5 czerwca 2013

Atlas nieba - poradnik obserwatora


GWIAZDY * OBIEKTY * ZJAWISKA

STEFAN SEIP

wydawnictwo: Wydawnictwo RM
ilość stron: 160
format: 13x19cm
rok wydania: 2012
cena: 24,90 zł

Jak już zdążyliście się zorientować, staramy się polecać Wam książki z baaardzo wielu dziedzin. Nie tylko te dla naszych szkrabów, lub o tematyce dziecięcej. Na rynku jest mnóstwo ciekawych pozycji, obok których trudno przejść obojętnie i dziś właśnie chciałabym przedstawić Wam jedną z nich :)

Jest to książka o niebie, a dokładnie o jego obserwacji zarówno w dzień jak i w nocy. Na początek zapoznam Was z podziałem tej lektury na poszczególne rozdziały, w których znajdziemy całe mnóstwo zagadnień na temat obserwacji nieba. Zatem przeczytamy tu o:
- Co można zobaczyć na niebie,
- Orientacja na niebie,
- Obserwacja nocą,
- Obserwacja przez lornetkę,
- Sprawa czasu,
- Orientacja surwiwalowa,
- Fotografowanie zjawisk astronomicznych,
- Zjawiska na niebie dziennym,
- Zjawiska na niebie nocnym,

 
Mnie osobiście najbardziej zainteresował jeden z pierwszych rozdziałów, jak przygotować się do obserwacji nieba nocnego. Co należy wziąć na wyprawę poza obszar zamieszkały (jeżeli mieszkamy w mieście) i jakiego sprzętu używać do obserwacji. Jak też przygotować się od strony logistycznej do takiej niecodziennej wyprawy.

Drugim z poruszonych tematów który też spróbuję wypróbować jest fotografowanie nieba nocnego. W książce opisane jest dokładnie jak przygotować sprzęt i jakich użyć dodatkowych filtrów żeby wyszło ciekawe zdjęcie, nie tylko gwiazd ale również innych obiektów. Można również dowiedzieć się jak fotografować niebo dzienne i różne zjawiska widoczne na nim, ciekawe struktury chmur, tęcze, wschody i zachody słońca, oraz inne opisane w książce, a których w tej chwili nie przytoczę bo jest ich bardzo bardzo dużo.

Niezwykle interesująco są tu także opisane różne procesy zachodzące na niebie dziennym. Niektóre z nich widzimy dosyć często, ale nigdy nie zastanawiamy się dlaczego powstają. Każde ze zjawisk pokazane jest dokładnie na kolorowej fotografii co jeszcze bardziej przybliża opisany temat.  Czytałam ten rozdział z zainteresowaniem i wręcz nie mogłam się od niego oderwać, ponieważ niektóre rzeczy naprawdę są zaskakujące nawet dla mnie. W rozdziale o tym co dzieje się na niebie nocnym podobnie jak w rozdziale o zjawiskach w dzień, wszystko jest pokazane na zdjęciach i dokładnie opisane jak i gdzie szukać. Dotyczy to zarówno naszego satelity naturalnego - księżyca, jak i innych planet widocznych gołym okiem na naszym niebie. Opisane są też gwiazdozbiory jakie można dostrzec obserwując dokładnie co jest nad naszymi głowami.

Z wielkim zainteresowaniem pochłaniałam także rozdział, w którym jest opisane i pokazane nocne niebo fotografowane co miesiąc. Widać na poszczególnych rysunkach które konstelacje gwiazd znikają a które pojawiają się na naszym nieboskłonie o każdej porze roku. Na końcu są również dodatki, w których autor informuje nas w formie tabelarycznej o poszczególnych fazach księżyca w następnych latach, oraz która z planet w naszym układzie słonecznym będzie najbardziej widoczna w danym miesiącu na niebie. Informacje te rozpisane są aż do 2020 roku!
Polecam tą książkę nie tylko dla wąskiego grona zainteresowanych astronomią, ale również dla osób które patrzą częściej w niebo i podziwiają to, co tam w górze się dzieje. Jest to lektura napisana w bardzo przejrzysty i przystępny sposób. Interesujące nas informacje znajdziemy tu w mgnieniu oka a niewielkie gabaryty tej pozycji sprawiają, że możemy ją zabrać ze sobą zawsze i wszędzie. Nie będę Wam dalej zachwalać, bo jak widzicie nie ma takie potrzeby. Zapraszam do letury!

1 komentarz:

  1. Ciekawa książka. Sama bym się podszkoliła! Pozdrawiam;)

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)