18 stycznia 2013

Dinozaury. Encyklopedia dla dzieci w wieku 7-10 lat


OPRACOWANIE ZBIOROWE

wydawnictwo: Siedmioróg
ilość stron: 24
format: 17x23,5 cm
rok wydania: 2012
cena: 13,99 zł


Po ogromnym sukcesie książeczki o zwierzętach z tej właśnie serii koniecznie musiałam sprezentować mojej córce kolejną. A ponieważ Alicja od pewnego czasu bardzo interesuje się dinozaurami wybór padł na tę część. Te prehistoryczne gady są dla naszych dzieci ciekawostką, a tak naprawdę muszę przyznać, że ja sama niewiele wiem na ich temat. Postanowiłam więc sięgnąć do sprawdzonego już źródła i zaspokoić ciekawość mojej córki.

I powiem szczerze, że tym razem także się nie zawiodłam. Zarówno szata graficzna jak i informacje zawarte w tej mini encyklopedii zachwycają i sprawiają, że trudno się od tej lektury oderwać. I nie mówię tu tylko o dzieciaczkach. Fakt, Alicja nie rozstaje się teraz z tymi książeczkami na krok i najchętniej przeglądałaby ja nawet w nocy. Ale nie tylko moje dziecko chętnie do nich zagląda. Wszyscy domownicy z przyjemnością uczestniczą w nowej pasji mojej córeczki i chętnie pomagają jej w zdobywaniu wiedzy za pomocą tych lektur.

Podobnie jak w pierwszej części o której wspominałam w poprzednim poście, tutaj także wiedza jest powiedziałabym - podstawowa. Nie znajdziemy tu obszernych opisów i trudnego słownictwa, które z pewnością zniechęciłoby małego czytelnika do dalszej lektury. Za to opisy, które widnieją na marginesie poszczególnych stron zawierają wiedzę, która w prosty sposób wyjaśnia naszemu dziecku wiele ciekawych dla niego zagadnień. A co dokładnie? Już Wam piszę.
Na pierwszych stronach dowiemy się jak nazywał się okres, w którym dinozaury żyły na ziemi. Jak go dzielimy i czym różniły się od siebie poszczególne okresy. Potem w skrócie poznajemy historie dinozaurów, następnie czytamy o tym jak się rozmnażały i jakimi były rodzicami. Potem poznajemy niektóre gatunki dinozaurów latających z triasu i jury, oraz tych, które żyły w okresie kredy. Dalej dowiadujemy się nieco o morskich gadach, a następnie przechodzimy dalej, by poczytać o dinozaurach olbrzymach. Dalej czytamy o stegozaurach, dinozaurach w pancerzach, rogatych dinozaurach by na końcu dowiedzieć się co nieco na temat tyranozaurów.

Tak w skrócie wygląda przekrój tej encyklopedii i muszę przyznać, że dla mnie wiedza w nich zawarta jest idealnie dopasowana dla kilkuletnich dzieci. Choć wiek podany na okładce to 7-10 lat moja pięciolatka jest zachwycona, więc sądzę, że młodszym dzieciaczkom także się ta mini encyklopedia spodoba. Moje dziecko wiele się z tych książeczek dowiedziało i z pewnością ta wiedza nie pójdzie w las. Dodatkowym atutem jest jak już wspomniałam naprawdę zachwycająca szata graficzna, która sprawia, że z ogromna przyjemnością zaglądamy do jej wnętrza i poznajemy kolejne ciekawostki o jej bohaterach. Seria encyklopedii dla dzieci w wieku 7-10 lat zawiera jeszcze jedną pozycję pt Morza i oceany. Ja już ma na nią chrapkę i jeśli tylko uda mi się ją zdobyć z pewnością podzielę się z Wami opinią na jej temat :)

4 komentarze:

 1. Ja jakoś dinozaurami się wcześniej nie interesowałam, choć może zacznę;p

  OdpowiedzUsuń
 2. Siostrzeniec uwielbiam dinozaury, więc książeczkę z chęcią kupię:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wprawdzie moja pociecha jest nieco młodsza, ale i tak będę miała na uwadze tę encyklopedie, bo wygląda bajecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla dzieciaczków które uwielbiają dinozaury ja polecam ''Dinopedię''. Mój 5,5 latek jest zachwycony. Nie dziwię mu się. Książka jest pięknie wydana. Ma około 270 stron. Na każdej stronie ''zdjęcie'' dinozaura'' obok na drugiej najważniejsze informacje w kilku ( pieciu- ośmiu ) zdaniach.
  Fajna też jest ''Zapytaj Dr Dobrą Radę o..Dinozaury''. W książce dinozaury piszą listy do doktora.
  Nad tą książka też się zastanowimy. U nas teraz jest czas dinozaurów :-) Nie wiem jak długo potrwa.. :-) Pozdrawiam. ewa

  OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)