24 lipca 2014

Rety! Jakie niesamowite jest ludzkie ciało


EMMA DODS

wydawnictwo: Olesiejuk
ilość stron: 32
format: 24,5x28,5 cm
rok wydania: 2014
cena: 16,90 zł

Już nie raz zachwycałam się wszelkiego rodzaju książkami o różnych ciekawostkach. Już nie raz wspominałam jak bardzo je uwielbiam. Wspominałam także, że Nikodem bardzo lubi tego typu książki. Dlatego nie powinno Was dziwić, że po raz kolejny pragnę Wam polecić pozycję pełną rewelacyjnych i ciekawych faktów, tym razem dotyczących naszego ciała.

Nasze ciało jest niesamowite i nie chodzi mi tutaj o jakieś kształty, krągłości i inne walory wyglądowe ;) Ludzkie ciało jest ogromnym zbiorowiskiem przeróżnych kostek, żyłek, mięśni, krwinek, komórek, narządów... Jest tego cała masa, jest tego tak wiele, że aż ciężko byłoby wszystko wymienić. W ludzkim ciele dzieje się tak dużo, że z pewnością z bardzo wielu rzeczy nie zdajemy sobie sprawy. I właśnie ta książka uświadomi nam jakie niesamowitości kryją się w nas samych :)

Wewnątrz znajdziemy ponad 100 różnych faktów, ciekawostek dotyczących ludzkiego ciała. Wiele z nich z pewnością nieźle Was zaskoczy. Nikodem słuchał tego wszystkiego z rozdziawioną buzią ;) Ja sama nie raz podczas czytania robiłam wielkie oczy! Jestem pewna, że Wy również ze zdziwienia nie raz złapiecie się za głowę :)

Bo czy wiedzieliście na przykład, że nasze ciało zawiera tyle węgla, że można by wypełnić nim grafity w 900 ołówkach? Albo, że najmniejsza ludzka kość jest wielkości ziarenka ryżu, a najmniejszy mięsień ma około milimetra długości. Albo, że mózg wbrew pozorom jest bardziej zajęty nocą niż w dzień. A w ciągu roku tracimy około 4 kg martwych komórek skóry. Natomiast człowiek rozróżnia prawie milion kolorów. A w ciągu całego życia prześpimy około 25 lat, a w toalecie spędzimy około 3 lat. A na przykład kaszel wydobywa się z ust z prędkością 100 kilometrów na godzinę, kichanie może osiągnąć prędkość aż 160 kilometrów na godzinę...

Mogłabym Wam tak wymieniać te wszystkie niezwykłe wiadomości bez końca, najchętniej przepisałabym Wam tutaj całą książkę, bo wszystko co w niej przeczytamy jest naprawdę ciekawe i jak najbardziej uświadamia nam "jakie niesamowite jest ludzkie ciało" :)

Wszystko co znajdziemy w tej książce to jedynie krótkie zdania z różnymi informacjami, zapisane w fajny, sposób. Raz prosto innym razem będzie to jakiś zawijasek, czasem mniejsza czcionka, czasem dużo większa. Nie ma tutaj żadnych wyjaśnień tych ciekawostek, nie jest to więc żadna encyklopedia, z której dowiemy się dlaczego dzieje się tak, a nie inaczej. Ale moim zdaniem jest to naprawdę fajny sposób, aby przekazać dziecku tyle wspaniałości i przy okazji nie zniechęcić go do tego, aby chwyciło po tę książkę. Bo tutaj nie nauczymy się zbyt wiele, tutaj przeżyjemy niejedno zaskoczenie podczas czytania ;) Wszystko jest nie tylko ciekawe, ale także bardzo ładne, kolorowe, zabawne, przejrzyste... Moim zdaniem rewelacja, Nikodemowi też ogromnie spodobała się ta książka, a właściwie seria książek. Narazie tylko dwóch, ale mam ogromną nadzieję, że powstaną także kolejne tytuły :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)