6 grudnia 2017

Co robią dinozaury


OPOWIEM CI, MAMO

EMILIA DZIUBAK

wydawnictwo: Nasza Księgarnia
ilość stron: 28
format: 20x28 cm
rok wydania: 2017
dostępna: TUTAJ

Jestem przeogromną fanką serii "Opowiem ci, mamo". Wierzcie mi, nie przesadzam ani trochę! Zresztą kto zna tę serię ten na pewno podziela moje zdanie. Ale jestem też mamą dwóch chłopaków więc tematyka dinozaurów nie jest mi wcale taka obca. A ponieważ te moje chłopaki, dinozaury bardzo lubią, a serię tych książek lubią równie mocno to przecież nie mogłabym przejść obojętnie obok tej jednej z nowszych pozycji wydawnictwa Nasza Księgarnia. No spójrzcie sami na tą okładkę, przecież wiadomo, że książka będzie rewelacyjna!

Tak, tak, nie ocenia się książki po okładce, ale ja zazwyczaj właśnie tak robię. Sądzę, że w książkach dla dzieci ma to znaczenie ponieważ okładka daje nam już jako taki obraz tego co znajdziemy wewnątrz (grafika, którą widzimy na okładce prawdopodobnie taka sama będzie i w książce). I myślę, że w przypadku książek dla dzieci pierwsze wrażenie ma szczególnie ważne znaczenie ponieważ to właśnie wygląd danej książki sprawi czy zainteresujemy się jej treścią czy też nie. Więc fajna okładka to zdecydowanie plus reklamowy ;) Ot takie moje przemyślenia nocne ;)

Ale wracam do książki o dinozaurach, bo to właśnie o tym powinnam teraz pisać. Powiem Wam, że od zawsze fascynowały mnie te ogromne stworzenia. Ogólnie tematyka powstania świata, miliardy lat, ewolucja - lubię to. Dlatego też podwójnie ucieszyła mnie ta nowość wydawnictwa Nasza Księgarnia. I co? Jesteście ciekawi co tam znalazłam? Już śpieszę Wam opowiedzieć :)

Głównymi bohaterami są tutaj jaskiniowiec Kudłacz i jego przyjaciel karaluch. Podczas polowania Kudłacz trafia na nietypowe jajo, którego wcale nie idzie zjeść. Otwierają się jakieś drzwi, przyjaciele wchodzą do środka i ziuuu przenoszą się w czasie! Najpierw do Triasu około 225-220 milionów lat temu, potem do Jury około 166-145 milionów lat temu. Następnie do Kredy 125-90 milionów lat temu, dalej znowu kreda lecz 80-70 milionów oraz 76-65 milionów lat temu. Na koniec przeskakują w przyszłość i w 2020 roku pojawiają się w centrum miasta z masą dinozaurów ;)

Jednak to skakanie pomiędzy epokami ma swój cel. Dzięki temu dowiemy się jakie dinozaury żyły w tamtych czasach. Wszystko pięknie zobrazowane zostało na dużych ilustracjach ukazujących to jak wyglądały, gdzie i jak żyły. Tekstu na tych ilustracjach nie ma zbyt wiele poza nazwami poszczególnych gadów, jednak to nie wszystko ponieważ są tutaj także strony pełne wiedzy nie tylko zobrazowanej, ale także opisanej :)

Dowiemy się między innymi co nieco o Ziemi, jej powstaniu, życiu na niej. Zobaczymy drzewo życia. Dowiemy się co to są dinozaury, a także poznamy dokładniejszą specyfikację niektórych z tych bardziej znanych przedstawicieli... Zobaczymy jak wyglądały prehistoryczne zwierzęta żyjące w wodzie, zwierzęta latające oraz zwierzęta żyjące na lądzie. Przeczytamy także o kilku dinozaurowych ciekawostkach. A także wytężymy odrobinę mózg podczas przechodzenia podziemnego labiryntu i odszukiwaniu różnic na obrazkach...

Jak widać sporo się tutaj dzieje. Niby tekstu nie ma tutaj jakoś strasznie dużo i nie jest to żadna typowa encyklopedia, ale pomimo tego młody czytelnik może naprawdę sporo dowiedzieć się podczas czytania. Powstawanie świata, ewolucja, prehistoria, ery, dinozaury - to wszystko jest naprawdę bardzo interesujące, ale zaprezentowanie tego wszystkiego w tak fajnej serii, w tak ślicznej oprawie z tak fantastycznymi ilustracjami to dopiero jest gratka dla każdego dziecka bez wyjątku. Jestem pewna, że nawet jeśli Wasze dzieci nie szaleją za dinozaurami to dzięki tej książce się to zmieni :) Ogromnie polecam i już nie mogę doczekaj się tego, aby dowiedzieć się o czym będzie kolejna część serii!


1 komentarz:

  1. Świetna książka dla dzieci, a okładka mi również się podoba. Zachęca najmłodszych do sięgnięcia po tę pozycję. ;)

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)