26 marca 2014

Świat wokół nas


CLIVE GIFFORD

wydawnictwo: Olesiejuk
ilość stron: 160
format: 22x28 cm
rok wydania: 2013
cena: 29,90 zł

Jak wiecie, bardzo lubię takie książki. Nie są to typowo edukacyjne lektury dla dzieci i młodzieży, lecz raczej albumy. Wyczytamy  w nich całe mnóstwo ciekawostek, których w normalnych podręcznikach o takiej lub nawet podobnej tematyce - nie znajdziemy. 

Tym razem "Świat wokół nas" czyli wszystko to co nas otacza. W tej książce znajdziemy informacje o:
1. ziemi i kosmosie - począwszy od tego jak powstała ziemia, poprzez wiadomości związane z przemieszczaniem się kontynentów, informacjami o tym jak powstają tsunami, co to są i jak działają wulkany, jak wypiętrzają się i zapadają się góry, jak powstają chmury, huragany, koralowce czy chociażby pustynie, a skończywszy na tym jak powstają gwiazdy i jak umierają...
2. życiu w prehistorii - czyli wszystko to co dotyczy dinozaurów. Skąd się one wzięły i skąd o nich wiemy, jak powstały skamieniałości, jak żyły prehistoryczne zwierzęta w morzach i na ladzie, jak się zachowywały, jak latały i wiele wiele więcej...

3. życiu - czyli tym co nas otacza dziś. W tym rozdziale przeczytamy o roślinach i zwierzętach. Dowiemy się jak śpią nietoperze, jak polują szympansy lub węże, dlaczego niektóre gatunki są zagrożone, jak rosną rośliny, a rośliny owadożerne chwytają ofiary. Dowiemy się także jak poruszają się najszybsze zwierzęta lub jak biega człowiek. Ciekawym tematem jest także fragment o tym jak złudzenia optyczne oszukują mózg.
4. nauce i technice - w tym rozdziale poczytamy o tym jak powstają gry komputerowe lub jak to się dzieje, ze roboty trafiają do celu. Jak działa elektrownia jądrowa, farmy wiatrowe, czy silniki odrzutowe. Jak się buduje tunele, super mosty czy stacje kosmiczne. Jak wystrzeliwuje się obiekty w kosmos, jak maszyny badają inne planety itd itp.

Takich albumów polecałam już Wam kilka, jednak muszę przyznać, ze każdy z nich jest zupełnie inny. Tutaj podoba mi się sposób przekazania tej wiedzy, o której przed chwilką wspominałam. Poszczególne informacje są napisane w skrócie, ale i tak wystarczająco obszernie i jasno, by każdy maluch bez kłopotu zrozumiał czytany tekst. A przy tym, wszystkie te wiadomości są bardzo ciekawie i ładnie zobrazowane. Aż przyjemnie po taką lekturę sięgnąć, wierzcie mi :)

U nas ta książka spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem. Moje dziecko jest stale głodne wiedzy i codziennie zadaje mi miliony pytań z różnych dziedzin. A ja na sporą ich część niestety nie znam odpowiedzi. Dlatego takie książki bardzo mi się przydają. Trudno jest mi wymienić, który z tych czterech działów najbardziej zainteresował moje dziecko. Na pewno z wielkim zainteresowaniem Alicja słuchała fragmentów dotyczących powstawania i umierania gwiazd. Była zasłuchana, gdy czytałam jej o roślinach owadożernych czy też o tym jak powstają uwielbiane przez nią gry komputerowe. Zresztą mogłabym tak wyliczać z nieskończoność, bo mała jest tą książką po prostu zachwycona i bardzo chętnie do niej wracamy.

Ale tak w zasadzie to wcale jej się nie dziwie. Jeszcze zanim rozpoczęłyśmy z Alą naszą wspólną lekturę tej książki, sama z wielkim zainteresowaniem wyczytywałam co ciekawsze fragmenty. Ten album napisany jest prostym i łatwo zrozumiałym językiem. A strony pełne pięknych i fajnie zaprezentowanych ilustracji przyciągają uwagę i powodują, ze ta książka jest dla nas jeszcze bardziej atrakcyjna. Nie ukrywam, że jestem bardzo zadowolona. Ciekawa treść w pięknym wydaniu zawsze jest u nas mile widziana. Jestem pewna, ze Wam także się spodoba. Polecam.


3 komentarze:

  1. Też bardzo lubię takie książki.

    OdpowiedzUsuń
  2. świetnie tutaj u Ciebie ! - Uwielbiam takie książki :)

    OdpowiedzUsuń
  3. No proszę, w jednej książce można znaleźć wszystko co ciekawe i interesujące :) Mi już się podoba :)

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)