7 czerwca 2014

Rzeki i źródła, Pustynie i niziny, Oceany i morza, Góry i wzgórza


Geografia praktyczna

wydawnictwo: MD
ilość stron: 32
format: 21x28 cm
rok wydania: 2014
cena: 6zł, 6zł, 6zł, 6zł

Lubicie geografię? Powiem Wam w sekrecie, że ja w podstawówce jej nie znosiłam. Ale teraz jakoś tak przychylniej patrzę na tę dziedzinę wiedzy. Uwielbiam podróże oraz cały otaczający nas świat. Więc może to i lepiej, że Pani w szkole tak nas z tym przedmiotem katowała? Gdyby nie to, nie wiedziałabym tego wszystkiego co teraz?

Geografia to wszystko to co nas otacza. Wszystko to co dotyczy ziemi, nas ludzi i przyrody. Oj, w zasadzie dużo by tu wymieniać. Dziś jednak chciałabym się skupić na kilku jej elementach. Rzekach i źródłach, pustyniach i nizinach, oceanach i morzach oraz na górach i wzgórzach. Bo właśnie o tym są książki, które chciałabym Wam tym razem polecić. Pochodzą one z serii Geografia praktyczna wydawnictwa MD. Ale to nie jedyne ich części. O reszcie napisze Wam innym razem.

Na początek Rzeki i źródła. W tej lekturze znajdziemy informacje o tym jak powstały rzeki, jakie mają znaczenie dla środowiska, jakie są ich rodzaje, jak nad nimi możemy zapanować itp. Przeczytamy również wiele ciekawostek na temat największej rzeki Ameryki Południowej, czyli Amazonce, najdłuższej rzece świata - Nilu, najważniejszej rzece Ameryki Północnej - Mississippi, drugiej największej rzecze Europy - Dunaju, Żółtej Rzece Chin i kilku innych rzekach świata. Dowiemy się także czym są gorące źródła i gejzery, a także gdzie możemy je spotkać itp. Tych wiadomości jest tu oczywiście znacznie więcej. Trudno byłoby mi opisać wszystko, bo choć ta książka nie należy do jakiś opasłych tomów, to i tak wiedza w niej zawarta jest ogromna.

W tomie zatytułowanym Pustynie i niziny, informacji jest także całe mnóstwo. Między innymi dowiemy się czym są niziny i pustynie. Jakie posiadają cechy charakterystyczne. Co to jest oaza, burza piaskowa, wydma itp. Dowiemy się jakie są rodzaje pustyń, a także poznamy lepiej te największe i najbardziej znane jak: Sahara, Atakama, Gobi, Arabska, Takla Makan, Chihuahua, Thar itp. Choć wydawałoby się, że pustynie to jedynie dużo piasku i nic więcej, to z tej książki dowiemy się, że każda z ich kryje w sobie coś niesamowitego. Są tam rośliny i zwierzęta, a niektóre z nich są nawet zamieszkałe przez ludzi. Nie zabraknie nam tu także większej ilości informacji na temat nizin. A także opisu kilku najciekawszych i najbardziej charakterystycznych jak Nizin Szkockich, Nizin Majów, Niderlandów, Niziny Hudsońskiej itp.

Kolejny tom tej ciekawej serii opowiada o oceanach i morzach. Tutaj znajdziemy takie informacje jak co to są strefy oceaniczne i jakie rozróżniamy ich rodzaje. Jak wygląda dno oceaniczne. Co to są fale i pływy, prądy morskie zatoki itp. Poznamy wyspy i atole. Poczytamy na temat raf koralowych itp. Oczywiście tutaj także nie zabraknie dokładniejszego opisu poszczególnych oceanów oraz kilku większych mórz. Dowiemy się również, jakie zwierzęta żyją w oceanach, czym zajmuje się oceanografia itp. Książka opisuje także jaką energię wytwarzają fale i pływy oraz w jaki sposób człowiek może wykorzystywać morza i oceany. Taka niewielka lektura, a wiedzy w niej tyle co w encyklopedii, prawda??

Na koniec książka zatytułowana Góry i wzgórza. Pewnie domyślacie się już co w niej takiego znajdziemy, ale ja i tak chętnie Wam to wszystko opowiem. Oczywiście dowiemy się z niej jak powstają góry. Przeczytamy na temat klimatu i roślinności górskiej, a także czegoś więcej na temat niektórych łańcuchów górskich świata. Na przykład takich jak Andy, Himalaje, Alpy itp. Nie zabraknie tu również informacji o Górach Ural, Górach Skalistych, Górach Atlas czy Górach Transanarktycznych. W tej lekturze najdziemy też ciekawostki o najwyższych szczytach oraz o górach podwodnych. Na temat wzgórz również sporo wiadomości się tu znajdzie. Poczytamy o dolinach, płaskowyżach itp. Oj, powiem Wam, ze jest tego cała masa. Tylko czytać!

Choć książki te wyglądają dość niepozornie, to zawierają mnóstwo wiedzy na dany temat. Wiadomości te są bardzo fajnie posegregowane i ciekawie przedstawione. Są tu liczne tabele, wytłuszczenia, wypunktowania itp. Nie zabraknie również na końcu tej lektury słowniczka i indeksu. No i szczegółowego spisu treści na samym początku książki. Jak dla mnie super. Mnóstwo ciekawostek w fajnym wydaniu. Polecam!

1 komentarz:

  1. Kolejna super książka :) Ciekawe zagadnienia i piękne zdjęcia :)

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)