27 lutego 2017

Co warto wiedzieć o krajach, czyli Francja elegancja


GRZEGORZ STRZEBOŃSKI

wydawnictwo: Greg
ilość stron: 64
format: 17,5x25 cm
rok wydania: 2017
dostępna: TUTAJ

Pisałam Wam już, że seria Kolorowa klasyka wydawnictwa Greg jest bardzo obszerna, i że wśród książek w tej serii dostrzegłam trze fajne edukacyjne pozycje dla mojego młodszego brzdąca. Ostatnio zaprezentowałam Wam jedną z nich czyli lekturę o zwierzakach z całego świata. Dziś czas na drugą bardzo fajną książeczkę, która trafiła w małe rączki mojej córeczki.  Ta z kolei omawia niektóre, wybrane państwa z całego świata. Jesteście ciekawi co konkretnie? Już Wam wszystko pokazuję.

Ta książeczka jest ciut inaczej skonstruowana niż ta poprzednia. Nie ma tu podziału państw na kontynenty za to na samym końcu tej publikacji znajdziemy przejrzysty spis treści, dzięki któremu bez najmniejszego kłopotu odszukamy wszystko to co nas w danym momencie interesuje. I tak dostrzeżemy w nim, że autor wymienił nam w tej publikacji 20 państw, czyli Wielką Brytanię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Niemcy, Polskę, Rosję, Włochy, Chiny. Indie, Japonię, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Turcję, Australię, Brazylię, Meksyk, Stany Zjednoczone Ameryki, Egipt, Kenię i Grenlandię. Ale oczywiście na samym spisie nazwy państwa lektura się ta nie kończy. Każdy z nich jest fajnie i krótko opisany :)

Ale spokojnie, nie ma tu jakiegoś jednego szablonu, który pan Grzegorz użył, by jak najszybciej skończyć pisanie tejże publikacji. Oczywiście są tu stałe elementy, które powtarzają się podczas omawiania każdego z tych państw, czyli kilka słów o danym kraju, grafika z jego herbem oraz informacja o najciekawszym i najbardziej znanym zabytku. Ale to nie wszystko. Każdy kraj ma bowiem coś charakterystycznego. Coś co tylko z tym, a nie innym państwem się kojarzy. I właśnie to wszystko autor postanowił nam tu wymienić. 

Przeczytamy zatem o tradycyjnym angielskim śniadaniu i rodzinie królewskiej, angielskiej pogodzie i ruchu lewostronnym. We Francji znajdziemy coś o modzie francuskiej, zamkach nad Loarą i dość nietypowym menu francuzów. Grecja to nic innego jak narodziny teatru, mitologia i grecki taniec Zorba. Hiszpania to Flamenco, Niemcy - to mur berliński i pyszna kiełbasa, a Rosja - samowar i kolej Transsyberyjska. Włochy mają swoją pizze i makarony, słyną także z Wenecji i Krzywej wieży w Pizie. Chińczycy to najliczniejszy naród na ziemi posiadający nietypowe pismo oraz własny kalendarz. Indie to Bollywood, Tadż Mahal, święte krowy i piękny strój Sari. W Japonii są Samuraje, Kimona i Karate, Zjednoczone Emiraty Arabskie to Szejkowie i przepiękne konie. Turcja słynie z Meczetów i Kebaba, a Australia z wszechobecnych Kangurów i Psów Dingo. 

Tak naprawdę mogłabym Wam tu wymieniać i wymieniać wszystkie te państwa oraz wszystkie ich cechy charakterystyczne. Jest tego tu naprawdę cała masa i miałabym jeszcze długo o czym pisać. Skończę zatem już na tym co opisałam powyżej. Resztę przeczytacie sami. Ale... jeszcze jedno. Wiecie co znajdziemy w tej publikacji o Polsce? No jak myślicie? My znamy nasz kraj tak dobrze, że ciężko byłoby nam wymienić tylko kilka charakterystycznych cech. Na czym zatem skupił się autor? Grzegorz Strzeboński skupiając się na naszej ojczyźnie napisał o Zamku w Malborku, Warszawskiej Syrence, Wawelu i Krakowiaku. Wam także te szczegóły przyszły do głowy??

Podobnie jak poprzednio, ta lektura jest ślicznie wydana. Jest tu sporo zdjęć, rysunków i wierszyków omawiających te wszystkie cechy charakterystyczne danego kraju. Ogólnie wszystko wygląda bardzo wesoło i ciekawie. Podoba mi się. Wesołe ilustracje przykuwają uwagę malucha, a fajne rymowanki czyta się szybko i łatwo. Nam ta lektura szybko przypadła do gustu. Natalka chętnie do niej zagląda. I choć na razie niewiele z niej rozumie - słucha z wielkim zainteresowaniem. Nie mogę się tu również przyczepić do niczego innego. Książeczka ta ma grubą i sztywną okładkę. Jest nie duża i poręczna. Możemy zatem zabrać ją ze sobą wszędzie bez kłopotu. Ta lektura ma jeszcze niewielki dodatek. Jest nim niewielka mapka pokazująca nam położenie wszystkich tych państw na świecie oraz ich zaludnienie. Jak dla mnie super!


Ogólnie lektura ta prezentuje się fantastycznie. Kolejna fajna pozycja w naszej kolekcji. Polecam :)

2 komentarze:

  1. Świetna książka, moje dzieci na pewno by zainteresowała.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wow dobrze jest wrócić z moim byłym ex, dziękuję Dr Ekpen za pomoc, chcę tylko poinformować, że czyta ten post na wypadek, gdy masz problemy ze swoim kochankiem i prowadzi do rozwodu, a ty nie Chcesz rozwodu, Dr Ekpen jest odpowiedzią na twój problem. Lub jesteś już rozwód i nadal chcesz go / jej kontakt Dr Ekpen rzuca zaklęcie teraz (ekpentemple@gmail.com) lub Whatsapp go na +2347050270218 i będziesz ubrany, że zrobiłeś

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)