17 października 2014

Nie znacie mnie


Susan May Warren

wydawnictwo: Święty Wojciech
ilość stron: 380
format: 14x21 cm
rok wydania: 2014
cena: 35 zł

Czy pomyśleliście kiedyś jakby to było gdyby Wasze życie nagle przewróciło się do góry nogami? Gdyby trzeba było je porzucić i zacząć wszystko od nowa? Gdyby wyjazd był jedyną szansą na to, aby żyć? Szczerze powiem, że nie wyobrażam sobie czegoś takiego. W życiu nie potrafiłabym zostawić mojego synka i męża. Nawet przedtem zanim założyłam własną rodzinę chyba nie potrafiłabym porzucić domu i przyjaciół. Ale mojemu życiu nigdy nie zagrażało niebezpieczeństwo. Nie wiem co bym w takim przypadku zrobiła, do czego byłabym zdolna, ale mam nadzieję, że nigdy nie będę musiała się przekonać :)

Annalise Decker jest żoną wspaniałego mężczyzny startującego właśnie na burmistrza oraz matką trójki wspaniałych dzieciaków. Uwielbia swoją rodzinę, swoje malutkie miasteczko, swoje nudne życie. Udziela się w tak wielu miejscach, wszyscy ją podziwiają i bardzo szanują. Ale zupełnie nikt nie wie jaką przeszłość ma za sobą Annalise, jak kiedyś wyglądało jej życie. Bowiem nasza główna bohaterka od 20 lat skrywa przerażającą tajemnicę o sobie. 20 lat przedtem mieszkała w zupełnie innym mieście, brała narkotyki, żyła na ulicy, była zakochana w dilerze. Jednak pewien boss narkotykowy zamordował jej najlepszą przyjaciółkę. Deidre (bo tak Annalise miała kiedyś na imię) postanowiła zeznawać przeciwko niemu. Jej zeznania pomogły wpakować go do więzienia na długie lata, ale przysiągł, że zrobi wszystko, aby ją zabić. Dziewczyna została więc objęta programem ochrony świadków, przeniesiona do malutkiego miasteczka gdzie zaczęła życie od nowa, zakochała się, założyła rodzinę. I teraz po 20 latach jej przeszłość znowu się odzywa. Jej prześladowca został zwolniony warunkowo z więzienia i zrobi wszystko, aby ją odnaleźć. Czy Annalise znowu będzie musiała spakować się, zostawić rodzinę i zacząć nowe życie w zupełnie innym miejscu? Czy ma narazić nie tylko swoje życie, ale również swoich najbliższych?

Główna bohaterka ma przed sobą naprawdę ciężki wybór. Opuścić rodzinę czy narazić wszystkich na  śmiertelne niebezpieczeństwo? A może wyjawić swoją tajemnicę, która z pewnością sprawi, że wszyscy ją znienawidzą? Albo zabrać wszystkich ze sobą i zniszczyć im życie, ale jeśli dowiedzą się prawdy to na pewno nie będą chcieli mieć z nią nic wspólnego. Nie wiem co bym zrobiła na jej miejscu, ale bez względu na jej wybór to wywróci jej życie do góry nogami...

Książka ta jest taka prawdziwa, życiowa... Choć nie spotyka się takich sytuacji na co dzień (całe szczęście) to przecież coś takiego istnieje. Akurat ta konkretna historia jest wymyślona przez autorkę, ale za to zainspirowana pewną osobą, kobietą spotkaną w samolocie, matką która leciała pożegnać się ze swoją 21-letnią córką ponieważ już nigdy jej nie zobaczy. Córka ta widziała morderstwo i musiała zmienić tożsamość... Takie rzeczy dzieją się naprawdę i to jest przerażające... Cóż Wam mogę powiedzieć? Książka ta wciągnęła mnie od samego początku. Jest bardzo emocjonująca, cały czas trzyma w napięciu. Wiemy, że coś się wydarzy, ale nie mamy pojęcia co i kiedy. Jest to opowieść wzruszająca, opowiadająca o sile miłości, o nadziei, przebaczeniu, o strachu i desperacji. Uświadamia nam jak bardzo skrywane tajemnice mogą nas zżerać od środka i do czego mogą doprowadzić. Moim zdaniem autorka stanęła na wysokości zadania. Widziałam na jej stronie, że ma na swoim koncie bardzo wiele powieści. Nie wiem ile z nich ma polskie wydania, ale jeśli tylko są tak ciekawe i prawdziwe jak ta to ja z chęcią chwycę po jej kolejne książki :)


3 komentarze:

  1. Książkę czytałam i bardzo mi się podobała.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapowiada się ciekawa książka, chętnie przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. A ja mam tę powieść w swoich zbiorach, ale jeszcze się za nią nie zabrałam...

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)