31 stycznia 2014

Poradniczek Gabrysi i Kajtka. Zabawy i podróżowanie


JOANNA KRZYŻANEK

wydawnictwo: Święty Wojciech
ilość stron: 64
format: 19,5x19,5 cm
rok wydania: 2010
cena: 22 zł

O poradniczku Gabrysi i Kajtka pisałam już trzy razy, z całą pewnością wiecie już o kim mowa ;) Dzisiaj napiszę raz jeszcze, niestety tym razem już po raz ostatni, ponieważ ta seria składała się tylko z czterech tomików. Moim zdaniem to zdecydowanie za mało. Jest jeszcze tyle rzeczy do opisania, do nauczenia się przez dzieci. Tyle spraw można by omówić w kolejnych częściach tego poradniczka. Jestem pewna, że wiele osób podziela moje zdanie i z chęcią chwyciłoby za kolejne części z tej serii :)

Tym razem znajdziemy tu zagadnienia dotyczące zabawy i podróżowania. Jest tutaj sześć rozdziałów. Jak zwykle każdy z nich dotyczy czegoś ciekawego, przydatnego, edukacyjnego :) Pierwszy z nich to "Cztery pory roku, czyli podróżowanie w czasie". Ten rozdział zdecydowanie najbardziej przypadł zarówno mi jak i Nikodemowi do gustu. Mimo, że pory roku zna i nazywa on już dobrze to jednak z nazwami miesięcy idzie mu nieco gorzej. Dni tygodnia właśnie się uczymy, tak samo zaczynamy powoli uczyć się obsługi zegarka. A właśnie to wszystko znajduje tutaj się znajduje. Więc potwierdzam, że informacje jak najbardziej przydatne i pomocne ;)

Dalej jest "Globus, czyli podróże dookoła świata", a tam kilka słów o planetach, słońcu, Ziemi. Jest też mapa świata, co nieco o największym i najmniejszym zwierzęciu, o kierunkach geograficznych, o gwiazdach. Jest też o wakacjach, o tym co należy zrobić przed, co w trakcie, a co po wycieczcie oraz o tym co należy zabrać ze sobą na wyprawę zarówno letnią jak i zimową. Dowiemy się jak zrobić kompas i ciasteczka podróżnika. Trzeci rozdział to "Pani Paprotka, czyli wyprawa do ogrodu". Pewnie domyślacie się, że tutaj można przeczytać o grządkach, kwiatkach, chwastach, zwierzątkach ogrodowych, o trawce, podlewaniu. Zobaczymy te jak zrobić ziołowy i zbożowy ogródek oraz miodek z mniszka lekarskiego :) 

Następnie jest "Pan Pliszka, czyli podróże ekologa", a tam niezwykle przydatne informacje dotyczące między innymi oszczędzania prądu w domu, segregacji śmieci oraz oszczędzania wody... Piąty rozdział to "Placek z truskawkami, czyli majówka". Uwielbiam majówkę! Wiosna to moja ulubiona pora roku, więc okres kiedy zaczyna się piękna coraz cieplejsza pogoda, kiedy zaczynają się spotkania w plenerze, jakieś wypady za miasto to czas, który kocham :) Tutaj przeczytamy o pikniku, o zasadach, o lesie, a także o tym jak zrobić majówkową sałatkę i majówkowe owsiaczki. "Pchełki, czyli kilka sposobów na nudę" to już ostatni rozdział. Jak sama nazwa wskazuje zamieszczone zostały tutaj przykłady zabaw, które można wykorzystać w trakcie nudy...

Nie wiem czy faktycznie interesuje Was tak dokładnie opisana zawartość tej książeczki, ale moim zdaniem są to na tyle istotne, ciekawa i przydatne informacje, że warto wiedzieć, że wszystko to znajduje się w środku, na stronach tej pozycji :) 

Tak jak wspominałam mnie najbardziej ucieszył rozdział pierwszy o miesiącach, tygodniach, dniach, godzinach. Właśnie to jest teraz u nas na topie ;) Jednak nie znaczy to wcale, że reszta jest mniej interesująca czy mniej przydatna. Wręcz przeciwnie, całość moim zdaniem fantastyczna! Uwielbiam te poradniczki i przeogromnie żałuję, że nie ukazało się ich więcej. Ja sama mogłabym podrzucić tysiące pomysłów na kolejne tytuły z takiej serii. Jestem pewna, że fanów Gabrysi i Kajtka jest mnóstwo, a każdy z nich równie mocno ucieszyłby się z kontynuacji :D


1 komentarz:

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)