25 kwietnia 2013

Co sprawia, że ja to ja?


ROBERT WINSTON

MAŁY NAUKOWIEC

wydawnictwo: G+J
ilość stron: 96
format: 21,5x27,5 cm
data premiery: 17 kwietnia 2013
cena: 29,90 zł


Było już co nieco o życiu i o biologii, teraz czas na drugą książkę z serii "Mały naukowiec, w której to autor zabiera nas w podróż po naszym własnym ciele oraz organizmie. Dowiemy się tego dlaczego każdy człowiek jest wyjątkowy, dlaczego lubi jedno, a czegoś innego nie znosi, dlaczego jego oczy mają taki kolor, a nie inny... Na początku jest oczywiście spis treści, a w nim następujące rozdziały:

Z czego się składam? Czyli dokładny spis składników, a właściwie substancji chemicznych, z których składa się każdy człowiek, a nawet zwierze. Tlen, węgiel, wodór, azot, fosfor, potas, chlor, sod, magnez, siarka, wapń, żelazo oraz jod... Jeszcze kilka innych składników i ciało człowieka będzie gotowe ;) Tutaj przeczytamy jeszcze o komórkach w naszym ciele (czy wiedzieliście, że jest ich aż 100 bilionów?), o częściach ciała, zobaczymy nasz układ kostny, mięśniowy, krwionośny, nerwowy, pokarmowy, oddechowy oraz odpornościowy. Przeczytamy również co nieco o naszych pięciu zmysłach...
Przez co jestem jedyny w swoim rodzaju? Mimo, że każdy człowiek składa się z takich samych substancji, kości, mięśni, ma tyle samo części ciała oraz zmysłów to i tak każdy z nas jest zupełnie inny i wyjątkowy. Najbardziej odpowiadają za to geny. To one ustalają kolor oczu, głos, linie papilarne. Dowiemy się wdług czego można rozróżnić poszczególnych ludzi, przeczytamy skąd się wzięły nasze geny, jak to wszystko wygląda u bliźniąt. Zobaczymy również jak wygląda rozwój płodowy. Dzięki zdjęciom dowiemy się jak wygląda dziecko na przykład po 3 dniu po zapłodnieniu, po 4 tygodniach, po 8, 16, 20, 24 tygodniach oraz po urodzeniu, ale to jeszcze nie koniec bo potem jest jeszcze 6 miesięcy, 1 rok, 1,5 roku, 2, 3, 4, 5, 6-10 lat, dalej są jeszcze nastolatkowie... Do każdego z tych podziałów dołączone jest zdjęcie oraz opis poszczególnego wieku...

Jak działa mój mózg?  Ciekawe pytanie prawda? Mózg, niby taki mały, niepozorny, a jednak tak niesamowicie ważny, odpowiadający za działanie dosłownie wszystkiego w naszym organizmie, za nasze myśli, czyny, słowa, za wspomnienia, emocje... W tym rozdziale zobaczymy jak wygląda i z jakich części składa się mózg człowieka. Przeczytamy o tym skąd się biorą myśli, jak to jest z naszą pamięcią... Znajdziemy tutaj również kilka testów na to, aby sprawdzić naszą pamieć, wyobraźnie, zdolności...
Jakim człowiekiem jestem?   Każdy z nas ma inne upodobania, przyzwyczajenia, cechy osobowości... Od razu na początku tego rozdziału znajdziemy test dzięki któremu lepiej poznamy naszą osobowość. Poczytamy też o różnicy między kobietami i mężczyznami, o uzdolnieniach, o śnie, o emocjach, strachu, fobiach, o czytaniu z wyrazu twarzy, o mowie ciała oraz potencjale... Na końcu znajduje się również słowniczek, indeks, oraz rozwiązania testów i quizów :)

Wszytsko to opisałam Wam dosyć obszernie, ale wierzcie mi, że to wcale nie wszystko... Zagadnień dotyczących naszego ciała, genów, zachowania itd jest tutaj o wiele więcej. Wszystko przedstawione w dosyć zwariowany i wydawać by się mogło, że nieczytelny sposób, ale to wcale nie prawda. Wszystko jest dosyć przejrzyste chociaż często takie "poprzeplatane", ale każdy z tematów tutaj zawartych w jakiś sposób się ze sobą łączy więc wcale nie panuje tutaj taki nieład jak mogłoby się wydawać :) Sporo ciekawego tekstu, różne tabelki, testy, quizy oraz dużo kolorowych zdjęć idealnie obrazujących nam to o czym czytamy.  W połączeniu daje nam to naprawdę ciekawą książkę, z której można dowiedzieć się całej masy rzeczy o nas samych. 

Powiem Wam, że ja przeczytałam tę książkę z dużą fascynacją. Napisana jest ona w bardzo interesujący sposób. Nie jest to tylko nudna i sztywna teoria, Doktor Robert Winston, doskonale wie w jaki sposób przekazać informacje młodszym fascynatom nauki. Ja sama dowiedziałam się tutaj wielu nieznanych mi dotąd faktów, ale w końcu człowiek uczy się całe życie. I właśnie dlatego uwielbiam takie "mądre" pozycje. Biologia zawsze mnie fascynowała, a dzięki tej książce znowu miałam okazję poznać ją nieco bliżej :) 

Nikodem na wiele rzeczy zawartych w tej książce jest jeszcze za mały, nie zrozumiałby, nie wiedziałby o czym ja w ogóle mówię, ale mała rozmowa na temat części ciała czy też kości? Dlaczego nie :) To na pewno go bardzo zainteresuje. Moje dziecko jest bardzo ciekawe świata, łaknie wiedzy i ja z przyjemnością to wykorzystuje... Oczywiście nie oznacza to, ze siedzimy i uczymy się na pamięć co, gdzie ma człowiek, jak to się nazywa itd, co to to nie... Ale zdarza nam się porozmawiać na takie tematy i Nikodem wtedy sam zadaje różne pytania, a ja z chęcią mu na nie odpowiadam. W takich właśnie przypadkach przydają się pozycje takie jak ta. Jestem pewna, że w przyszłości skorzysta z nich nie jeden raz :)

3 komentarze:

  1. Książki tego naukowca są świetne. Właśnie dziś wieczorkiem będziemy czytać "Oto życie". Są pięknie wydane i pełne wiedzy podanej w przystępnej i odpowiedniej dawce wiedzy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Całkiem ciekawie się zapowiada:)

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)