11 czerwca 2013

Co się dzieje w mojej głowie?


ROBERT WINSTON 

MAŁY NAUKOWIEC

wydawnictwo: G+J
ilość stron: 96
format: 21,5x27,5 cm
rok wydania: 2013
cena: 29,90 zł


Pamiętacie jak jakiś czas temu prezentowałam Wam dwie książki z serii "Mały naukowiec" ? "Oto życie" oraz "Co sprawia, że ja to ja?" Jeżeli Wam się spodobały to mam niespodziankę. Niedawno swoją premierę miały kolejne dwie części tego cyklu. Poczytajcie dzisiaj o tym co się dzieje w Waszej głowie :)

Mózg to najbardziej skomplikowany i tajemniczy ludzki narząd. Niby wygląda tak niepozornie, taki sobie gąbczasty, żółtawy kalafior... A jednak to w nim dzieje się wszystko co jest z nami związane. To tutaj dzięki miliardom różnych komórek odbywa się wszystko co jest nam potrzebne do życia. To właśnie w mózgu w każdej sekundzie wędrują sobie biliony impulsów elektrycznych i to właśnie dzięki temu jesteśmy zdolni do każdego ruchu, do wypowiadania słów, do zapamiętywania różnych rzeczy, do wyrażania emocji, do myślenia, do oddychania... Narząd ten jest naprawdę niezwykły i zarazem strasznie skomplikowany. 

W książce tej przeczytamy o tym jaki wpływ na nasze życie ma nasz mózg. Jak to było kiedy ludzie nie wiedzieli nic o tym narządzie, z czego jest zbudowany, jak wygląda, za co dokładnie odpowiadają jego poszczególne części, jak współpracuje on z resztą naszych narządów i częściami ciała, jaki ma wpływ na zmysły, jakie potrafi nam płatać figle, jak kształtuje naszą osobowość. Przeczytamy też co się dzieje w mózgu nastolatka, co sprawia, że się śmiejemy, że jesteśmy szczęśliwi, że możemy mówić, że zapamiętujemy  niektóre informacje na długie lata, a inne szybko nam ulatują. Jak to jest, że każdy ma inne zdolności, inne pomysły oraz jakie mogą być uszkodzenia mózgu i ich skutki... Wszystko to i jeszcze o wiele więcej znajduje się właśnie w tej książce...

Tak jak w przypadku poprzednich części tak i tutaj muszę napisać, że ilość zawartych tu informacji jest naprawdę ogromna. Tyle ciekawych i niezwykłych rzeczy można dowiedzieć się z tej książki... Ja sama o bardzo wielu różnych faktach i ciekawostkach nie miałam pojęcia :) To co się wyprawia w naszej głowie jest naprawdę fascynujące i sądzę, że każdy niezależnie od wieku powinien sobie o tym poczytać. W końcu warto wiedzieć choć trochę więcej na temat nas samych i tego co się w nas dzieje...

Powiem Wam, że książka ta jest zwariowana jeżeli chodzi o jej wygląd. Mnóstwo zdjęć i ilustracji, informacje przedstawione w przeróżny sposób, różne czcionki, wielkości, kolory, różne tabelki, ramki, chmurki, wykresy oraz masa kolorów. Ale mimo wszystko jest to czytelne, w łatwy sposób można się odnaleźć, a dzięki spisowi treści i indeksowi bez problemu znajdziemy to co akurat szczególnie nas interesuje. Moim zdaniem jest to naprawdę wartościowa i mądra lektura :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)