25 sierpnia 2012

Inteligencja emocjonalna


Poradnik dla rodziców

BEATRIZ SARRANO GARRIDO

wydawnictwo: eSPe
ilość stron: 248
format: 14x20 cm
rok wydania: 2012
cena: 33,90 zł


Gdy sięgnęłam po ten poradnik, pierwsze o czym pomyślałam to... czym w zasadzie jest ta inteligencja emocjonalna? Zabrałam się zatem szybko do lektury i nie musiałam długo czekać, by odnaleźć pierwsze wskazówki.

Osoby inteligentne emocjonalnie potrafią żyć w zgodzie sami ze sobą. Umieją pokonywać własną nieśmiałość, radzą sobie z przykrościami kierowanymi pod ich adresem, potrafią bronić własnego zdania nie raniąc innych, używać słownictwa, które sprawia, że ich argumenty brzmią dojrzale, itp. Osoby inteligentne emocjonalnie po prostu cieszą się życiem! Hm... kto by tak nie chciał?

Na początku tego poradnika dowiadujemy się, w jak trudnym środowisku rozwijają się nasze dzieci. Jak ciężko jest teraz o odpowiednie wzorce czy odpowiednie metody wychowawcze. Zarówno sposoby wychowywania dzieci przez ich opiekunów jak i ich otoczenie może a nawet na pewno ma, ogromny wpływ na rozwój emocjonalny malucha. Oczywiście nie jesteśmy w stanie zmienić całego otaczającego nas świata. Zatem co robić? Wg. autorki tego poradnika powinniśmy śmiało przejść do działania nie oglądając się za siebie! A więc do dzieła!

Musze przyznać, że autorka tejże książki bardzo skrupulatnie przyłożyła się do tematu. W poradniku znajdziemy zarówno informacje podstawowe dotyczące różnego rodzaju inteligencji, sposobu pomiaru inteligencji oraz wszystkiego co dotyczy samych emocji. A potem wyjaśnia na czym polega wychowanie oparte na inteligencji emocjonalnej. W tym przypadku również bardzo istotny jest model rodziny, a może raczej powinnam powiedzieć - postawy rodziców w wychowywaniu dziecka. Bo jak wiemy, to właśnie ich wpływ jest najistotniejszy. Autorka daje nam w tej książce wiele wskazówek jak wychowywać malucha, na co zwrócić uwagę, jak radzić sobie z przeciwnościami itp.

Nie bedę skupiać się tu na szczegółach, bo w zasadzie musiałabym streścić Wam całą książkę. Dodam tylko, że dzięki temu poradnikowi dowiadujemy się jak wychowywać naszego brzdąca by wyrósł na wrażliwego i świadomego swojej wartości człowieka. Jak z dzieckiem rozmawiać również na trudna i bolesne tematy, jak przetrwać rożnego rodzaju kryzysy. Autorka pomaga nam, byśmy potrafili stawiać naszemu dziecku granice, a nasze działania były świadome i przemyślane. Byśmy potrafili nie tylko chwalić i ulegać, ale również wymagać i zakazywać, i abyśmy robili to mądrze. No i bardzo ważna kwestia - abyśmy nie stracili kontaktu z naszym dorastającym dzieckiem, co niestety dość często się zdarza...

Ta książka jest ciekawa, choć przyznam, że miejscami bywała dla mnie nudnawa. Ja znacznie bardziej lubię informacje praktyczne od teorii co nie zmienia faktu, że z części teoretycznych naprawdę wiele się dowiedziałam. Spostrzeżenia autorki są ciekawe i czasem dają do myślenia, więc sądzę, że warto sięgnąć po te książkę.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)