16 marca 2013

Dobre maniery czyli savoir-vivre dla dzieci


JOANNA KRZYŻANEK

wydawnictwo: Papilon
ilość stron: 48
format: 20,5x29 cm
rok wydania: 2012
cena: 18,42 zł


Na pewno każdy doskonale zdaje sobie sprawę jak ważne jest dobre wychowanie, jak miło jest kiedy ktoś ma dobre maniery i potrafi się odpowiednio zachować w rożnych sytuacjach. Zapewne każdy z Was stara się postępować z zasadami, więc wiecie  też jak dobrze jest uczyć nasze dzieciaki odpowiedniego zachowania i dobrych manier już od najmłodszych lat. W końcu nie na darmo mówi się, że "czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci" ;)

Dzisiaj przedstawiam Wam książkę, która przybliży naszemu dziecku to jak należy się zachowywać w różnych sytuacjach. W środku znajdziemy 22 opowiadania o pewnej wesołej rodzince. Poznamy tutaj rodzinę Wafelków, która mieszka w Rumiankowie. 8-letni Filip, 5-letnia Lusia, tata Marek, mama Małgosia, dziadek Izydor, babcia Helenka oraz kotka Pelasia i pies Trampek. Oto cała rodzina o której przygodach tutaj poczytamy. Opowiadania te są o różnych momentach i przygodach z życia Wafelków. Poczytamy między innymi o tym jak trudno jest codziennie wyciągnąć Filipa z łóżka, o wiśniowym święcie, które co roku organizują sobie w ogródku, o tym jak należy pakować się na krótki wyjazd, o sposobie na odpędzenie Filipa od komputera, oraz o gadatliwej sąsiadce, która bardzo lubiła plotkować... Opowieści tych jest tutaj oczywiście o wiele więcej, ale nie będę Wam wszystkiego opisywała. Na pewno z przyjemnością poczytacie je sami :)

Opowiadania jak to opowiadania, są ciekawe, są zabawne, są dosyć krótkie dzięki czemu na pewno nie znudzi się naszym dzieciom ich słuchanie. Ale najciekawsze moim zdaniem są tutaj ilustracje oraz króciutkie zasady pozapisywane dookoła stron. Dzieci dowiedzą się tutaj bardzo wielu ważnych i mądrych rzeczy. Na przykład tego, że brudne ubrania należy umieszczać w koszu, że kiedy mocno świeci słońce nie wolno zapominać o nakryciu głowy, że należy myć zęby po jedzeniu, że nie wolno rozmawiać z pełnymi ustami, że jedzeniem nie wolno się bawić, że należy ustąpić miejsce w autobusie starszym, że nie wolno zostawiać w lesie śmieci, że kiedy się z kimś witamy należy wstać i wyjąć ręce z kieszeni... Dowiemy się też, że nie ładnie jest plotkować, obgadywać, podsłuchiwać, podglądać, przeszkadzać, objadać się, drażnić zwierząt i pokazywać na kogoś palcem. Zobaczymy również jak należy układać widelce do obiadu i jak układa się je po skończonym posiłku. Nauczymy się też numerów alarmowych, które są niezwykle ważne i powinno znać je każde dziecko... Tych zasad jest tutaj bardzo wiele, wszystkie są bardzo przydatne i naprawdę warto, aby dzieciaki uczyły się ich już od najmłodszych lat. 

Jak widzicie treść jest bardzo mądra, pouczająca i wartościowa. Ilustracje natomiast są wesołe, kolorowe i stanową ciekawe dopełnienie tego o czym mamy okazję tutaj przeczytać. Dzięki tej książce nasze dzieci zapewne o wiele szybciej załapią co należy, a czego nie należy robić oraz jak w danej sytuacji powinno się zachowywać. Znajdą tutaj również odpowiedzi na wiele trudnych pytań i dzięki nim bez problemu zrozumieją co to są dobre maniery :)

Szczerze powiedziawszy o wielu z tych rzeczach nawet nie pomyślałam. To znaczy znam te zasady i sama raczej wiem jak należy się zachowywać, ale przychodzi mi to tak zupełnie naturalnie, że nie myślałam o tym, żeby uświadomić mojego synka i zacząć go ich uczyć. Bardzo cieszę się, że ta książka trafiła w nasze ręce bo z pewnością przydadzą mu się wiedza i informacje w niej zawarte. Jest to naprawdę ciekawe i bardzo mądre połączenie fajnych, zabawnych opowiadań o wesołej rodzince razem z całą masą ważnych i przedstawionych w prosty i zrozumiały sposób zasad. Polecam :)


1 komentarz:

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)