne, a obrazki naprawdę duże, bardzo kolorowe i dziecinne. Moim zdaniem całość stanowi bardzo fajne połączenie. Książka ta jest idealna zarówno dla maluchów jak i starszaków. Zarówno ci pierwsi jak i ci drudzy nie tylko dowiedzą się kilku ciekawych religijnych faktów, ale także będą się przy tym dobrze bawić. A z pewnością warto zachęcać dzieci do zapoznania się z religią. W przyszłości wyjdzie im to na dobre :)


2 komentarze:

  1. A którą Biblię polecasz na początek tą czy Biblię dla maluchów, którą też opisywałaś? Synek ma prawie 3 lata i lubi czytać nawet dłuższe książeczki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hmm obie są fajne, choć tutaj znajdziemy tylko kilka sztywnych stron i duże obrazki, a w tamtej drugiej strony są "miękkie" i jest ich mnóstwo, bo aż 448. Tyle, że format mniejszy i tekstu w sumie też niewiele. Tam jednak opisanych jest więcej biblijnych wydarzeń, w tej tylko kilka. Ale nie potrafię powiedzieć, która lepsza, bo to już zależy z pewnością od dziecka :)

      Usuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)