3 lipca 2014

Historia prawie wszystkiego


200 wydarzeń i wynalazków, które zmieniły świat

wydawnictwo: Debit
ilość stron: 120
format: 21x28,5 cm
rok wydania: 2014
cena: 31,90 zł

Kolejna książka pełna historii trafiła w nasze ręce! A ja historię lubię (stałą się o wiele ciekawsza kiedy już nikt nie stawiał mi ocen za znajomość tych wszystkich ważnych dat) ;) Historia jest pełna przeróżnych ciekawostek, a ciekawostki to jest to co chłonę całą sobą. Jestem pewna, że już zawsze, do końca życia dowiadywanie się różnych nowych rzeczy - nawet zupełnie błahych i często zwyczajnych - będzie sprawiało mi radość :)

Dlatego jak sami się domyślacie po tę książkę chwyciłam z wielkim entuzjazmem i powiem Wam, że jestem zadowolona, bo w środku na zaledwie 120 stronach znajduje się cały ogrom przeróżnych informacji! Koniecznie muszę Wam choć odrobinę opowiedzieć o czym przeczytać tutaj możemy.

Wszystko zaczyna się miliony lat temu, w czasach kiedy pojawili się pierwsi ludzie. Potem pojawienie się ognia, odkrycie mowy, malowidła naskalne. Wszystko setki i dziesiątki tysięcy lat wstecz. Dalej jest spory przeskok do kilku tysięcy lat przed naszą erą. Początki rolnictwa, pierwsze miasta, wynalezienie pługa, żagla, pompy, założenie Rzymu, budowa Wielkiego Muru Chińskiego, powstanie imperium rzymskiego, narodziny Jezusa Chrystusa, wynalezienie papieru, druku, prochu, Mieszko I i Chrzest Polski, epidemia dżumy, Kolumb dociera do Ameryki, Kopernik udowadnia, że Ziemia krąży wokół słońca, Mozart komponuje. Pierwsza linia kolei parowej, wynalezienie lodówki, telefonu, żarówki, samochodu, telewizji, zatonięcie Titanica, wybuch I wojny światowej, początki robotyki, wybuch II wojny światowej, powstanie ONZ, pierwszy satelita, mur berliński, człowiek ląduje na księżycu, narodziny internetu, Papież Jan Paweł II, wirus HIV/AIDS, powstanie Solidarności, katastrofa w Czarnobylu, Harry Potter podbija świat, atak na WTC i Pentagon, powodzie, trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, wycieki ropy...

Wiem, że przytoczyłam Wam tutaj naprawdę ogrom przeróżnych ważnych wydarzeń w ciągu istnienia naszej planety, ale wierzcie mi, że to nie jest nawet połowa tego co tutaj się znajduje. Tytuł tej książki jest jak najbardziej trafiony. Opisanych jest tutaj aż 200 różnych sytuacji, zdarzeń, odkryć, a każde z nich w mniejszym lub większym, a czasem nawet ogromnym stopniu miało wpływ na naszą planetę, na nasze życie. 

W końcu co by było gdyby nie wynaleziono ognia, koła, mowy... Sięgnęłam bardzo, bardzo daleko, ale patrząc bliżej, co by było gdyby nie było internetu, telefonów, telewizji, lokomocji czy też prądu? Wszystko wyglądałoby zupełnie inaczej, cały świat byłby zupełnie inny niż w tym momencie. Czy byłby lepszy? Któż to wie... Tak naprawdę nie ma co gdybać, ale po prostu zapoznać się z naszą przeszłością. Przeszłością Polski, Europy, całego świata, tą bliższą i bardzo odległą przeszłością. Sądzę, że naprawdę warto znać wydarzenia, które miały miejsce na naszej Ziemi :)

Moim zdaniem książka ta to naprawdę wspaniały zbiór historyczny. Choć skierowana jest ona raczej do młodzieży ze względu na swój wygląd, ilustracje itd. sądzę, że niejeden dorosły skorzysta z niej równie chętnie jak jego dziecko. W końcu całe życie dowiadywać będziemy się nowych rzeczy nieraz dotyczących także przeszłości. Dlaczego nie zdobyć tej wiedzy za jednym razem, właśnie w formie takiej ciekawej książki :) ?


1 komentarz:

  1. Uwielbiam takie książki. Moja córka jeszcze bardziej. Musimy sobie taką sprawić :D

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)