12 sierpnia 2014

Polska wzdłuż i wszerz TOM I


WYBRZEŻE BAŁTYKU I POJEZIERZA

DARIUSZ JĘDRZEJEWSKI

wydawnictwo: Burda Książki
ilość stron: 400
format: 12x19 cm
rok wydania: 2014
cena: 41,90 zł

Wiem, że wakacje zmierzają już ku końcowi, tak naprawdę to samej mi się wierzyć nie chce, że tak szybko minęły, że już niedługo znowu będzie jesień, deszcze, wichury... Ale zanim to nastąpi trzeba jeszcze na maksa wykorzystać wakacyjny czas, który nam pozostał, prawda? Także książka, którą Wam dzisiaj przedstawię może się Wam jeszcze przydać. Może jeszcze ktoś nie wykorzystał urlopu? Choć z drugiej strony zwiedzać nie trzeba wyłącznie latem, a nawet jeśli to informacje w tej książce tak szybko się "nie przeterminują" ;) Będzie okazja, aby je wykorzystać w praktyce ;)

Tak piszę i piszę, a jeszcze nie powiedziałam o czym tak naprawdę mowa. Dzisiaj mam dla Was przewodnik poświęcony wyłącznie północnej części Polski czyli wybrzeżu Bałtyku i pojezierzom. Jest to idealna lektura nie tylko dla osób zamieszkujących właśnie tą część naszego kraju, ale także dla tych, którzy chętnie by ją odwiedzili, zwiedzili i wypoczęli właśnie w tych rejonach :) 

A co znajdziemy we wnętrzu tego przewodnika? Tak naprawdę wszystko co każdego turystę zainteresować powinno! Przeczytamy tutaj o około dwustu miastach, wsiach, parkach, jeziorach, zamkach i innych tego typu podobnych obiektach i miejscach. Książka ta podzielona jest na dwie części - WYBRZEŻE MORZA BAŁTYCKIEGO. WAKACYJNE ELDORADO oraz W KRAINIE JEZIOR PÓŁNOCNEJ POLSKI. 

W częściach tych są oczywiście rozdziały, a w nich kolejne podrozdziały. Na przykład w części pierwszej znajdziemy informacje między innymi o kurortach na wyspach, szczecinie i okolicach, zachodniopomorskiej riwierze, wybrzeżu środkowym, wybrzeżu kaszubskim, trójmieście, delcie Wisły. Druga część książki to między innymi pojezierne kresy zachodnie, pomorska kraina wielkich jezior, pojezierza pomorza wschodniego, dolina dolnej Wisły, między łukiem Wisły i Warmią, pojezierze mazurskie, wschodnie mazury, północno-wschodni narożnik Polski...

A w każdym z tych działów jest jeszcze wiele poszczególnych miejscowości czy innych godnych uwagi miejsc, obiektów czy parków narodowych, o których dowiemy się nieco więcej ciekawych informacji :) O niektórych z nich jest mnóstwo informacji, o innych tylko kilka podstawowych. Ale jak na porządny przewodnik przystało, znajdują się tutaj także piękne zdjęcia obrazujące nam miejsca, o których czytamy, są też różne rameczki, w których zapisane zostało co za miejsca warto w danym mieście odwiedzić, czy też kiedy i na jakie ciekawe święta czy imprezki można tam trafić. Na dodatek są też ramki z różnymi numerami telefonów i adresami do niektórych z tych miejsc, czy nawet po prostu do informacji turystycznej. Maleńką odrobinkę brakuje mi tu jakiś mapek, ale tak naprawdę to mogę sobie sprawdzić na zwykłej mapie czy też w internecie, albo GPS'ie. Najważniejsze, ciekawe i przydatne informacje mamy w tej książce :)

Ja sama pochodzę w pomorza i od razu wiedziałam, że muszę mieć w swojej biblioteczce tę pozycję! Bardzo lubię odwiedzać nowe dla mnie miejsca. Podróże nie są jednak tanie, a ponieważ wiadomo jak to jest z pieniążkami, nie zawsze można sobie pozwolić na wycieczki po całej Polsce. Jednak warto też rozglądnąć się po okolicy czyż nie? A dzięki tej książce właśnie dowiedziałam się jakie wspaniałe, warte odwiedzenia miejsca czekają na mnie dookoła - wcale nie tak daleko ;) Już tworzę listę miejsc gdzie z pewnością będę chciała pojechać. Może nie uda nam się już w te wakacje, ale przecież te cudne miasteczka, zabytki, piękne parki nie znikną nam w ciągu kilku najbliższych miesięcy, dlatego co się odwlecze to nie uciecze. Zwiedzania czeka mnie cała masa ;)

A książeczka? Jest niewielkich rozmiarów, dzięki czemu łatwo zabrać ją ze sobą w podróż. Bez problemów powinna zmieścić się do torebki czy schowka. Miękka okładka to także plus w tego typu publikacji, ponieważ łatwiej nam ją przeglądać nawet podczas spaceru i zwiedzania. Czcionka jest dosyć malutka, ale za to jest tutaj cały ogrom informacji, dlatego nie mogłaby być większa. Gdyby była, to książka ta miałaby o wiele, wiele więcej stron, a i tak ma ich już sporo :) Wydaje mi się, że gdzieniegdzie jest opisanych za wiele informacji, za dużo do czytania to też niedobrze, z drugiej jednak strony, dobrze wiedzieć o różnych ważniejszych rzeczach dotyczących miejsca do którego mamy zamiar się udać :) No i oczywiście te zdjęcia! Wspaniale, że tak wiele możemy tutaj zobaczyć, jednak powiem Wam, że mi ich jest nadal za mało! Do niektórych miejsc czy miejscowości nie ma żadnej fotografii między innymi do mojego miasta choć nawet ono zostało tutaj odrobinkę opisane ;) Ale taki problem to nie problem! Dlatego i tak polecam, jestem pewna, że niejednokrotnie przyda Wam się ta książka.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)