4 września 2017

Wielka księga ciemności


HELENA HARAŠTOWA

wydawnictwo: Adamada
ilość stron: 28 + 5 rokładanych plansz
format: 21,5x28 cm
rok wydania: 2017
dostępna: TUTAJ

Jestem z natury dosyć ciekawskim człowiekiem i nie chodzi mi tutaj o wtykanie nosa w nie swoje sprawy lecz o poznawanie różnych ciekawych rzeczy, zdobywanie interesujących informacji, zażywanie wiedzy. Chociaż szkoła nie była moim ulubionym miejscem i nie pałałyśmy do siebie uwielbieniem, a większość lekcji i informacji, które na nich nam wpajali wydawała mi się bez sensu to jednak mimo wszystko lubię naukę, zdobywanie przydatnej wiedzy, a w szczególności lubię różnego rodzaju ciekawostki. 

Od dziecka cięgnie mnie do książek, z których mogę dowiedzieć się czegoś interesującego. Odkąd mam dzieci staram się w nich także zaszczepić ten pociąg do zdobywania wiedzy. Nie oczekuję od nich, aby byli prymusami, aby siedzieli i uczyli się przez połowę swojego życia, ale jednocześnie chciałabym, aby z własnej nie przymuszonej woli mieli ochotę usiąść, poczytać, dowiedzieć się czegoś ciekawego. 

Stąd też w naszym domu tak dużo różnego rodzaj encyklopedii dla dzieci, książek o przyrodzie, zwierzętach, rekordach, książek z pytaniami i odpowiedziami, różnymi ciekawostkami. Tematyki tych książek są przeróżne. Nie tylko fauna i flora, ale też ciało człowieka, kosmos, rekordy, dinozaury, geografia, sport czy nawet samochody ;) Jak zwykle się rozpisałam, a jeszcze nie doszłam do sedna mojego długiego wstępu. Jak widzicie mamy pewne obeznanie z książkami "naukowymi" dla dzieci. Ale wiecie co? Ta, którą dzisiaj chciałabym Wam zaprezentować jest naprawdę dosyć niezwykła. Dlaczego? Jak dotąd naprawdę nie mieliśmy jeszcze do czynienia z książką, która cała poświęcona jest ciemności :)

Jesteście ciekawi co też można dowiedzieć się na temat ciemności? Jak się okazuje, naprawdę całkiem sporo. Już Śpieszę Wam co nieco przybliżyć zawartość tej książki. Na początek trochę naukowych faktów, na przykład co się dzieje ze słońcem kiedy mamy noc, czym jest światło i jak szybko pędzi, jak wygląda Ziemia z kosmosu... Dalej mamy opisane różne źródła sztucznego światła takie jak ogień, pochodnia, lampa olejna, świeczka, lampa naftowa i żarówka.

Kolejna rozdziały to "Przyroda i ciemność", "Mroczne głębiny oceanu", "Transport i ciemność", "Miasto i ciemność", "Wieś i ciemność" oraz "Księżyc". W każdym z tych rozdziałów znajdziemy sporo różnych ciekawostek i informacji. Przeczytamy na przykład kilka słów na temat różnych "nocnych" zwierzaków, a także zwierząt mieszkających w najgłębszych i najciemniejszych miejscach oceanu. Przeczytamy o pracy lotniska, dworcu kolejowym, biurze rzeczy znalezionych, o policji, pogotowiu, nocnym autobusie, hotelu, redakcji gazety i drukarni, o stróżu nocnym, o gwiazdozbiorach, ochotniczej straży pożarnej, piekarni... 

To oczywiście nie wszystko, jest tego jeszcze sporo więcej, ale nie będę już opisywała Wam wszystkiego dokładnie. Informacji na każdy z tych tematów nie ma zbyt wiele, są to dosyć krótkie kolumny z tekstem, jest więc zwięźle i na temat, ale jednocześnie nie ma też jakiś nudnych definicji, ani nic w tym stylu. Wszystko opisane w zrozumiały i ciekawy sposób.

Ale jedną z ciekawszych rzeczy w tej książce, o czym koniecznie muszę Wam napisać są rozkładane kartki. Chodzi o to, że przy każdym z tych rozdziałów możemy rozłożyć kartki na boki tak, że nagle z dwóch stron zrobią nam się cztery. Dzięki temu na dużej ilustracji możemy zobaczyć dane miejsce najpierw w ciemności, a potem także bardziej oświetlone. Ocean, lotnisko, miasto, wieś - właśnie to się znajduje na tych ilustracjach. Moim zdaniem jest to naprawdę fajny dodatek. 

Mogę Was zapewnić, że dziecko będzie miało frajdę z tych otwieranych stron, a same ilustracje mogą okazać się świetną zabawą w odnajdywanie różnych szczegółów w ciemności :) Wystarczy trochę wyobraźni i pomysłu i nasze dziecko nie tylko zaczerpnie tutaj sporo ciekawej wiedzy na temat ciemności i światła, ale także będzie miało przy tym sporo zabawy i radości ;)

Nie będę już zbytnio przedłużać, bo i tak się rozpisałam, ale chciałabym napisać Wam o jeszcze kilku szczegółach. Format książki to A4, okładka jest sztywna, kartki zszywane, strony śliskie, tekst niedługi i ciekawy, czcionka czytelna, wszystko przejrzyste i uporządkowane, ilustracje ładne i kolorowe. I jest jeszcze coś ważnego, coś o czym koniecznie musicie wiedzieć, coś co sprawiło moim dzieciakom szczególną radość, zachwyciło je i zadziwiło jednocześnie! Tym czymś jest to, że książka ta świeci w ciemności! Właśnie tak! Na przedniej okładce mamy wieżowce oraz gwiazdki, na tylnej okładce mamy księżyc - wszystko to po wcześniejszym naświetleniu świeci w ciemności. Radość dzieci ogromna! Moim zdaniem był to fenomenalny pomysł :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)