13 marca 2014

12 ważnych opowieści


Polscy autorzy o wartościach dla dzieci

wydawnictwo: Papilon
ilość stron: 128
format: 26x20,5 cm
rok wydania: 2014
cena: 22,12 zł


Każda mama i każdy tata stara się przekazać swoim dzieciom pewne wartości, które według nas są bardzo ważne. Pragniemy, by nasze dzieci kierowały się nimi w swoim życiu i starały się zawsze o nich pamiętać. Bo wierzymy, że dzięki nim nasze dzieci wyrosną na mądrych i dobrych ludzi. Na osoby wzbudzające szacunek i poważanie. A to przecież bardzo ważne. Jednak przekazanie naszym pociechom tych wartości nie jest łatwe. Czasem nie umiemy rozmawiać o niektórych rzeczach, innym razem po prostu nie potrafimy wytłumaczyć na czym one polegają. Warto więc wtedy sięgnąć po lekturę, która nam to ułatwi. 

Dziś będzie o ważnych sprawach. O miłości, odpowiedzialności, uczciwości, szczęściu, samodyscyplinie, pięknie, sprawiedliwości, przyjaźni, odwadze dobroci, szacunku i mądrości. Czyli o wszystkim tym co ważne i potrzebne. Ale nie martwcie się, nie będziemy Wam prawić morałów. Nie będziemy Was pouczać i ustawiać do pionu. Opowiemy Wam za to o książce, dzięki której łatwiej będzie nam te wartości przekazać naszym dzieciaczkom. Nauczyć ich tego w taki sposób, by te określenia były dla nich łatwo zrozumiałe, a słowa miały swój sens. A nie były puste i bez wyrazu... A książką tą jest zbiór opowiadań różnych polskich autorów, w której każdy z nich porusza inny, ważny dla nas wszystkich temat.

I tak wśród tych wspaniałych twórców spotkamy miedzy innymi Pawła Baręsewicza, Agnieszkę Fraczek, Anne Onichimowską, Marcina Przewoźniaka czy Natalie Usenko. A opowiadania zawarte w niej dotyczą właśnie wszystkich tych wartości, które wymieniłam Wam wyżej. Ale nie jest to w żadnym wypadku książka pouczająca nas albo nasze dzieci. Nie będziemy jej czytać w napięciu, czy też z poczuciem winy czającym się gdzieś za plecami. Nie, podczas tej lektury przede wszystkim będziemy się dobrze bawić. A to chyba najważniejsze. 

Bo choć poszczególne opowiadania zawarte wewnątrz dotyczą spraw ważnych to sposób ich przekazania jest wyjątkowo ciepły i łatwo zrozumiały dla każdego, nawet małego brzdąca. Na przykład czytając o szczęściu poznamy małą dziewczynkę, dla której największym szczęściem na świecie jest jej rodzina i młodszy braciszek. A gdy sięgniemy do opowiadania o odpowiedzialności przeczytamy o tym jak pewna miłośniczka szczurów o imieniu Monika miała zając się swoim młodszym bratem podczas nieobecności rodziców. Opowiadanie o przyjaźni to historia Hani i Matyldy. A to o uczciwości to tak naprawdę przygoda małej Asi i jej wielkiej miłości do psów. 

Każde z opowiadań zawartych w tej książce jest inne i każde z nich jest naprawdę bardzo ciekawe. Niekiedy wydaje nam się, ze doskonale wiemy jak potoczy się dalej dana przygoda, ale w pewnym sensie autor, bądź autorka zakasuje nas jakimś zwrotem akcji. Co więcej - wszystkie te opowiadania mają bardzo wyrazisty i mądry morał. Dzięki takiemu przedstawieniu sytuacji nasze dzieci uczą się na konkretnych przykładach, a jak wiemy taka nauka jest znacznie łatwiejsza i bardziej skuteczna. Opowiadania zawarte w książce nie są zbyt długie, więc przeczytanie ich nie zajmuje nam wiele czasu. A poza tym pomysł na ujęcie tych tematów w kilku niezależnych od siebie historiach sprawia, ze nie mamy obowiązku czytać tej książki naszym dzieciaczkom od początku do końca, lecz możemy dokonywać wyboru, które wartości chcemy przekazać naszym pociechom w danym momencie. I czytać je wyrywkowo. 

Na uwagę zasługuje tutaj również sposób wydania tej lektury, a szczególnie jej szata graficzna. Bo fakt, że książka jest wydana w twardej oprawie już zdążyło nas przyzwyczaić. Teraz zaskoczeniem jest raczej, gdy jest ona w miękkiej. Ale wewnątrz przecież nie zawsze jest tak samo. W sumie to i dobrze, bo nudno by było, gdyby każda książka miała takie same obrazki. W tym przypadku są one przede wszystkim bardzo zabawne. Elzbieta Kidacka - ich autorka nie dbała o to, by postacie były proporcjonalne itp. Skupiła się raczej na efekcie końcowym i nie ukrywamy, że według nas to był wspaniały pomysł. Zarówno ludzie jak i zwierzęta przedstawione w tej książeczce mają duże i okrągłe oczy, a pieski przypominają nam raczej tłuściutkie świnki. Każda strona jest bardzo kolorowa i wesoła. A nam aż buzia się uśmiecha zaglądając do środka.

"12 ważnych opowieści" grupy wydawniczej Publicat to książka, którą każdy powinien mieć w zasięgu reki. Bez względu na to, czy przekazanie tych treści dzieciaczkom sprawia nam trudności czy nie. Po prostu jest to lektura, do której chce się zajrzeć. Która czyta się łatwo i z ogromna przyjemnością. Której treść sprawia, że wszystko wokół staje się milsze, weselsze i ciekawsze. Te opowiadania po prostu bardzo pozytywnie nas nastrajają. Polecam!

1 komentarz: