25 września 2015

Planeta Ziemia. Geologia dla dzieci i młodzieży


DOROTA BEDNAREK

wydawnictwo: Burda Książki
ilość stron: 188
format: 23x23cm
rok wydania: 2014
cena: 44,90 zł


Nasz planeta jest niezwykle fascynująca. Chociaż mieszkamy na niej od wielu lat to i tak nie mamy pojęcia o bardzo wielu rzeczach dotyczących Ziemi. A przecież żyjemy na niej, czy nie powinniśmy wiedzieć choć odrobinę na temat miejsca, które jest naszym domem? Ta książka przychodzi nam z pomocą i z całą pewnością nie jest ona przeznaczona wyłącznie dla dzieci.

Jest to książka o geologii czyli nauce dotyczącej historii i budowie naszej planety. Z pewnością wiemy jak to mniej więcej wygląda - jądro, płaszcz i skorupa ziemska. Na pierwszy rzut oka wszystko podobne jest do budowy jajka - żółtko, białko, skorupka ;) Ale tak naprawdę Ziemia kryje w sobie masę przeróżnych rzeczy, jest złożona z różnorodnych minerałów, które tworzą skały. Ametys, kwarc, krzemień, agat, oliwin, muskowit, amazonit, kalcyt - to tylko niektóre z nich. Skały także bardzo różnią się od siebie i mają wiele odmian na przykład granit, bazalt, obsydian, gabro, less, glina, piaskowiec, mułowiec, kreda, węgiel, itd.

W ziemi kryje się także mnóstwo skarbów i nie mówię tutaj o złocie zakopanym przez piratów tylko o skamielinach. To właśnie dzięki nauce zajmującej się skamielinami - paleontologii - możemy dowiedzieć się ile lat ma nasza planeta, jak powstała, co za zwierzęta kiedyś na niej żyły... Pod ziemią można znaleźć nie tylko kości dinozaurów, ale także zwierzęta czy też rośliny odciśnięte w skałach...

Nie będę Wam opisywała wszystkiego, bo z pewnością lepiej przeczytać książkę niż słuchać moich wywodów, tym bardziej, że ja niespecjalnie się na tym znam i sama wiem tyle co udało mi się wyczytać ;) 

W książce, którą dzisiaj Wam prezentuje znajdziecie siedem rozdziałów. 1. Geologia opowiada historię Ziemi, 2. Co Ziemia ma w środku, 3. Z czego jest zrobiona Ziemia? 4. Skamieniałości - geologiczne fotografie przeszłości, 5. Żywa planeta, 6. Jak Matka Ziemia dba o swój wygląd zewnętrzny? 7. Historia Matki Ziemi: od pieluszek do szkoły.

Treść jest naprawdę bardzo ciekawa. Podczas czytania dowiemy się wielu różnych, ciekawych rzeczy, na przykład ile lat ma Matka Ziemia, z czego jest ona zbudowana, jak powstają skały i minerały, jak powstały kontynenty i oceany, co może wylecieć z wulkanu, jak powstają góry, co robi woda, co robi wiatr, co robi człowiek... To oczywiście tylko bardzo niewielka część tego o czym możemy tutaj przeczytać.

Oprócz ciekawych i przydatnych informacji mamy także kilka małych testów, aby sprawdzić zdobyta widzę. Na końcu każdego rozdziału znajduje się kartka zawierająca kilka pytań na temat tego co w danym rozdziale przeczytaliśmy. Bardzo fajny pomysł, dzięki temu od razu możemy sprawdzić zdobytą wiedzę :)

Książka ta jest ogromnie ciekawa, ale oprócz tego jest tez bardzo ładna, pełna różnych tabelek, pogrubień, dymków, a mimo to przejrzysta i czytelna. Bardzo ważne jest także to, że tekst jest napisany w sposób zrozumiały zarówno dla starszych jak i nieco młodszych czytelników. Na ogromny plus zasługuje tutaj także szata graficzna. Ilustracje i zdjęcia są kolorowe, przyciągające wzrok i idealnie obrazujące to o czym aktualnie czytamy. Sztywna oprawa, śliskie kartki, masa ciekawostek i przydatnych informacji i mnóstwo barwnych, ładnych i zabawnych ilustracji - całość prezentuje się bardzo fajnie więc polecam :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)