19 lutego 2012

Alkohol i jego tajemnice


Co musisz wiedzieć, zanim dorośniesz

ELŻBIETA ZUBRZYCKA

wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
ilość stron: 98
format: 16,5x14,5 cm
rok wydania: 2011
cena: 22,40 zł


Gdy dowiedziałam się, że książka trafi w moje ręce pomyślałam, że to będzie kolejny poradnik. A tu niespodzianka!

Ta książka przypomina mi trochę zeszyt ćwiczeń z podstawówki. Wewnątrz znajdziemy różne rysunki, ćwiczenia, polecenia, trochę tekstu do czytania... Jest sporo miejsca, gdzie należy opowiedzieć na poszczególne pytania, opisać coś lub narysować.


Całość podzielona jest na 3 części. W pierwszej zawarte są najważniejsze informacje o alkoholu i uzależnieniu. W niej czytelnik dowie się, wszystkiego o osobach z problemem alkoholowym, a także o jego otoczeniu. Druga część mówi o różnego rodzaju uczuciach. Zarówno tych, które odczuwa osoba chora jak i osób z jego otoczenia. Trzecia o zachowaniu. Na przykład czy można zmusić kogoś, by przestał pić, jakie prawa i obowiązki ma dziecko osoby uzależnionej itp.W książce autorka porusza bardzo ważny temat. Według mnie tego typu publikacja powinna pojawić się na rynku już jakieś 10 lat temu albo i wcześniej. Bo są w niej w bardzo fajny sposób ujęte sprawy, o których zazwyczaj się nie mówi lub się ich po prostu nie dostrzega. W domach gdzie nikt nie jest uzależniony od alkoholu rodzice uważają, że kształcenie dzieci w tym kierunku jest nie potrzebne. Natomiast w rodzinach, gdzie choć jedna osoba jest dotknięta chorobą alkoholową jest to po prostu temat tabu.Poszczególne punkty w książce prowadzą dziecko przez wszystkie zagadnienia sprawiając, że temat alkoholu i alkoholizmu staje się dla niego jasny. Książka pomaga zrozumieć chorego człowieka, stara się wyjaśnić nastolatkowi uczucia, które często są dla niego problemem, a z którymi nie potrafi sobie poradzić. A dodatkowo jeszcze uczy jak sobie z tym wszystkim radzić.Każde dziecko powinno mieć z tą lektura kontakt, by dowiedzieć się, jak alkohol wpływa na myślenie, uczucia i zachowanie osoby pijącej. Powinno dowiedzieć się co to jest uzależnienie i w jaki sposób do niego dochodzi zanim sięgnie po pierwszy kieliszek. Dziecko powinno wiedzieć jaki ma wpływ osoba pijąca na rodzinę, i jak ciężko jest z tą chorobą walczyć.


Dzieci, które żyją w rodzinach z problemami alkoholowymi często czują się zagubione, a nawet skrzywdzone. Zazwyczaj mają o sobie gorsze zdanie, nie doceniają siebie i swoich możliwości.

Według mnie to bardzo wartościowa książka. Problem tylko w tym, jak dotrzeć z nią do dzieci.. Uważam, że ta lektura powinna zagościć w każdej szkole, a wychowawcy bądź psychologowie powinni zadbać, by uczniowie mięli możliwość ją przerobić krok po kroku.


Tę książkę otrzymałam od Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego, serdecznie dziękuję :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)