15 marca 2013

Ilustrowany słownik wyrazów obcych


KATARZYNA ĆWIĘKAŁA

wydawnictwo: Greg
ilość stron: 184
format: 16,5x23,5 cm
rok wydania: 2012
cena: 12,98 zł


Powiem Wam szczerze, że to jest pierwszy słownik, który trafił do naszego domu. Można by powiedzieć, że to nasz słownikowy debiut ;) No cóż, słowników można znaleźć całe mnóstwo. Różna tematyka, różne wydawnictwa, różne wydania, grubość, wyrazy, ilustracje. W nasze ręce trafił słownik wyrazów obcych. I naprawdę bardzo mnie to cieszy, bo jednak w naszej mowie używa się bardzo wielu wyrazów obcego pochodzenia. Wiele z nich jest używanych bardzo często i zapewne nawet nie zdajemy sobie sprawy z jakiego języka obcego są one zaczerpnięte :) 

W tej książce znajdziemy kilkaset wyrazów wraz z krótkim opisem wyjaśniającym co dane słowo oznacza oraz krótką historyjką/scenką dzięki której jeszcze lepiej można zrozumieć poszczególne hasła. Wszystko ułożone jest oczywiście alfabetycznie. Dzięki alfabetowi na marginesie każdej strony, na którym zaznaczona jest odpowiednia literka, o wiele łatwiej i zapewne szybciej można znaleźć wyraz który akurat nas interesuje. Dodatkowo na każdej ze stron znajdziemy wesołe i kolorowe ilustracje idealnie obrazujące nam niektóre z haseł. Na początku książki natomiast znajdziemy wykaz skrótów. Jest to lista języków z których pochodzą wyrazy w tym słowniku. Przy każdym słowie jest zaznaczony jego język pochodzenia oraz oryginalna nazwa. Dzięki temu nie tylko dowiadujemy się co dany termin oznacza ale również z jakiego języka obcego pochodzi.

Nikodem co prawda jest na ten słownik jeszcze nieco za mały, chociaż gdybyśmy się przysiedli to pewnie wiele z tych wyrazów zainteresowałoby mojego synka i zechciałby, abym mu je wytłumaczyła. Ale ponieważ jest to pozycja przeznaczona dla dzieciaków w wieku szkolnym na pewno z przyjemnością wrócimy do niej już niedługo :)

Ta książka to zbiór najczęściej spotykanych wyrazów obcego pochodzenia. Wszystkie słowa są opisane i wytłumaczone w łatwy do zapamiętania sposób. Prosty język, dodatkowe historyjki i zabawne ilustracje sprawiają, że słownik ten jest nie tylko książką do nauki, ale jednocześnie również do zabawy. A wiadomo, że nie ma dla dziecka nic lepszego i przyjemniejszego niż połączenie tych dwóch rzeczy ;) 


1 komentarz:

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)