21 listopada 2012

Encyklopedia zwierząt. Owady i pająki


PRACA ZBIOROWA

wydawnictwo: Wydawnictwo MD
ilość stron: 32
format: 21x28 cm
rok wydania: 2008
cena: 7,70 zł


Wiem, wiem nie będę oryginalna pisząc, że uwielbiam takie książki, ale powiem Wam też, że wbrew pozorom nie cierpię robaków, a pająków panicznie się boję. Przerażają mnie nawet te na ilustracjach w tej książce, ale ciekawość jest o wiele silniejsza. Lubię czytać o zwierzętach i lubię dowiadywać się o nich nowych, ciekawych rzeczy, dzięki tej książce to jest jak najbardziej możliwe :) Nikodem to taka moja papuga, kiedy mówię, że boję się pająków, on oczywiście też się boi, ale kiedy pokazuje mu ilustracje z tej książki i opowiadam o robaczkach to strach odchodzi w zapomnienie. Nikodem załapał ode mnie miłość do wszelakich encyklopedii i ogromnie mnie to cieszy. Mam nadzieję, że już to mu nie minie, ponieważ takie książki to wspaniała skarbnica wiedzy.

"Owady i pająki" to kolejna książka z serii Encyklopedia zwierząt wydawnictwa MD. Jeżeli chodzi o jej zawartość to jest ona dosyć podobna do "Ssaków", o których już Wam pisałam, chociaż oczywiście owady różnią się od nich trochę ;) Na początku książki znajdziemy ogólny opis pająków oraz owadów. Czym są, jak są zbudowane, jak wyglądają, w jakim środowisku żyją...  Dowiemy się, że na Ziemi występuje ponad 800 000 gatunków owadów oraz ponad 35 000 gatunków pająków. Następnie znajdziemy dokładne opisy 13 rodzajów tych zwierząt: mrówka, pszczoła, żuk, motyl, karaluch ważka, pasikonik, pająki skakunowate, komar, lejkowce, tarantula, termity i pająki pogońcowate. A na samym końcu znajduje się słowniczek z objaśnieniem niektórych zwrotów. 

Przy każdym z przedstawionych zwierząt znajdziemy szczegółowe opisy, ile gatunków z danego rządu występuje, ich wygląd, środowisko i występowanie w naturze, sposób odżywania, sposób obrony przed zagrożeniem, oraz wiele innych informacji na temat ich życia. Wszystko to opisane w bardzo ciekawy sposób, nie zanudzimy się czytając treść, ponieważ są to krótkie, ciekawe i najważniejsze fakty na temat tych zwierząt. Wszystko przedstawione jest w bardzo przejrzysty sposób, no i oczywiście dodatkowo znajdziemy tutaj mnóstwo dokładnie obrazujących nam te owady ilustracji oraz zdjęć.

Ja osobiście jestem bardzo zaskoczona ile ciekawych rzeczy dowiedziałam się czytając tę encyklopedię. Bo czy wiedzieliście na przykład, że na ziemi występuje ponad trzy tysiące gatunków komara? Albo ponad dwanaście tysięcy gatunków mrówek? I ponad siedemnaście tysięcy gatunków motyla? Albo, że ważka pojawiła się na świecie już 300 milionów lat temu? A ukąszenie tarantuli nie jest wcale groźniejsze od ukąszenia pszczoły? I że komary występują nawet na Antarktydzie? A karaluchy potrafią wytrzymać przez tydzień bez głowy, a umierają tylko dlatego, że nie mogą się napić? No powiem Wam, że ja tego wszystkiego nie wiedziałam, czuje się niesamowicie zaskoczona :) Ale to oczywiście ogromny plus. Uwielbiam książki z których mogę dowiadywać się wielu nowych i ciekawych rzeczy. Ogólnie bardzo lubię książki zawierające informacje o zwierzętach i przyrodzie. Moje dziecko na szczęście odziedziczyło to po mnie więc oboje jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu posiadania książek z tej ciekawej serii :)


1 komentarz:

  1. nie przepadam za owadami w ogóle, ale moje dziecko jest teraz na etapie fascynacji pająkami :) stąd pająki na moim blogu :)

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)