19 lutego 2012

Asertywność na co dzień


Czyli jak żyć w zgodzie ze sobą i innymi

AGNIESZKA WRÓBEL

wydawnictwo: Edgard
ilość stron: 200
format: 14x20 cm
rok wydania: 2011
cena: 29,90 zł


Na pierwszy rzut oka ta książka zupełnie nie pasuje do naszego bloga. Nie ma tu nic dla dzieci, a ni o dzieciach. Ale... to tylko złudzenie.


"Asertywność pozwala n a spokojne i stanowcze wyznaczanie granic, wyrażanie swoich potrzeb i oczekiwań, odmawianie bez poczucia winy, tłumaczenia się i usprawiedliwiania. Daje prawo do niewiedzy i popełniania błędów.".


A przewodnik ten uczy nas asertywności. Uświadamia, jacy jesteśmy i pomaga w w rozpoznawaniu i wyrażaniu swoich uczuć i poglądów.


Poradnik podzielony jest na 3 części. W pierwszej dowiadujemy się, dlaczego tak wiele osób ma problemy z asertywnością. Skąd się biorą trudności z wyrażaniem swoich potrzeb, oraz jaki jest związek miedzy asertywnością a emocjami.Autorka wymienia i dokładnie omawia wszelkie potrzeby człowieka, które są niezbędne do jego prawidłowego rozwoju oraz doradza co zrobić, gdy te potrzeby nie są zaspokojone. Pomaga zrozumieć nam swoje emocje i uczy nas jak je kontrolować. Przytaczając wiele przykładów tłumaczy jakie role w wieku dorastania przyjmują dzieci w rodzinie z problemami alkoholowymi i jakie są tego skutki w życiu dorosłym.Druga część to nic innego jak nauka asertywnego zachowania. Czyli jak budować poczucie własnej wartości.


 "Akceptacja nie musi być"za coś". Akceptując dziecko tak po prostu, bez warunkowo, pozwalasz, by zaakceptowało samo siebie."

Jak rozpoznawać sytuacje w których inni próbują nami manipulować i jak się przed tym bronić. Lub po prostu jak odmawiać, by nie odczuwać poczucia winy. Zagadnień poruszanych w tym rozdziale jest całe mnóstwo. Ja wymieniłam tylko kilka z nich lecz uważam, że wszystkie są równie istotne. Książka dotyka bardzo ważnego tematu i przekazuje nam wiedzę, o której  nawet nam się nie śniło. To dziwne, bo autorka w wielu przypadkach potrafiła nazwać i opisać dokładnie uczucia, których nawet u siebie nie dostrzegałam, dopóki nie przeczytałam tej książki.


Ostatnia część tłumaczy jak asertywność wykorzystywać na co dzień w domu, w pracy zawodowej i w kontaktach z otoczeniem. Jak dla mnie wyjątkowo ciekawym rozdziałem tej części był ten o asertywności dzieci.  Dlaczego nastolatki maja z tym problem i jak wychowywać by dziecko, aby stało się asertywne. Polecam dokładne przestudiować tabelkę o sposobach reagowania rodziców na dzieci. Daje sporo do myślenia.


Uważam, że to fantastyczny poradnik dla rodziców, którzy chcą wychowywać dzieci na szczęśliwych i pewnych siebie ludzi. Książka pomaga nam w zrozumieniu samych siebie, w funkcjonowaniu w otoczeniu tak by zachować własną odrębność, żyć w zgodzie ze swoimi poglądami i uczuciami. Dzięki niej lepiej zrozumiemy potrzeby naszych dzieci w każdym wieku i być może stosując się do wskazówek autorki unikniemy konfliktów z dorastającym dzieckiem. 

Nie zdawałam sobie sprawy z istoty asertywności w naszym życiu dopóki dokładnie nie przestudiowałam tego poradnika. Polecam.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu EDGARD :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)