19 kwietnia 2013

Nasza planeta


ŚWIAT W OBRAZKACH

wydawnictwo: Olesiejuk
ilość stron: 124
format: 18x21,5 cm
rok wydania: 2013
cena: 12,99


Nasza planeta - ziemia, świat... Patrząc na nią z perspektywy kosmosu jest ona po prostu jedną z wielu, ale dla nas jest właśnie tą jedyną. Powinna być dla nas najważniejsza, powinniśmy interesować się jej losami, dbać o nią i starać się aby przetrwała kolejne miliardy lat... Nie, nie... Nie jestem jakąś eko-fanką, ale mimo wszystko obchodzi mnie to co się dzieje na świecie. Zawsze interesowały mnie wszelkiego rodzaju informacje dotyczące świata, przyrody, sił natury, kataklizmów... Zawsze ciekawiło mnie również to w jaki sposób powstała nasza planeta, życie na niej... Uwielbiam oglądać przeróżne programy przyrodnicze i wiecie co? Moje dziecko ma to po mnie, co niezmiernie mnie cieszy :)

"Świat w obrazkach". Jak sama nazwa wskazuje, w środku znajdziemy bardzo wiele ilustracji. W tym przypadku są to obrazki ukazujące nam wszystko dotyczące naszej planety. Na początku zobaczymy i przeczytamy parę słów o Ziemi w kosmosie, o jej wymiarach, o tym w jaki sposób jest zbudowana, o kontynentach czyli jej ukształtowaniu. Dalej dowiemy się co nieco o pięknych krajobrazach oraz bogactwach, które kryje w sobie ziemia. Przeczytamy również o pogodzie, o strefach klimatycznych, o różnych naturalnych zbiornikach wodnych. Zejdziemy również w głębiny oceanów, by zaraz potem wynurzyć się na powierzchnię i poczytać o tym jak powstawało życie na naszej planecie. Pierwsze organizmy, pierwsze rośliny, pierwsi ludzie, ewolucja. Na koniec dowiemy się również, którym gatunkom zwierząt grozi wyginięcie oraz jakie niebezpieczeństwa czyhają na nasz świat. Sterty śmieci, dwutlenek węgla i powiększająca się dziura ozonowa, efekt cieplarniany i topnienie lodowców, masowe wycinki lasów, zanieczyszczanie rzek i mórz... O tym nie myśli się na co dzień, ale tak naprawdę te problemy istnieją :(

Książka ta przeznaczona jest dla dzieci. Oprócz ogromu ilustracji znajdują się tu krótkie i treściwe opisy. Całą masa informacji zawarta w krótkich i łatwych do przyjęcia zdaniach. Całość bardzo ładnie wydana. Kolorowo i przejrzyście. W moim przypadku okładka jest miękka, ale wiem, że dopłacając, bodajże 4 zł można dostać tę książkę również w twardej oprawie :) Moim zdaniem jest to naprawdę bardzo ciekawa lektura z którą powinni zapoznać się wszyscy, nie tylko dzieciaki, ale również dorośli. Uważam, że to wspaniale, że dzieci już od najmłodszych lat uczą się tego jak wygląda i funkcjonuje nasz świat. A dzięki tej książce może uda im się zrozumieć jaki jest on piękny i jak przy odrobinie wysiłku można by sprawić aby był on lepszy :)

Nikodem wybrał sobie tę książeczkę sam. Chociaż na jego półce stoi już wiele różnych encyklopedii jemu ciągle jest mało. Bardzo lubi słuchać tego co w nich jest zawarte, dużo rzeczy zapamiętuje i jestem pewna, że nie jednokrotnie przyda mu się to w przyszłości... Mam ogromną nadzieję, że zapał do tego typu pozycji mu nie minie. W końcu jest to bardzo interesująca i pouczająca literatura.

Seria "Świat w obrazkach" liczy sobie już bardzo wiele bardzo ciekawych pozycji. Każda z nich dotyczy czegoś innego. Jakieś innej dziedziny życia, jakiegoś innego tematu. Jestem pewna, że każda z tych książek jest równie ciekawa jak ta, z którą my mieliśmy okazję się zapoznać. Wy również koniecznie musicie się o tym przekonać :)2 komentarze:

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)