20 września 2014

Mity dla dzieci. 20 najpopularniejszych mitów greckich


GRZEGORZ KASDEPKE

wydawnictwo: Literatura
ilość stron: 200
format: 17x23 cm
rok wydania: 2014
cena: 34,90 zł

Z mitologią po raz pierwszy spotkałam się w liceum. Wcześniej miałam jako takie pojęcie kim był na przykład Dedal i Ikar, co się stało z Minotaurem itp. Jednak mity jako takie czytałam dopiero w szkole średniej. I powiem Wam szczerze, że bardzo mi się podobały. Żałowałam wręcz, że nie sięgnęłam po nie wcześniej. Według mnie większość z nich jest naprawdę ciekawa. To jak takie bajki dla maluchów. No własnie. Dlaczego więc są to wydania dla dorosłych, a nie dla dzieci? Zawsze mnie to zastanawiało.

Dopiero jakiś czas temu w ofercie wydawnictwa Literatura znalazłam tę oto książkę: Mity dla dzieci. Wierzcie mi, że bardzo mnie ten widok ucieszył. Wreszcie mity napisane w ten sposób, bym mogła je czytać mojej córce. Dla mnie to była wspaniała wiadomość i nie czekałam długo by sięgnąć po tę lekturę. Byłam przekonana, że Alicji również się one spodobają.

W lekturze, którą Wam tu dzisiaj prezentuję opisano 20 najbardziej znanych mitów. Wśród nich znajdziemy na przykład historię powstania świata czyli narodziny Gai, Uranosa i Pontosa oraz wydarzeń, które doprowadziły do tego, że światem zaczął rządzić Zeus. Mit o niezwykle pięknej Afrodycie i jej ukochanym - który niestety mógł spędzać ze swoją ukochaną tylko pół roku, bo na kolejne pół wracał do Hadesu. Opowieść o Królu Midasie i jego złocie, mądrej Atenie, nieposłusznym Ikarze i wiele wiele więcej. Pewnie większość tych historii już kiedyś gdzieś słyszeliście. Możliwe, że część z nich znacie doskonale. Ale nie ulega wątpliwości, że każda z nich jest naprawdę bardzo ciekawa, a przeczytanie ich raz jeszcze to wielka przyjemność :)

Tym bardziej, że autor tej książki każdy z tych mitów opowiada bardzo prostym i łatwo zrozumiałym dla każdego dziecka językiem. Choć niekiedy wydarzenia zawarte w danej opowieści mogą wydawać się dziwne i skomplikowane, to podczas czytania ich w tej oto książce wszystko jest niezwykle czytelne. Moja siedmiolatka słuchała tych historii jak zaczarowana. Czasem się śmiała z pomysłów danego bohatera, innym razem smuciła, gdy coś poszło nie tak. Ale przede wszystkim te wszystkie mity bardzo jej się podobały i słuchała ich z wielką uwagą. I wiecie co? Nic nie musiałam jej dodatkowo tłumaczyć. Wszystko było dla niej jasne.

Podoba mi się również wydanie tej książki. Przede wszystkim gruba i twarda okładka oraz wszywane grube i śliskie kartki. Jestem pewna, że nasze mity będą czytane jeszcze wielokrotnie, dlatego cieszy mnie, że lektura ta jest tak porządnie wydana i nie zniszczy się nam ona za szybko. A co dalej? W zasadzie też nie bardzo mam się do czego przyczepić. Duża czytelna czcionka - zachęca do samodzielnego czytania. Choć trzeba przyznać, że tylko dzieciaki, które lubią czytać książki same spróbują swoich sił, bo jest tu naprawdę sporo tekstu. Ale może do lektury zachęcą je wesołe i kolorowe ilustracje, których z cała pewnością tu nie brakuje? Mojej Alicji bardzo się one podobają i nie ukrywam, że przeglądała tę książkę już kilka razy szczegółowo je studiując.

Ogólnie jestem zdania, że książka z mitami dla dzieci to wspaniały pomysł. Czytałyśmy już różnego rodzaju fikcyjne opowiadania, sięgałyśmy po dziecięce biografie znanych osób, śledziłyśmy już życie biblijnych bohaterów i wiele wiele więcej. Dlaczego więc nie sięgnąć po coś jeszcze? Mity to z cała pewnością ciekawa odmiana. Zarówno dla mojego dziecka jak i dla mnie samej. A to wydanie naprawdę bardzo mi się podoba. Opowiadania zawarte wewnątrz czyta się szybko i z ogromną przyjemnością. Moje dziecko jest zachwycone.


1 komentarz:

  1. Kasdepke to mój ulubiony autor książek dla dzieci :)
    A mity zapisuję w pamięci, na pewno za chwilę w szkole się przydadzą.

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)