19 kwietnia 2013

Kosmos


ŚWIAT W OBRAZKACH

wydawnictwo: Olesiejuk
ilość stron: 124
format: 18,5x23 cm
rok wydania: 2013
cena: 16,99 zł


Było już o naszej planecie więc teraz czas poszerzyć horyzonty i zagłębić się w bezmiar wszechświata ;) Nie będę ukrywała, że zawsze fascynował mnie niewyobrażany ogrom tego co znajduje się poza Ziemią. Te wszystkie inne planety, galaktyki, które znajdują się miliardy lat świetlnych od nas. Mi to po prostu nie mieści się w głowie, nie potrafię nawet sobie tego wyobrazić. Więc tym bardziej cieszy mnie fakt jakim jest to, że posiadamy z Nikodemem tak ciekawą książkę, która choć trochę przybliży nam to co dzieje się poza trzecią planetą od słońca :)

W książce tej znajdziemy całą masę ilustracji oraz informacji dotyczących właśnie kosmosu. Na początku poczytamy o galaktykach, czym ona są, jak mogą wyglądać... Następnie zobaczymy gwiazdozbiory, dowiemy się kiedy i w jaki sposób powstało nasze słońce. Dalej cofniemy się do czasów prehistorycznych i do starożytności ponieważ już wtedy niebo było dokładnie badane przez obserwatorów. Poczytamy również o największej znanej nam gwieździe czyli słońcu, jak jest zbudowane, jaką rolę odgrywa w naszym życiu, a nawet to kiedy zgaśnie na zawsze... Dalej zapoznamy się nieco bliżej z planetami z naszego układu słonecznego. Na osobny rozdział załapała się oczywiście nasza Ziemia i tutaj znów dowiemy się co nieco o jej zróżnicowanej rzeźbie, o porach dnia, miesiącach, porach roku, o pojawieniu się życia na ziemi oraz o żywiołach nam zagrażających. Kolejny rozdział poświęcony jest Księżycowi i o nim również dowiemy się wielu ciekawych rzeczy. A dalej przeczytać będziemy mogli o podboju kosmosu czyli o pierwszych lotach na księżyc, o rakietach, satelitach oraz o tym w jaki sposób żyje się kosmonautów w czasie podróży. 

Są to naprawdę fajne ciekawostki, bo czy wiedzieliście na przykład, że aby umyć w kosmosie włosy trzeba włożyć głowę do specjalnej torebki, która zatrzyma wodę, a maszynka do golenia ma wbudowany specjalny malutki odkurzać, aby włoski nie fruwały potem po stacji kosmicznej, astronauci natomiast śpią w śpiworach przymocowanych do ścian :) 

Książeczka ta przeznaczona jest podobno dla dzieci w wieku 7+, ale sądzę, że również młodsi czytelnicy mogą być nią już zainteresowani. Nikodem ma niespełna 5 lat, a już teraz słucha czytanych przeze mnie informacji z zapartym tchem, a potem zadaje mi milion pytań, aby dowiedzieć się jeszcze więcej. Uważam, że taki zbiór informacji dotyczących kosmosu zainteresuje każdego małego człowieczka ciekawego świata, a w tym przypadku nawet kosmosu :)

Książka ta jest jedną z pozycji z bardzo obszernej serii dla dzieci "Świat w obrazkach". W nasze ręce trafiło wydanie, które posiada twardą okładkę, ale dostępne są również te z miękkimi. W środku znajdziemy całą masę przeróżnych bardzo dokładnych ilustracji oraz opisy, które nie dość, że są krótkie to na dodatek zaiwierają w sobie wszystko co najważniejsze dotyczące kosmosu. Zarówno mi jak i Nikodemowi te mini encyklopedie bardzo przypadły do gustu. Chciałabym zebrać całą (dosyć obszerną) serię tych książek :)


1 komentarz:

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)