28 sierpnia 2012

Jak pomóc dziecku, które się boi?


Przezwyciężanie lęków i niepokojów u dzieci CYNTHIA G. LAST

wydawnictwo: eSPe
ilość stron: 352
format: 14x20 cm
rok wydania: 2012
cena: 32,40 zł


Każde dziecko ma jakieś lęki. Niektóre brzdące boją się ciemności, inne obcych czy robaków. Są maluchy, które ze strachem zerkają na mężczyzn z wąsami, inne obawiają się ludzi w okularach.Zazwyczaj jednak tego typu lęki prędzej czy później mijają i wszystko wraca do normy. Czasem jednak zdarza się, że dziecko boi się niemalże wszystkiego, a jego reakcja na sytuację stresującą paraliżuje całe jego ciało. Takie dziecko jest wyjątkowo bojaźliwe, a my widząc, że coś jest nie w porządku staramy się jakoś mu pomóc. Hm... Tylko jak?

W każdym wieku dziecko przechodzi pewne lęki. Są to zazwyczaj sytuacje przejściowe i nie powinny nas one niepokoić. Jednak istnieją sytuacje, gdy lęk dziecka jest znacznie większy niż u innych dzieci. By stwierdzić jednak jak bardzo jest silny warto wypełnić Kwestionariusz Badawczy Lęków Okresu Dzieciństwa znaleziony w tejże książce. Po dokładnej analizie kwestionariusza możemy dowiedzieć się, czy nasze dziecko wykazuje zaburzenia lękowe, a jeśli tak, to jak sobie z tym radzić. Jak się więc okazuje, strach u dziecka czasem nie jest taką prosta sprawą, a my rodzice musimy być bardzo czujni, by nie zbagatelizować sytuacji, które mogą mieć ogromny wpływ na ich rozwój.

W tej książce znajdziemy mnóstwo ciekawych rzeczy dotyczących tego zagadnienia. Poradnik omawia wszelkiego rodzaju lęki dzieciństwa bardzo kompleksowo, a następnie analizuje przyczyny występowania ów zaburzeń. Bo na zachowanie naszego dziecka może mieć wpływ wiele czynników: wpływ środowiska, różne sytuacje, genetyka, dziedziczenie, usposobienia malucha, problemy medyczne i wiele wiele innych. Ogromny wpływ na zachowanie dziecka mają nasze metody wychowawcze, często niestety dobrane nieodpowiednio.

Muszę przyznać, że jest mi bardzo ciężko omówić treść tej lektury. Książka naprawdę bardzo kompleksowo omawia wszelkie zagadnienia związane z tym tematem biorąc pod uwagę wszystkie elementy mające wpływ na daną sytuację. Nawet nie zdawałam sobie sprawy jak wiele fobii i zaburzeń może dotknąć dziecko. Często zachowanie malucha odbieramy niewłaściwie sądząc, że dziecko jest źle wychowane, niegrzeczne itp. nie wiedząc, że może ono mieć znacznie głębsze podłoże. Ale, żeby odkryć, czy jednak tak jest, musimy skupić się na bardzo wielu elementach zachowania naszego maluszka, a w ich analizie z cała pewnością pomoże nam ta książka. Tu każdy szczegół jest ważny, trzeba tylko wiedzieć, jak i na co zwrócić uwagę. Jeśli więc podejrzewamy, że nasze dziecko jest bardziej strachliwe od swoich rówieśników, warto sięgnąć po tę książkę, by upewnić się czy wszystko jest w porządku.

Na końcu książki jest także rozdział, w którym autor wypisał wszelkiego rodzaju miejsca, gdzie możemy uzyskać pomoc dla naszego dziecka. Szkoda tylko, że wszystkie te instytucje nie znajdują się w Polsce... Autor omawia także jak znaleźć w internecie odpowiednich lekarzy, stowarzyszenia, organizacje, a także równie ciekawe książki poruszające takie same lub podobne zagadnienia. 

Książka jak już wspomniałam jest bardzo dokładna i szczegółowo omawia wszystkie zagadnienia. Oprócz sposobów rozpoznawania zaburzeń, które mogą dotknąć naszego malca znajdziemy też techniki relaksacyjne i rożne metody radzenia sobie ze stresem. Autorka radzi także jak zachęca dziecko, by zamiast uciekać przed źródłem lęku, stawiać czoła wszelkim trudnościom. 

Ten poradnik z pewnością rozwieje wiele naszych wątpliwości, wyjaśni nie znane nam dotąd zagadnienia i doradzi co zrobić dalej. Więc sadze, że nie jeden rodzic z przyjemnością skorzysta z rad w niej zawartych.


1 komentarz:

  1. Na pewno obowiązkowa pozycja w domowej biblioteczce każdego rodzica. Nawet, jeśli dziecko rozwija się prawidłowo. Tak.. na wszelki wypadek warto zapoznać się z tym poradnikiem.

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)