7 lipca 2012

Polska. Ssaki


ENCYKLOPEDIA ILUSTROWANA

MARIA MOSZCZYŃSKA

wydawnictwo: Carta Blanca
ilość stron: 96
format: 20,5x28,5 cm
rok wydania: 2010
cena: 22,40 złTen kto czyta naszego bloga zapewne doskonale wie, że wszyscy tu (łącznie z naszymi dziećmi) uwielbiamy zwierzęta :)

Ku naszej uciesze w ręce nasze trafiła bardzo ciekawa pozycja o Polskich ssakach. W środku znajdziemy charakterystykę około sześćdziesięciu gatunków zwierząt, które zamieszkują tereny Polski.


Na początku książki znajduje się wstęp. Dowiemy się z niego, że ssaki dzielą się na siedem rzędów: parzystokopytne, drapieżne, walenie, gryzonie, zającokształtne, nietoperze oraz owadożerne. Zobaczymy różnice w budowie kończyn, mózgu, uzębienia, dowiemy się jak wygląda układ krwionośny oraz budowa płuc u ssaków. 
Następnie jest charakterystyka rzędów czyli opis poszczególnych grup na jakie dzielą się te zwierzęta (pisałam o nich wyżej).
Dalej znajdziemy już specyfikację poszczególnych, często spotykanych w Polsce zwierząt. Łoś, kozica, żubr, dzik, niedźwiedź, wilk, lis, wydra, kuna, foka, nornik, szczur, zając, nietoperz... To tylko niewielka część gatunków o których możemy tutaj przeczytać.


Każde zwierzę opisane jest w bardzo ciekawy i obszerny sposób. Wygląd zewnętrzny, tryb życia, zagrożenia i ochrona. Dodatkowo na każdej stronie dołączona jest malutka mapka Polski, a na niej zaznaczono na pomarańczowo w jakich regionach występuje dany gatunek. W ramkach znajdziemy jeszcze ciekawostki takie jak: długość i wysokość ciała, wagę, liczbę młodych w miocie oraz maksymalna długość życia danego zwierzęcia. Kolejna ramka zawiera obserwacje w terenie czyli opis w jakich miesiącach jest najłatwiej zaobserwować opisywane zwierzę. Przy każdym z nich pokazany jest również wygląd oraz rozmiar odcisku jego łapy...Jak sami widzicie w książeczce tej znajduje się naprawdę masa przeróżnych bardzo interesujących informacji oraz ciekawostek. Wszystko opisane i zaprezentowane jest w bardzo przejrzysty sposób. Całość uzupełniają ładne i świetnie przedstawiające dane zwierzę zdjęcia :)Co prawda Nikodem jest jeszcze na lekturę tej książki odrobinę za mały, ale już teraz uwielbia ją oglądać. Opowiadam mu wtedy o tych wszystkich zwierzątkach, a on wpatruje się w nie jak zaczarowany :) Za to ja z przyjemnością zagłębiam się w tekst tej książki. Sama od dzieciństwa interesowałam się różnymi encyklopediami i atlasami i do teraz czytam je z zainteresowaniem :) W końcu człowiek uczy się całe życie :)


Pozycja ta jest idealna dla dzieci i młodzieży. Dzięki wszystkim tym ciekawostkom dzieciaki z pewnością niejednokrotnie będą mogły zabłysnąć na lekcji biologii :) Ale polecam ją oczywiście również starszym miłośnikom przyrody. Jestem pewna, że się nie zawiodą :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)